Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos, transfuziologijos centre sveikstantys pacientai sulaukė malonaus ir labai reikalingo visuomenės dėmesio – šalia klinikų sukurta ir sutvarkyta jauki lauko erdvė, kuri sudarys sąlygas skatinti ilgą laiką ligoninėje praleidžiančių onkologinių pacientų fizinį aktyvumą, būtiną sveikstant po įvairių onkologinių kraujo ligų. Šiems pacientams dažnai atliekamos kraujo čiulpų transplantacijos arba kitos procedūros, dėl kurių ligoninėje kartais tenka praleisti net pusę metų.
Lauko erdvės sutvarkymas bei suoliukų įrengimas – tai socialinio projekto „Skiriu savo laiką Tau“ dalis. Onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ inicijuota akcija įgyvendinta kartu su asocijuotais partneriais – VUL Santariškių klinikų Hematologijos, onkologijos ir transfuziologijos centru ir farmacijos kompanijos „Novartis“ atstovybe Lietuvoje.
Specialiai sutvarkytoje erdvėje ypatingą atmosferą bei jaukumą kurs ir 14 poilsio suoliukų, simbolizuojančių skirtingas šalis: Lietuvą, Latviją, Albaniją, Maltą, Kiprą, Bulgariją, Slovėniją, Kroatiją, Estiją, Serbiją, Kosovą, Makedoniją, Juodkalniją, Bosniją ir Hercegoviną. Kiekvienos jų atstovai prisidėjo ir prie pacientams bei jų artimiesiems skirtos klinikų bibliotekos papildymo.
„Iki šiol pro skyriaus langus pacientai galėjo matyti besidriekiančią alėją, tačiau daugumai jų visas tas atstumas yra sunkiai įveikiamas. Kartu su Santariškių klinikų gydytojais nutarėme, kad poilsio suoliukai gerokai palengvintų pasivaikščiojimus pacientams, kurių sveikimui fizinis aktyvumas yra itin reikalingas“, – kalbėjo Ieva Drėgvienė, onkohematologinių ligonių bendrijos „Kraujas“ vadovė.
Suoliukų dizainą sukūrė gerai žinomi Lietuvos menininkai – dailininkai Marius Jonutis ir Nomeda Marčėnaitė. „Prisėsti ant šių suoliukų bus ne tik praktiška, jei pasivaikščiojimas nuvargins, bet ir įdomu – spalvos, detalės ir ornamentai, net neabejoju, tikrai praskaidrins kiekvieno šią erdvę aplankiusiojo dieną ir įkvėps geros nuotaikos“, – teigė N. Marčėnaitė.
Idėja papuošti kiekvieną suoliuką vis kitos šalies vėliava turi ir dar vieną prasmę. „Tarkime, pacientas ligoninėje guli jau beveik pusę metų, ir gydytojas jam periodiškai primena pasivaikščioti. Tačiau niekas taip ir nesužino – išėjo žmogus ar ne. O dabar pacientai galės pasidalinti savo įspūdžiais – kas tądien nuėjo iki Latvijos, kas – iki Kipro. Tokios nedidelės, bet malonios detalės sunkiu gyvenimo etapu yra ypač svarbios. Be to, dabar gydytojai netgi galės įvertinti atstumą, kurį ligonis nuėjo per dieną“,– pridūrė I. Drėgvienė.
Medikai pabrėžia, kad kraujo vėžiu sergantiems pacientams svarbus ne tik technologinis, bet ir psichologinis gydymo aspektas. Technologinis aspektas apima diagnostiką ir gydymą plačiąja prasme, tuo tarpu psichologinis aspektas reiškia bendražmogišką dėmesį, palaikymą ir paramą sveikstantiesiems. Vis tik, siekiant pasirūpinti pastaruoju aspektu ligoninės personalui dažnai reikalinga papildoma pagalba – savanoriai, kurie padėtų užtikrinti sveikstančiųjų fizinį aktyvumą arba padėtų jiems susitvarkyti su kasdienėmis buities užduotimis, tokiomis kaip apsipirkimas, apsikirpimas ir kt. Socialiniu projektu „Skiriu savo laiką Tau“ siekiama skatinti visuomenę skirti savo laiką prasmingoms savanoriškoms iniciatyvoms ir atkreipti dėmesį į tai, jog pasipriešinti sunkios ligos keliamiems iššūkiams ir sunkumams gali padėti ne vien medikai ir pacientų artimieji, bet ir ligos patirtį turintys ir jau pasveikę žmonės, taip pat – aktyvūs ir neabejingi visuomenės nariai, suprantantys savanoriškos veiklos reikšmingumą.