Šeštadienis, 2024.04.20
Reklama

Minispiralė - patikima moterims, neplanuojančioms nėštumo keletą metų

silutesnaujienos.lt | 2014-11-17 11:29:21

Šių metų naujovė kontracepcijoje - hormoninė minispiralė. Tai mažas lankstus T formos rėmelis, įdedamas į moters gimdą ir patikimai saugantis nuo neplanuoto nėštumo 3 metus. Apie šią gimdos spiralę, kurią gali naudoti ne tik moterys, bet ir merginos, „Sveikatos šaltiniui“ pasakoja medicinos centre „Puriena“ esančios Moters klinikos gydytoja akušerė ginekologė Vida Kvederienė.

 Kokiomis savybėmis pasižymi hormoninė minispiralė?

Minispiralė
Minispiralė. silutesnaujienos.lt nuotr.

Šiandien tai viena tinkamiausių alternatyvų moterims, kurios neplanuoja pastoti dar 2-3 metus. Šis metodas patogus tuo, kad į gimdą įdėta minispiralė patikimai saugo nuo neplanuoto nėštumo kelis metus. Ją naudodama moteris nepadarys vartojimo klaidų, nes dėl minispiralės nereikia rūpintis kasdien, kaip dėl daugelio kitų kontraceptikų.

Minispiralė įstatoma į gimdą ir kasdien joje išskiria mažą vienos rūšies moteriško hormono kiekį, kuris, beje, yra gerokai mažesnis nei, pavyzdžiui, tabletėse, kurias dažnai renkasi jaunesnio amžiaus moterys.

 Kaip veikia hormoninė minispiralė?

Hormoninė minispiralė stipriai sutirština gimdos kaklelio gleives ir suformuoja gleivių kamštį, pro kurį spermatozoidams sunku prasiskverbti. Papildomai, ji sudaro spermijams nepalankią terpę gimdoje ir paralyžiuoja jų judrumą.

Kartais pacientės klausia, ar spiralė nesukelia aborto. Patikinu: šis metodas nesukelia aborto - jis tiesiog neleidžia įvykti apvaisinimui.

Minispiralės sudėtyje hormonų gerokai mažiau nei kituose kontraceptikuose. Ar galima tikėtis, kad organizmas geriau toleruos šį kontracepcijos metodą?

Klinikinių tyrimų duomenys ir reali moterų patirtis rodo, kad hormoninė minispiralė toleruojama gerai. Tai iš dalies lemia jos sudėtyje esanti maža progestino dozė. Taip pat svarbu, kad minispiralės veiklioji medžiaga praktiškai nepatenka į bendrąją kraujotaką. Be to, minispiralėje nėra estrogenų, tad ją saugu naudoti net žindyvėms. Nors pati priemonė ir joje esantis veikliosios medžiagos kiekis yra mažas, to visiškai pakanka užtikrinti patikimą apsaugą nuo nėštumo.

Kaip hormoninė minispiralė veikia mėnesines?

Pirmuosius 3-6 mėnesius, kol organizmas prisitaiko prie minispiralės, menstruacijos gali būti nereguliarios, jų trukmė gali pailgėti, gali ne laiku pakraujuoti. Ilgainiui kraujavimo trukmė ir gausumas mažėja. Taip yra todėl, kad minispiralėje esanti veiklioji medžiaga slopina gimdos gleivinės vešėjimą, dėl kurio moters kūne vyksta cikliniai kraujavimai. Kai kurioms moterims mėnesinės visai išnyksta, kol gimdoje yra minispiralė. Tai normalu ir neturi nieko bendra su menopauze, nes kiaušidžių funkcija išlieka normali.  Mėnesinės atsinaujina gydytojui išėmus spiralę.

Ar minispiralė apsaugo nuo lytiniu keliu plintančių infekcijų?

Nuo šių infekcijų nei minispiralė, nei bet kuri kita kontraceptinė spiralė, tabletės, pleistras ar žiedas neapsaugo. Todėl jeigu yra tokia rizika, būtina naudotis prezervatyvu.

 Įprastai gimdos spiralės būdavo skiriamos vaikų susilaukusioms moterims. Ar minispiralę gali naudoti negimdžiusios?

Hormoninė minispiralė sukurta taip, kad ją gali naudoti įvairaus amžiaus moterys, taip pat ir jaunos. Jeigu mergina pavargo kasdien gerti kontraceptines tabletes, minispiralė gali būti tinkamesnė alternatyva.

 Kuo minispiralė skiriasi nuo moterims jau pažįstamų hormoninės ir vario spiralės?

Pagrindinis skirtumas - veikimo trukmė. Minispiralė skirta naudoti iki 3 metų, hormoninė - iki 5 metų. Pastaroji papildomai gali būti skiriama gydymui, pavyzdžiui, esant gausiam mėnesinių kraujavimui (menoragijai), endometriozei ar siekiant sušvelninti menopauzės simptomus.

Hormoninėje spiralėje veikliosios medžiagos dozė yra didesnė nei hormoninėje minispiralėje.

Merginoms arba jaunoms mamoms, kurioms paprastai reikia efektyvios ir patogios kontracepcijos, rekomenduočiau minispiralę. Vyresnėms moterims, kurios nebeplanuoja turėti vaikų arba turi konkrečių ginekologinių problemų tinkamesnė yra hormoninė.

Vario spiralė išoriškai panaši į hormoninę, tačiau veikimo principas skiriasi. Paprastoji vario spiralė gali pagausinti ir pailginti mėnesines, jos gali tapti skausmingesnės, gali padidėti gimdos uždegimų rizika. Hormoninė minispiralė pasižymi priešingu poveikiu. Mažas progestino kiekis, kurį išskiria minispiralė, slopina gimdos gleivinės vešėjimą, todėl kraujavimas ilgainiui darosi ne toks gausus ir ilgas. Be to, minispiralė pasižymi didesniu kontraceptiniu patikimumu nei vario spiralė.

Ar minispiralės įdėjimo procedūra skausminga?

Minispiralė įdedama įprastos ginekologinės apžiūros metu, tai trunka 5-10 minučių. Įdėjimas gali būti kiek nemalonus, tačiau didesnio skausmo nejaučiama. Ypač jautrioms moterims gali būti atliekamas vietinis nuskausminimas.

Įstačius minispiralę, ultragarsu patikrinama jos padėtis gimdoje. Po šios procedūros rekomenduojama iš karto neskubėti, ramiai valandėlę pasėdėti.

Gydytojui reikėtų pasirodyti praėjus mėnesiui po įdėjimo ir pasitikrinti, ar minispiralė taisyklingoje padėtyje. Vėliau pakanka lankytis kartą per metus.

Nutarus susilaukti kūdikio, gydytojas hormoninę minispiralę gali išimti bet kada. Minispiralė neveikia kiaušidžių funkcijos ir būsimo vaisingumo, dažnai net ovuliacijos neslopina, tad moteris gali pastoti iš karto po priemonės išėmimo.

 Ar tokią spiralę partneriai gali jausti lytinių santykių metu?

Hormoninės spiralės lytinių santykių metu partneriai neturi jausti, nes ji yra moters gimdoje. Jeigu partneris kažką pajustų, moteriai reikėtų kreiptis į ginekologą ir pasitikrinti, ar spiralė tebėra taisyklingoje padėtyje.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų