Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Cinamonas sudegina riebalų ląsteles

Parengė Milda Kniežaitė | 2017-12-04 10:07:39

JAV Mičigano universiteto Gyvybės mokslų instituto naujasis tyrimas atskleidė, kaip gerai žinomas šventinis prieskonis cinamonas gali būti įtrauktas į kovą su nutukimu.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Kaip rašo „Science Daily“, mokslininkai anksčiau atkreipė dėmesį, kad cinamaldehidas, eterinis aliejus, suteikiantis cinamonui skonį, apsaugo peles nuo nutukimo ir hiperglikemijos. Tačiau poveikio mechanizmai nebuvo gerai suprantami.

Gyvybės mokslų instituto tyrėjai, vadovaujami dr. Jun Wu, norėjo geriau suprasti cinamaldehido veikimą ir nustatyti, ar jis gali taip pat apsaugoti žmogų.

„Mokslininkai nustatė, kad šis junginys veikia medžiagų apykaitą, – sakė dr. J. Wu. – Taigi mes norėjome išsiaiškinti, kokiu būdu jis veikia ir kaip tai atrodo pelių, kaip – žmogaus ląstelėse.“

Tyrimas, paskelbtas žurnale „Metabolism“, parodė, kad cinamaldehidas gerina medžiagų apykaitą, veikdamas tiesiogiai riebalų ląsteles, arba adipocitus, skatindamas juos deginti energiją per procesą, vadinamą termogeneze. Dr. J. Wu su kolegomis išbandė žmogaus adipocitus. Savanoriai buvo įvairaus amžiaus, etninės kilmės ir kūno masės indekso. Kai ląstelės buvo veikiamos cinamaldehidu, tyrėjai pastebėjo, kad padidėjo kai kurių genų ir fermentų, sustiprinančių lipidų metabolizmą, raiška. Jie taip pat pastebėjo, kad padaugėjo baltymų Ucp1 ir Fgf21, svarbių metaboliniam reguliavimui ir susijusių su termogeneze.

Adipocitai paprastai saugo energiją lipidų pavidalu. Tokios atsargos buvo naudingos mūsų tolimiems protėviams, turėjusiems kur kas mažiau galimybių gauti riebaus maisto, todėl jautusių didesnį poreikį kaupti riebalus. Kenčiant nepriteklių ar užėjus šaltiems orams, adipocitai galėjo paversti saugomą energiją į šilumą.

„Tik palyginti neseniai energijos perteklius tapo problema, – sakė dr. J. Wu. – Per visą evoliuciją, priešingai, energijos trūkumas buvo problema. Taigi bet kuris energijos vartojimo procesas paprastai nutrūksta tuo momentu, kai organizmui jo nebereikia.“

Plintant nutukimo epidemijai tokie mokslininkai kaip dr. J. Wu ieško būdų, kaip paskatinti riebalų ląsteles aktyvinti termogenezę, kad vėl prasidėtų riebalų deginimo procesas. Dr. J. Wu mano, kad cinamaldehidas gali pasiūlyti vieną tokį aktyvinimo metodą. Kadangi maisto pramonė jau plačiai jį naudoja, gali būti lengviau įtikinti pacientus gydytis cinamonu, o ne tradiciniais vaistais.

„Cinamonas tūkstančius metų buvo mūsų mitybos dalis, ir žmones tai paprastai džiugina, – sakė dr. J. Wu. – Taigi jei cinamonas gali padėti apsisaugoti nuo nutukimo, jis taip pat gali pasiūlyti tokį kelią į metabolinę sveikatą, kurio pacientams bus lengviau laikytis.

“ Tačiau dar prieš tai, kol kas nors nesuskubo prisipirkti tonų cinamono, tikėdamiesi, kad jis padės išvengti per šventes priaugamų papildomų kilogramų, dr. J. Wu užsiminė, kad reikia tolesnių tyrimų nustatyti, kaip geriausiai panaudoti cinamaldehido metabolines savybes, nesukeliant nepageidaujamo šalutinio poveikio.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 1 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų