Pirmadienis, 2025.05.05
Reklama

Nustatyti žmogaus gyvenimo trukmę paprasčiau, nei manyta

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-04-13 00:02:58

Naujausi mokslininkų tyrimai atskleidė, kad DNR grandinės ilgio matavimas nebūtinai yra geriausias būdas nustatyti, kiek jūs gyvensite, - skelbia upi.com.

© Fotolia.com

Anot mokslininkų, tikslesniam gyvenimo trukmės nustatymui galima pasitelkti paprastesnius metodus – atsižvelgti į amžių, pajėgumą lipti laiptais, įveikti pėsčiomis nedidelius atstumus ar pan.

Tyrėjų komanda penkerius metus analizavo pagyvenusių žmonių mirtingumo lygį trijose skirtingose šalyse: JAV (60 m. ir vyresni), Kosta Rikoje (61 m. ir vyresni) bei Taivanyje (53 ir vyresni).

Tyrimo tikslas buvo palyginti dviejų skirtingų informacijos šaltinių duomenis apie spėjamą likusio gyvenimo trukmę. Buvo lyginami plataus spektro rodikliai – tokie kaip amžius, mobilumas, rūkymo įpročiai – su telomerų ilgiu. Telomerai yra chromosomos gale ir saugo ją nuo suirimo. Senstant telomerai trumpėja.

Mokslininkams nustačius, kad telomerai žmogaus organizme veikia kaip „molekulinis laikrodis“, buvo labai susidomėta galimybe tiksliai nustatyti žmogaus gyvenimo trukmę.

Naujausi tyrinėjimai atskleidė, kad telomerų ilgio matavimas nėra jau toks labai tikslus būdas gyvenimo trukmei nustatyti. Mokslininkų grupės nuomone, faktinis žmogaus amžius yra pats geriausias gyvenimo trukmės rodiklis, rašoma žurnale „PLoS One“.

Tyrimų autoriai teigia, kad mokslininkų atradimai apie telomerų ilgio ir amžiaus ryšį buvo per daug sureikšminti ir žiniasklaidos pateikti kaip neįtikima sensacija. Tai paskatino kai kurias kompanijas sukurti brangiai kainuojančius produktus, kurių kaina toli gražu neatitinka vertės.

Tyrėjai buvo nustebinta jų atradimais. Pasirodo, kad paprastesni gyvenimo kokybės rodikliai, tokie kaip bendra sveikatos ir mobilumo būklė, protinės galimybės, fizinis aktyvumas, uždegiminiai procesai ar inkstų funkcionavimas, tiksliau padėjo nustatyti gyvenimo trukmę nei sudėtingas telomerų matavimas.

Žiniasklaidos atstovams jie sakė, kad daug paprasčiau yra tiesiog paklausti, kiek žmogui metų, negu paimti kraujo tyrimus, ištirti chromosomas ir pamatuoti telomerų ilgį.

Anot tyrėjų, vartotojai turėtų neapsigauti reklaminiais pasiūlymais įsigyti rinkinių, kurie padės išmatuoti telomerų ilgį, ar papildų, padedančių juos puoselėti.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Ligos ir sveikata
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų