Penktadienis, 2025.01.24
Reklama

Lietuvos darbuotojų kasdienybė: kava piktnaudžiauja kas antras

Pranešimas spaudai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-05-18 14:49:58

Lietuvoje darbuotojai energijos stygių darbe dažniausiai maskuoja piktnaudžiaudami kava bei nereguliariais užkandžiais. Bendrovės RAIT atliktos apklausos duomenimis, 45 proc. darbuotojų išgeria daugiau kavos nei rekomenduoja specialistai, penktadalis darbuotojų nepietauja arba pietauja nereguliariai, o trečdalis itin dažnai lepinasi užkandžiais.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Draudimo bendrovės BTA užsakymu atlikta apklausa atskleidė, kad šie sveikatai žalingi įpročiai – didžiosios dalies biurų darbuotojų kasdienybė, kuri atsispindi ir sveikatos draudimu besinaudojančių darbuotojų išlaidų suvestinėse. Virškinimo sutrikimams gydyti bei skrandžio veiklai gerinti skirti preparatai patenka į dažniausių sveikatos draudimo išlaidų penketuką kartu su odontologo, oftalmologo, dermatologo paslaugomis ir vaistais nuo skausmo.

„Tyrimas parodė, kad daugiau kaip du puodelius kavos darbe išgeriantys prisipažįsta 45 proc. darbuotojų. Toks kavos kiekis, vadovaujantis Pasaulio sveikatos organizacijos rekomendacijomis, yra per didelis, mat optimali, organizmui nekenkianti kavos norma, – iki dviejų puodelių per dieną“, – sako BTA Žmogiškųjų išteklių valdymo skyriaus vadovė Jevgenija Krikščiūnė.

Jos teigimu, tokia situacija susidaro dėl to, kad kava darbe dažniausiai geriama pernelyg inertiškai, dažniausiai tiesiog iš įpročio, o ne dėl energijos stygiaus.

„Dažnai galvojama, kad kava suteikia energijos, išblaško mieguistumą. Gal taip ir veikia pirmas rytinės kavos puodelis, tačiau jei kalbame apie kavos gėrimą darbe, tai veikiau yra įprotis ir ritualas, kurį žmonės kartoja nesusimąstydami. Yra pavyzdžių, kai niekada anksčiau kavos negėrę kolegos, ją pradeda gerti būtent darbe. Arba į susitikimą atėję žmonės paklausti, ar norės kavos, net nesusimąstydami atsako, kad taip, nors vos prieš pusvalandį ir tiesų jos atsigėrė. Taip kavos darbe ir suvartojama daugiau nei reikia“, – teigia J. Krikščiūnė.

Saikingai vartojama kava nėra sveikatai pavojingas produktas, tačiau būtina žinoti, kaip atpažinti, jog išgėrėte per didelį kiekį kavos. „Eurovaistinės“ vaistininkė Vygrė Čiužaitė sako, kad pirmiausia nuo per didelio kiekio kavos gali pradėti skaudėti galvą.

„Jei padauginote kavos, pirmasis ir dažniausiai pasireiškiantis simptomas – galvos skausmas, kurį sukelia dėl kofeino pertekliaus padidėjęs kraujospūdis. Taip pat dažnas požymis - tachikardija, kuomet per dažnai plaka širdis, gali pasitaikyti ir permušimų ar aritmijų. Išgėrus per daug kavos vakare galite jausti nuovargį, be to, gali nepavykti lengvai užmigti“, – simptomus vardija vaistininkė

Kava, be jau minėtų simptomų, pasižymi skrandžio rūgštingumą didinančiu poveikiu, todėl jos nereikėtų gerti nevalgius, ar vartoti daug saldumynų „prie kavos“.

„Kofeinas veikia ir kaip diuretikas, todėl gali sutrikdyti elektrolitų pusiausvyrą. Verta prisiminti, kad kofeinas – vandenyje tirpi medžiaga, todėl siekiant sumažinti nemalonius simptomus, geriausia būtų tiesiog atsigerti daugiau vandens ir organizmas kofeino perteklių pašalins savaime“, – komentuoja „Eurovaistinės“ darbuotoja.

Dar vienas sveikatai žalingas Lietuvos darbuotojų įprotis – nereguliari mityba bei dažnas užkandžiavimas darbe. Apklausos duomenimis, pietus nereguliariai valgo arba jų iš viso nevalgo kas penktas (20,2 proc.), o dažnai užkandžiauja – kas trečias (33,9 proc.) darbuotojas.

Pasak BTA specialistės J. Krikščiūnės, tokie skaičiai tik patvirtina, kad dirbantiems biure kavos ar užkandžių pertraukėlės – tai ne būdas gauti energijos, bet veikiau galimybė atsitraukti nuo darbo, pabendrauti su kolegomis.

„Dažnai darbuotojai kavos nueina atsigerti ne dėl to, kad jaučiasi mieguisti, bet veikiau dėl socializacijos, galimybės pabendrauti su kolegomis, atitraukti akis nuo kompiuterio, pakeisti veiklos pobūdį. Panašiai nutinka ir su užkandžiais. Toks poreikis puikiai suprantamas, bet tam visgi rekomenduojama rinktis kitas veiklas nei užkandžiavimas ar kavos gėrimas. Labai džiaugiamės ant darbuotojų stalų vis dažniau matydami ne tik garuojančios kavos puodelius, bet ir gertuves su vandeniu“, – sako J. Krikščiūnė.

Pasak jos, darbdaviams, besirūpinantiems darbuotojų sveikata bei gerove, reikia turėti omenyje, kad darbuotojams biure reikia ne vien gero kavos aparato ar bandelių kiekvieną penktadienio popietę. Nemažiau svarbu, kad būtų galimybių pakeisti aplinką bei veiklos pobūdį, po pietų trumpai pasivaikščioti ir pakvėpuoti grynu oru.

RAIT reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą atliko kovą, joje dalyvavo 1018 žmonių.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveika mityba
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Viduriavimo ir vidurių užkietėjimo atmintinė: kaip elgtis sutrikus tuštinimuisi?
Kiek kartų per dieną keliaujame į tualetą ir kiek laiko jame praleidžiame; kokia yra išmatų konsistencija bei spalva; ka...
Dr. V. Sidorovas: „Odos vėžį įveikti įmanoma ir sulaukus garbaus amžiaus"
Odos vėžį gydantys specialistai pastebi, kad daugelis žmonių bijo išgirsti vėžio diagnozę, ir tai dažnai tampa pagrindin...
Tėvai ir vaikai. Tarp kontrolės ir liberalumo
„Man tėvai neleidžia“, – sako pradinukas draugams ir taip paaiškina, kad jis šioje situacijoje niekuo...
Dietistė atsakė, ar produktai be gliuteno yra geresni, ir pasidalijo receptų idėjomis
Miltai, makaronai ir kruopos – vieni dažniausių produktų virtuvėje, be kurių neapsieinama ruošiant įvairius patiek...
Žąsies oda – liga, apie kurią ne visi drįsta šnekėti: kaip ją gydyti?
Keratosis pilaris, dar kitaip vadinama žąsies oda, yra lėtinė odos būklė, pasireiškianti mažais, šiurkščiais gumbeliais,...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų