Šeštadienis, 2025.07.12
Reklama

Naujas vaistas išsėtine skleroze sergantiems pacientams leidžia pakilti iš lovos(14)

2012-02-26 23:55:12

Fampridinas (Fampyra) yra naujas preparatas, skirtas išsėtinei sklerozei gydyti. Tai preparatas, kuris veikia pažeistų nervinių ląstelių membranas ir sustiprina signalo perdavimą. Kadangi išsėtinė sklerozė yra neįgalumą sukelianti liga, šis vaistas gali padėti daugeliui prie lovos prikaustytų pacientų vėl atsistoti ir žengti pirmuosius žingsnius.

Redakcijos archyvo nuotr.

 Naujo preparato efektyvumas įrodytas dviem atsitiktinės imties randomizuotais III fazės klinikiniais tyrimais. Jau po dviejų savaičių gydymo nustatyta, kad fampridinu gydytų pacientų ėjimo greitis padidėjo. Iš viso vaistas pailgino nueitą atstumą per tam tikrą laiką 43 proc. pacientų, tačiau pagal tyrime naudotus kriterijus reikšmingas distancijos padidėjimas, kurs lemia ir gyvenimo kokybės pagerėjimą, nustatytas 25 proc. tiriamųjų.

Placebo grupėje tokių viename tyrime buvo kiek daugiau nei 4 proc., kitame - mažiau nei 8 proc. Nepastebėta jokių sunkių vaisto nepageidaujamų poveikių.

 Šiuose tyrimuose vaistas skirtas vienas, tačiau išsėtinė sklerozė gali būti gydoma ir kitais preparatais. Todėl fampridinas gali būti skiriamas kombinuojant jį su kitais šiuo metu ligos gydymui naudojamais vaistais – interferonu, natalizumabu. Vaistas vartojamas  du kartus per dieną po 10 mg. Tai pirmas ir kol kas vienintelis preparatas, skirtas pagerinti išsėtine skleroze sergančių pacientų ėjimo funkciją.

 Šiaulių ligoninės konsultacinės poliklinikos gydytojas neurologas Antanas Lukošaitis „Vakarų Lietuvos medicinai“ paaiškino, kad šis vaistas blokuoja kalio kanalą ir skiriamas norint pagerinti vaikščiojimo funkciją. Tačiau fampridinas skiriamas ir tinka reguliariai vartoti ne visiems sergantiesiems. Pvz.,  vaisto negali vartoti tie, kuriems būna epilepsijos priepuoliai ar polinkis jiems. Todėl prieš skiriant vaistą būtina gerai įvertinti žmogaus būklę.

 Gydytojo paaiškinimu, Lietuvoje šis vaistas gali būti išrašytas pagal Vardinių preparatų išrašymo taisykles ir tuomet atvežamas į Lietuvą. Tačiau jo ir taip nemaža kaina dar labiau išaugtų.

 „Kadangi vaistas nepagydo, o tik šiek tiek palengvina vaikščiojimą, reikia gerai įvertinti, ar verta jį pirkti. Didelio stebuklo čia nėra. Fampridinas tiktų kaip papildomas medikamentas šalia kitų išsėtinės sklerozės progresavimą pristabdančių vaistų“,  - medikamento nauda abejojo A. Lukošaitis. 

 Anot jo, išsėtinė sklerozė lieka nepagydoma liga. Kol kas galima ją tik diagnozuoti ir pristabdyti jos progresavimą. Ligos eiga labai individuali – vieniems lengva, „gerybiška“, pasireiškianti viena ataka gyvenime, o kitiems sparčiai progresuojanti nepaisant pastangų tą progresavimą pristabdyti.  

 vlmedicina.lt

 Šaltiniai

 Goodman AD et al. Lancet 2009, 373, 732-738

Goodnam AD et al. Ann Neurol 2010, 68, 494-502

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (14)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Grąžino 11-mečiui judėjimo laisvę: Klaipėdoje sėkmingai atlikta reta operacija
Klaipėdos universiteto ligoninėje (KUL) sėkmingai atlikta viena sudėtingiausių ortopedinių operacijų – klubo sąnar...
Kur gauti receptinių vaistų atostogaujantiems Lietuvoje ir užsienyje
Išvykote atostogų nepasirūpinę reikalingais receptiniais vaistais? Juos įsigyti Lietuvoje galite ir nuotoliniu būdu, užs...
Pigmentinės dėmės: nesisaugant saulės, pirmosios gali išryškėti dar šią vasarą
Vasarą mūsų oda patiria didžiausią UV spindulių poveikį, kuris gali sukelti nepageidaujamų pokyčių – vienas iš jų...
Kaip tinkamai rūpintis ligoniu namuose
Namų slauga tampa vis dažnesne išeitimi, kai artimieji nori užtikrinti savo šeimos nariams ne tik medicininę, bet ir emo...
Kaip atpažinti ir suvaldyti sezonines alergijas nuo žiedadulkių iki saulės?
Karšta vasaros diena, iškyla su draugais, o vietoje džiaugsmo – ašarojančios akys, čiaudulys ir niežtinti oda. Sit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas