Penktadienis, 2024.04.26
Reklama

Nustatytas omega-3 riebalų rūgščių antibakterinis poveikis

vlmedicina.lt | 2014-09-04 00:01:18

Omega-3 riebalų rūgštys –nepakeičiamos polinesočiosios riebalų rūgštys, būtinos įvairių biologiškai aktyvių junginių gamybai. Jos susideda iš alfalinoleno, eikozapentaeno (EPR) ir dokozaheksaeno riebalų (DHR) rūgščių, kurių privalome gauti su maistu ir kurių pagrindinis šaltinis yra riebi jūrinė žuvis bei augaliniai aliejai (daugiausia sėmenų).

Omega
Algirdo Kubaičio nuotr.

DHR pagerina atmintį, mąstymą, medžiagų apykaitą, smegenų ir širdies kraujagyslių sistemos būklę.

Amerikiečių mokslininkai, tyrinėdami periodonto ligų priežastis, nustatė ir omega 3 riebalinių rūgščių antibakterines savybes.

Periodontitas, arba paradontozė, - sunkiai pagydoma dantį supančių audinių: dantenų, periodonto raiščio, cemento, alveolės kaulo liga, kuri paliečia beveik 30-50 proc. pasaulio populiacijos. Ligos etiopatogenezėje svarbią vietą užima uždegiminis faktorius ir burnos ertmėje esantys patogenai Streptoccocus mutans, Candida albicans, Porphyromonas gingivalis ir kt.

Dar 2010 metais japonų atlikti tyrimai parodė, kad periodonto ligomis 1,5 karto dažniau serga žmonės, turintys mažą DHR kiekį. O amerikiečiai, atlikę dvigubai aklą placebu kontroliuojamą klinikinį tyrimą, patvirtino, kad duodant pacientams omega-3 maisto papildų su DHR (2000 mg per dieną) ir mažas aspirino (81 mg) dozes kasdien, sumažėja periodonto pažeidimo laipsnis ir pagerėja uždegimo biomarkeriai: gingivos indeksas, C reaktyvinis baltymas, interleukinas-1.

Pažymėtina, kad omega-3  rūgščių papildai su DHR burnos patogenus veikia mažomis dozėmis, todėl periodonto išeitis galima žymiai pagerinti sąlyginai mažomis sąnaudomis.

Plačiau:

A. Z. Naqvi, H. Hasturk, L. Mu, R. S. Phillips, R. B. Davis, S. Halem, et al. „Dosahexaenoic Acid and Periodontitis in Adults: A Randomized Controlled Trial.“ J Dent Res., June 26, 2014.


VLmedicina.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nauja farmacinės rūpybos paslauga leis rečiau lankytis pas gydytoją dėl recepto išrašymo
Nuo kitų metų pradžios gydytojai galės išrašyti vaistus ilgiau nei pusmečiui, t. y. 6–12 mėnesių laikotarpiui. Tač...
Pavasario saulė taip pat gali pakenkti odai ir ją nudeginti
Po permainingų pavasario orų mėgaudamiesi pasiilgta saule, žmonės dažnai daro vieną klaidą – nepasirūpina odo...
Ir maistas, ir vaistas: salierai padės detoksikuotis pavasarį
Salierai auginami jau tūkstančius metų: jų ištakos siekia Viduržemio jūros regioną, kur senovės Graikijoje ir Romoje sal...
Verta žinoti būsimiems ir esamiems tėvams: šleivapėdystė ir šleivojimas – skirtingi dalykai
„Nebūk šleivapėdis", – tėvai subara vaiką, kuris eidamas pėdas ant pagrindo stato ne lygiagrečiai, o įs...
Kaip sportuoti saugiai: pataria gydytojas kardiologas
Daugiau nei prieš tūkstantį metų persų kilmės gydytojas ir filosofas Avicena sakė: „Judėjimas gali pakeisti daugel...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų