Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Omega-3 gelbsti ir nuo šizofrenijos?

vlmedicina.lt | 2015-08-21 00:01:46

Kurį laiką žuvų taukų pasaulyje buvo ramu. Jau atrasta nepamainoma nesočiųjų riebiųjų rūgščių iš žuvų taukų nauda imunitetui, širdies ir kraujagyslių sistemai, smegenims, vėžinių ligų rizikos mažinimui, sąnariams, figūrai, regėjimui... Ko daugiau būtų galima norėti?

Lašiša
© Algirdo Kubaičio (VLMEDICINA.LT) nuotr.

Tačiau trumpalaikę mokslinę tylą neseniai nutraukė tyrimas, apie kurį rašoma „Nature Communications“ žurnale. Čia kalbama apie sunkią ir alinančią psichinę ligą – šizofreniją. Ir apie žuvų taukus.

Kokia gi sąsaja tarp sunkaus smegenų sutrikimo ir riebiųjų nesočiųjų rūgščių? Ogi laiku pastebėjus pirmuosius šizofrenijos simptomus ar polinkį į ligą, nuo šios ligos „išvešėjimo“ galima apsisaugoti vartojant žuvų taukus. Tai ypač liečia jaunus žmones.

Tyrime dalyvavo 81 jaunuolis nuo 13 iki 25 metų. Amžius pasirinktas neatsitiktinai – tai tas laikotarpis, kai dažniausiai išryškėja pirmieji simptomai ar polinkis į šizofreniją. Pusei tyrime dalyvavusių jaunuolių kasdien būdavo duodamos tam tikros žuvų taukų dozės. Taukų, kuriuose gausu omega-3 riebiųjų rūgščių, riebaluose tirpių vitaminų. Kitai pusei tyrime dalyvavusiųjų buvo duodamas placebas. Kas dvylika savaičių mokslininkai atlikdavo tyrimus su tiriamaisiais. Jie stebėjo, ar nėra pirmųjų šizofrenijos simptomų. Dažniausiai tai - psichozės epizodai. Bendra tyrimo trukmė buvo gana ilga, kad būtų galima pateikti objektyvias išvadas – net septyneri metai.

Ką mokslininkai išsiaiškino per šiuos septynerius metus? Tai, kad tik 10 proc. žuvų taukus vartojusių jaunuolių pasireiškė pirmieji šizofrenijos simptomai ar koks nors polinkis į ją. Tačiau toks polinkis pasireiškė net 40 proc. tų tiriamųjų, kurie žuvų taukų nevartojo.

Nors tyrime dalyvavo palyginti nedaug žmonių, tyrimo rezultatai buvo tokie kontrastingi, kad mokslininkai nedelsdami pradėjo organizuoti tyrimus su didesnėmis tiriamųjų grupėmis.

Panašių įtikinančių tyrimų būta ir anksčiau. Štai 2010 buvo atliktas metus trukęs tyrimas, kurio metu taip pat pastebėta, jog omega-3 riebiosios rūgštys tikimybę jaunuoliui susirgti šizofrenija sumažino beveik šešis kartus. Rezultatai buvo gauti lyginant su tiriamųjų, kurie žuvų taukų nevartojo, rezultatais. Tačiau dėl trumpos projekto trukmės apie tyrimą labai plačiai nebuvo kalbama.

Šiuo metu aiškinamasi, kaip konkrečiai omega-3 gelbsti nuo šizofrenijos. Jau žinoma, kad smegenys sudarytos iš 60 proc. riebalų ir joms omega-3 riebiųjų rūgščių reikia labiau nei kitoms organizmo sistemoms. Riebiųjų rūgščių labai reikia ir nervų dangalui mielinui, kuris sugeria mitybines medžiagas ir jomis aprūpina nervines ląsteles bei su kurio pagalba nervų ląstelės komunikuoja.

Šaltinis:

Amminger GP, Schafer MR, Schlogelhofer M, Mlier CM, andMcGorry PD. Longer-term outcome in the prevention of psychotic disorders by the Vienna omega-3 study. Nature Communications. 2015.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų