Ketvirtadienis, 2024.10.03
Reklama

Magnolijos vaisiai žvaigždiniai anyžiai(1)

2011-04-19 00:05:44

Žvaigždinis anyžius (Illicium verum)  – nedidelio tropinio medžio – magnolijos – sumedėjęs aštuonkampės žvaigždės formos vaisius. Sudžiovinti šie vaisiai ir yra garsusis  prieskonis. Nepaprastai malonus žvaigždanyžio aliejaus aromatas suteikia energijos, išsklaido nuovargį ir stresą.

Vaisiai nurenkami nuo medžio dar kiek nesunokę, nes pernokę  atsidaro ir išbarsto sėklas.

Žvaigždiniame anyžiuje yra net 8 proc.  eterinių aliejų. Pagrindinis jų – anetolis, tai ta pati fenolių grupė, aptinkama tiek europiniame anyžiuje, tiek pankolio sėklose. Taip pat aptinkama linaloolio, estragolio ir limoneno eterinių aliejų. Tiek vaisius, tiek ir jo eterinis aliejus yra saldaus skonio.

Anyžiai
Redakcijos archyvo nuotr.

Anetolis – eterinis aliejus – yra be galo saldus,  13 kartų saldesnis nei cukrus. Dėl to žalias nesumedėjęs žvaigždanyžiaus vaisius Ajurvedoje yra kramtomas ne tik burnos ertmei atšviežinti, bet ir pojūčiui po valgio pasaldinti. Žvaigždinio anyžiaus aromatas sausas, lengvas, saldus, šiltas, skonis – saldus, kartus.

Indijoje žvaigždanyžis taip pat yra žymaus prieskonių mišinio “garam masala” ir “kari” ingredientas. Tinkamas pagardas daugeliui patiekalų – padažams, sriuboms, daržovių valgiams, troškiniams, aštriems pagardams, taip pat duonai ir desertams – kepiniams, kompotams, vyšnių ir slyvų uogienėms, šokoladiniams skanėstams, vaisių arbatoms.

Uogienė su žvaigždiniu anyžiumi nesusicukruoja. Vienam litrui uogienės pakanka  vieno sutrinto ar sumalto žvaigždutės lapelio.

Natūralus konservantas, turintis  antimikrobinių  ir antigrybelinių savybių, tinkamas kepiniams.

Jei į norimo ruošti patiekalo sudėtį įeina anyžius ar pankolis, o jūs jų neturite, galite pakeisti maltu žvaigždiniu anyžiumi, tik dėkite jo perpus mažiau.

Žvaigždinis anyžius puikiai dera su juodaisiais pipirais, pankoliu, cinamonu, gvazdikėliais, imbieru.

Sveikatinančios savybės

Žvaigždinis anyžius gerina virškinimą, tulžies išsiskyrimą, stimuliuoja skrandžio ir žarnyno darbą, mažina vidurių pūtimą, padidina maitinančių krūtimi moterų pieno gamybą, padeda atsikosėti ir skatina šlapimo išsiskyrimą.  Jis malšina kvėpavimo takų uždegimus, skatina gleivių ir skreplių susidarymą ir naikina bakterijas. Hipokratas žvaigždiniu anyžiumi gydydavo kosulį.

Žvaigždanyžis reguliuoja širdies ritmą, ramina nervus, gerina atmintį, miego kokybę, apsaugo nuo naktinių košmarų.

Anetolis yra pripažintas vaistas dermatitui gydyti. Pirminė žvaigždinio anyžiaus žaliava įeina į kai kurių antivirusinių vaistų nuo  gripo sudėtį (tamiflu, pertusinas).

Žvaigždanyžių aliejaus besilaukiančios moterys turėtų vartoti atsargiai.

Receptai

1 arbatinį šaukštelį susmulkintų žvaigždinio anyžiaus sėklų užpilkite 2 stiklinėmis verdančio vandens, leiskite nusistovėti valandą laiko, po to antpilą nukoškite.

Besiskundžiantiems meteorizmu, skrandžio ir žarnyno spazmais, nuo kirminų šio antpilo patariama gerti po pusę stiklinės 4 kartus per dieną.

10 gramų (šaukštas su kaupeliu) susmulkintų žvaigždinio anyžiaus sėklų užpilkite puse stiklinės degtinės, leiskite nusistovėti 21 dieną tamsoje, po to antpilą nukoškite. Kosintiems bei sergantiems peršalimo ligomis šio antpilo patariama gerti po 1 arbatinį šaukštelį su skystu medumi.

Vasarą smulkinto žvaigždinio anyžiaus sėklų patariama įberti į virintą vandenį ir gerti vietoj gaivos.

Žvaigždiniu anyžiumi taip pat patariama skaninti miltinius gaminius bei įvairių kruopų košes ir uogienes.

Galima pasigaminti ledinukus, mikstūras su žvaigždiniu anyžiumi nuo kosulio, naudoti inhaliacijoms.

Žvaigždanyžiai naudojami arbatoms nuo reumato.

Arbata su žvaigždiniu anyžiumi rekomenduojama vaikams, kai kalasi dantukai.

Žvaigždinio anyžiaus perdozavimas dirgina nervų sistemą.

Namuose sausai ir tamsoje žvaigždanyžį  galima laikyti apie 3 metus.

Parengė Žilvinas Užkuraitis

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Skie­py­tis nuo ko­vi­do ir gri­po – bū­ti­na ir nau­din­ga
Vės­tant orams už­klum­pan­tis gri­pas – vie­na la­biau­siai pa­pli­tu­...
Patikrinkite, ar jūsų namuose nėra pelėsio
Prasidėjus drėgnesniems ir vėsesniems orams, nemažai žmonių patiria peršalimo simptomus. Tačiau gerklės skausmas, čiaudu...
Kodėl verta rinktis korėjietišką kosmetiką paakių priežiūrai?
Paakių oda yra viena jautriausių ir reikliausių veido zonų, todėl jai reikalinga ypatinga priežiūra bei tinkamai parinkt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų