Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Nemokami vaisiai ir daržovės vaikams – papildomas sveikatos ir vitaminų šaltinis

palangostiltas.lt | 2012-11-09 09:49:47

Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose bei darželiuose programa, remiama Europos Sąjungos ir valstybės, Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2009 mokslo metais. Į ją įsijungė praktiškai visos Palangos ugdymo įstaigos. Kaip šią programą vertina įstaigų vadovai bei medikai?

Vaisiai
Algirdo Kubaičio nuotr.

Vyksta ketvirti metai

Vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose programa Lietuvoje pradėta įgyvendinti 2009 mokslo metais, taigi 2012-2013 bus ketvirtieji programos įgyvendinimo metai. Pagrindinis šios programos tikslas – skatinti ikimokyklinio amžiaus vaikus ir pradinių klasių mokinius valgyti vaisius ir daržoves, nuolat skiriant šių produktų tuo metu, kai formuojasi vaikų mitybos įpročiai. Apskaičiuota, kad Europos Sąjungoje net 22 mln. vaikų turi antsvorį, iš jų daugiau kaip 5 mln. yra nutukę. Nustatyta, kad kasmet tokių vaikų padaugės 400 tūkst. Pasaulio sveikatos organizacijos rekomenduojama vaisių ir daržovių dienos norma vienam asmeniui yra 400 gramų, deja, dauguma europiečių, ypač jaunuolių, šios rekomendacijos nepaiso.

2010-2011 m. vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo mokyklose programai įgyvendinti Lietuvoje buvo skirta beveik 1,2 mln. litų, vaikams (6-10 metų) išdalinta 380 t vaisių ir daržovių. 2012-2013 m. planuojama vaikams išdalinti 2194 t vaisių ir daržovių, o tam bus skirta 6,2 mln. Lt. Ankstesniais programos įgyvendinimo metais produktai vaikams buvo dalijami 3 kartus per savaitę, o nuo 2011 m. spalio mėnesio švieži vaisiai ir daržovės buvo dalijami 5 kartus per savaitę.

Šiemet – nuo lapkričio

Už šios programos koordinavimą Lietuvoje atsakinga Žemės ūkio ministerija, o už įgyvendinimą – VĮ Žemės ūkio ir maisto produktų rinkos reguliavimo agentūra.

Programoje dalyvaujančiose Lietuvos ugdymo įstaigose vaikams yra nemokamai dalijami vaisiai ir daržovės: morkos, obuoliai, kriaušės, bananai, citrusų vaisiai. Pirmenybė teikiama Lietuvoje išaugintiems produktams, išskyrus tuos, kurie Lietuvoje dėl klimato sąlygų neauginami. Vaikui per dieną skiriama viena porcija, kurią sudaro vienas produktas.

Tiesa, šiemet nemokami vaisiai bei daržovės mokyklas ir darželius pasiekė tik nuo lapkričio 1-osios. Žemės ūkio ministerijai nurodžius, vaikams jie bus dalijami ne penkis, o tik tris kartus per savaitę.

Pasak Žemės ūkio ministerijos atstovų, programą jie koregavo dešimteriopai išaugus mokyklų ir darželių, norinčių joje dalyvauti, skaičiui, nes nebeužtenka programai skirtų europinių ir valstybės lėšų.

„Praėjusiais mokslo metais per 1200 ugdymo įstaigų pradėjo dalyvauti šioje programoje. Kadangi per pirmuosius dvejus metus niekaip negalėjome išjudinti programos, lėšų įsisavindavome iki 1 mln., iki 900 tūkst. Lt. O štai per praėjusius metus realiai turėjom tiktai 5 mln. Lt iš europinio ir valstybės biudžeto, bet jau surinkom prašymų už 9 mln. Lt“, – aiškino Žemės ūkio ministerijos Žemės ir maisto ūkio skyriaus departamento direktorius Rimantas Krasuckis.

Dalyvauja visos įstaigos

„Palangoje visos mokyklos bei darželiai dalyvauja šioje programoje, išskyrus Senąją gimnaziją, kurioje nėra „mažųjų“ klasių, – sakė Švietimo skyriaus vedėja Laima Valužienė. – Tik gaila, kad šiais metais ji pradedama ne nuo mokslo metų pradžios, o nuo lapkričio pirmosios“.

Pasak vedėjos, programa vertinta itin teigiamai – jeigu augantis žmogutis

papildomai gaus vaisių, tai ne tik stiprins jo organizmą, bet ir skatins sveiką gyvenseną.

„Didžiausią įtaką vaikų sveikos mitybos įpročių ugdymui, be abejo, turi tėvai. Tačiau ir vaisių vartojimo skatinimo programa mokyklose bei darželiuose yra ir turėtų būti vienas iš veiksnių, galinčių pakeisti vaikų mitybos įgūdžius gerąja linkme“, – įsitikinusi L.Valužienė.

Skanu ir sveika

„Mūsų darželis dalyvauja šioje programoje, ir turiu pasakyti, kad labai dėl to džiaugiamės, – sakė lopšelio-darželio „Nykštukas“ direktorė Biruta Mazrimienė. – Apgailestavome tik dėl to, kad buvo pertrauka nuo vasaros – nei rugsėjį, nei spalį vaikučiai papildomų „gyvų“ vitaminų negaudavo, bet nuo lapkričio pirmosios programa atnaujinta“.

Pasak B.Mazrimienės, vaikams vaisiai bei daržovės dalijami 10 valandą: „Nuo pusės devintos iki devintos jie pusryčiauja, paskui būna užsiėmimai, o dešimtą valandą vaikučiams dalijami arba obuoliai, arba kriaušės, apelsinai, mandarinai, bananai. Iš daržovių – morkos. Didesnieji jas graužia – tai sveika ir dantukams, ir žandikauliams, mažiesiems morkos sutarkuojamos“.

Direktorė patikino, kad vaikai vaisius valgo noriai. Tikrai nebūna taip, kad nesuvalgyti mėtytųsi. Jeigu kartais vaikučiai nenori jų ryte, mielai valgo prieš eidami į lauką ar grįžę iš jo.

„Manau, gerai, kad vaikams nėra duodami tik Lietuvoje augantys vaisiai – vien obuoliai ir kriaušės, greičiausiai, pabostų. O kai vaisiai kaitaliojasi, mažiesiems nepabosta – ir skanu, ir sveika“, – sakė B.Mazrimienė, pridūrusi, kad mato vienintelį minusą – viešuosius pirkimus. Esama daug „popierizmo“, be to, pigiausiai perkami produktai ne visada būna pačios geriausios kokybės.

Valgo noriai

Nuo praėjusių metų gruodžio mėnesio vaisių ir daržovių vartojimo skatinimo programoje dalyvauja ir lopšelis-darželis „Ąžuoliukas“.

„Iniciatyvą vaikams nemokamai dalinti vaisius ir daržoves vertinu labai gerai. Kiek apmaudoka, kad nuo lapkričio vaikučiai tik triskart per savaitę jų gaus, bet ir šiuo atveju tai didelis pliusas. Ne paslaptis, kad pinigėlių vaikų maitinimui skiriama ne per daugiausiai, ir galimybė praturtinti jų racioną šviežiais vaisiais bei daržovėmis mums tikrai padeda, o vaikai labai noriai valgo ir obuolius, ir kriaušes, ir bananus“, – sakė įstaigos vadovė Rūta Regina Lukaitienė.

Tačiau, pasak direktorės, medaus statinėje esama ir šaukšto deguto. Vaisius ir daržoves teikusios įmonės „Sanitex“ produkcija ne visada tenkindavo, tad jos paslaugų atsisakyta.

„Kartais susidarydavo įspūdis, kad tiekėjai tiesiog iššluoja sandėliuose užsilikusius produktus. Nuo lapkričio pirmosios sudaryta sutartis su nauju tiekėju, tad tikimės, kad vaikai valgys išties šviežias daržoves bei vaisius“, – sakė R.Lukaitienė.

Formuoja įgūdžius

S.Kulikauskienės bendrosios praktikos gydytojo centro gydytoja pediatrė Vilija Norvilienė taip pat sakė teigiamai vertinanti ketvirtus metus vykdomą programą.

„Vaisiai ir daržovės privalo sudaryti atitinkamą mūsų mitybos dalį. Juose esantys vitaminai ir mikroelementai labai svarbūs augančio vaiko organizmui. O juk tiek darželių, tiek mokyklų valgyklos ne visada išgali aprūpinti vaikus deramu jų kiekiu. Nesu dietologė, negaliu pasakyti, kokį procentą dienos raciono turi sudaryti švieži vaisiai bei daržovės, tačiau bet kuriuo atveju tai, kad buvo atkreiptas dėmesys į šią sveikos mitybos sritį – svarbu ir sveikintina“, – sakė V.Norvilienė.

Gydytoja pabrėžė ir tai, kad vykdant šią programą vaikai ne tik sveikiau maitinami. Tuo pačiu dedami pagrindai sveikos mitybos įpročiams.

Pabrėžtina ir tai, kad programos tęstinumas bei ilgalaikis jos vykdymas galėtų padėti ugdyti mokinių sveikos mitybos įgūdžius, juolab, kad du trečdaliai mokytojų ir visuomenės sveikatos specialistų mano, kad mokiniams dar nėra suformuoti sveikos mitybos įpročiai.

Livija Grajauskienė

palangostiltas.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų