Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Lietuvė už gyvybę dėkoja Kroatijos medikams: „Lietuvoje galbūt būčiau mirusi“(3)

Liepa Sveikatytė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-10-26 00:10:39

Neseniai lietuvė Gina atsidūrė Kroatijos medikų rankose – jiems ji negaili pagyrų ir šiandien dėkoja už išgelbėtą gyvybę. Lygindama svečios šalies medikų darbą ir sveikatos paslaugas Lietuvoje, mūsų šaliai moteris negaili kritikos strėlių. „Jei man nelaimė būtų atsitikusi Lietuvoje, turbūt ir būčiau nukraujavusi kokiame koridoriuje“, – prisipažino lietuvė.

„Po operacijos pakėlusi galvą pamačiau pilve užsiūtas tris žaizdas", - pasakojo Gina. Asmeninio archyvo nuotr.

„Jau seniai esu labai nusivylusi Lietuvos sveikatos sistema, todėl, kai spalio viduryje trumpai lankydamasi Kroatijos Zagrebo mieste, stipriai sunegalavau, išsigandau, kad bus didelių problemų. Svetima šalis, kroatų kalbos nemoku, tačiau kamavo tokie dideli skausmai, kad supratusi, jog kažkas yra labai blogai, paprašiau viešbučio personalo, kad iškviestų greitąją“, – naktį, kai teko kreiptis pagalbos į Kroatijos medikus, prisiminė lietuvė.

Greitosios pagalbos medikai esą atvyko labai greitai. Apžiūrėję moterį, jie negalėjo nustatyti, kodėl pilvo srityje pasireiškia dideli skausmai.

„Buvau išvežta į ligoninę, pagalvojau – dabar prasidės kančios, laukimai, keliavimai pas vienus, pas kitus gydytojus, nesusikalbėjimai, tačiau labai apsirikau“, – pasakojo lietuvė.

Ją maloniai nustebino, kad visi puikiai kalbėjo angliškai, nekilo jokių bėdų. Ji iškart buvo nuodugniai apžiūrėta, o medikai susivienijo, kad skubiai nustatytų diagnozę.

„Man pačiai niekuo nereikėjo rūpinis, gydytojai patys viskuo pasirūpino, kartu su seselėmis vežė pas kitus medikus, norėdami tiksliai išsiaiškinti problemą. Jie dirbo labai koordinuotai, profesionaliai ir operatyviai“, – pagyrų negailėjo Gina. Ir jokių jos mintyse važiuojant į ligoninę pieštų eilių prie medikų kabinetų visai nebuvo.

Per kelias valandas galėjo nukraujuoti

Moteris iš pradžių tikėjosi, kad išaušus rytui ji bus paleista namo, mat kaip tik rytą ji turėjo bilietus skrydžiui namo.

„Nors ir pati neįsivaizdavau, kaip reikėtų grįžti, nes ligoninėje ir ne kartą buvau praradusi sąmonę, negalėjau vaikščioti. Gydytojai liepė nejuokauti ir iškart gultis ant operacinės stalo, nes viduje buvo didelis kraujavimas“, – pasakojo Gina. Medikų teigimu, jai pasisekė, kad laiku išsikvietė greitąją – dar kelios valandos ir kraujas galėjo labiau išsilieti, o moteris būtų tiesiog mirusi.

Rūpinosi kaip šeimos nare

„Iškart buvau išvežta į operacinę. Mane labai nustebino, kad visi gydytojai, slaugytojos elgėsi taip, lyg būtų šeimos nariai. Man dejuojant iš skausmo sesutės glostė galvą, ramino, o gydytojai padėjo kvėpuoti, nes kvėpavimas buvo visiškai išsibalansavęs, užeidavo panikos priepuoliai. Tada išvis oro nebegaudžiau, mane laikė už rankos ir kvėpavo kartu“, – prisiminė siaubingas akimirkas moteris. Operacija truko pusantros valandos, moteris neteko maždaug dviejų litrų kraujo, todėl iškart buvo perpiltas kraujas.

„Po operacijos pakėlusi galvą pamačiau pilve užsiūtas tris žaizdas. Viskas vyko labai greitai ir labai sklandžiai. Operacija pavyko puikiai, įpjovimai susiūti labai gražiai. Paskui Lietuvoje, kai gydytojai žiūrėjo, pasakė, kad labai gerai užsiūta“, – gerų žodžių Zagrebo medikams negailėjo Gina.

Stebėjosi sterilumu ir tvarka

Zagrebo valstybinė ligoninė „Merkur“ iš išvaizdos Ginai pasirodė labai paprasta, tačiau itin sterili. Nuolat buvo viskas valoma, patalynė keičiama kas rytą, ko Lietuvoje neva nepamatysi.

„Atsimenu, ne kartą, kai prašydavau pakeisti po savaitės, tai visada sulaukdavau nepasitenkinimo, kartais net nepakeisdavo. Būdavo, kad ir dvi savaites nepakeisdavo“, – palygino moteris. Ją nustebino ir ligonio stebėjimas, gydytojų vizitacijos.

„Visada pykdavau, kad Lietuvoje vadinamasis stebėjimas tėra pavadinimas, nes jokio stebėjimo nevykdavo, girdydavo vaistus ir viskas. Kartą vienos gydytojos paklausiau, ką apie mane per keturias dienas pastebėjo, sulaukiau tik myktelėjimo. Lietuvoje gydytojų vizitacijos vyksta vieną, porą kartų per savaitę. Savaitgaliais išvis nieko nevykdavo“, – iš savo patirties pasakojo Gina. O Kroatijoje ji pamatė, kas iš tiesų yra ligonio stebėjimas. Gydytojų vizitacijos vyko kasdien, taip pat ir savaitgaliais: po du kartus – rytais ir vakarais. Medikai esą išsamiai klausinėdavo pacientų, kaip šie jaučiasi, kuo skundžiasi.

„Mano gydytojas ypač buvo geras. Jis ateidavo pas mane per dieną kelis kartus. Pagal mano būseną paskirdavo reikiamų vaistų. Pirmom dienom buvo didelis vėmimas, tai kaskart atbėgdavo sesutė ir laikydavo ranką ant peties, kol vemdavau. Paskui šis simptomas išnyko. Mano gydytojas kaskart viską išsamiai ir aiškiai paaiškindavo nepriekaištinga anglų kalba“, – gerų žodžių apie Kroatijos medikus negailėjo Gina.

Kai moteris buvo išrašoma iš ligoninės, dokumentai buvo užpildyti kroatų kalba, tačiau jokio streso lietuvei tai nekėlė – mat viskas jau buvo išaiškinta. „Bet gydytojas dar kartą man glaustai pats parašė anglų kalba, kas man įvyko, kokia operacija atlikta, kokia terapija skirta, kada reikia ištraukti siūlus ir pan.“

„Kadangi neturėjau europinio draudimo, už viską reikėjo sumokėti. Gydytojas paskaičiavo mažiausius įkainius, kadangi tai buvo pirmoji skubi pagalba. Medikas dar pridūrė, kad jie matė, kaip aš kenčiu, ir man grėsė pavojus gyvybei. Viskas kainavo apie 1300 Eur“, – teigė lietuvė.

Po kelių dienų ji išėjo iš ligonės gerai jausdamasi ir parskristi namo bėdų nekilo. Gydytojas buvo surinkęs visus reikalingus dokumentus, tad Lietuvoje moteris nuėjo į ligonių kasas, kad galėtų susigrąžinti už gydymą išleistus pinigus.

„Pinigai bus grąžinti, tik gali užtrukti visas procesas. Kadangi tai buvo būtinoji pagalba, sugrąžins visą sumą“, – teigė Gina.

Lietuvoje pacientas – ne žmogus?

Lietuvoje ji pasakoja aplankiusi ne vieną gydymo įstaigą ir, nors nenori įžeisti mūsų medikų, galinti pasakyti, kad gydymas mūsų šalyje labai prastas, o į pacientą žiūrima kaip į daiktą, o ne žmogų. „Niekada gyvenime nesulaukiau savo šalyje tokio rūpesčio ir profesionalumo kaip Kroatijoje. Aš bandau įsivaizduoti, kad jei man nelaimė būtų atsitikusi Lietuvoje, turbūt ir būčiau nukraujavusi kokiame koridoriuje. Todėl be galo džiaugiausi, kad viskas įvyko Kroatijoje“, – sakė lietuvė.

Praėjus maždaug savaitei po grįžimo moteriai suskaudo vieną pilvo pusę. Skausmas buvo toks veriantis, kad išsigandusi komplikacijų ji nuvažiavo į vienos Vilniaus ligoninės priimamąjį. Užsiregistravo pas gydytoją.

„Laukiau pusantros valandos. Mane siuntinėjo pas daugelį gydytojų. Viską turėjau susirasti pati. Pavyzdžiui, gavau siuntimą pas chirurgą. Laukiau dvi valandas – nieko nenustatė. Nusiuntė pas ginekologą, laukiau pusantros valandos – nieko nenustatė“, – piktinosi moteris. Ginekologė esą garsiai mąstė, kur toliau ją siųsti. „Et, sako, siunčiam atgal pas chirurgą. Vėl laukiu ilgai. Chirurgas iškart nusiuntė dar pas kitą gydytoją. Ir taip mane siuntinėjo dešimt valandų, kol pagaliau vienas gydytojas paklausė, ar kas nors suleido nuskausminamųjų, nes matė mane kenčiančią“, – apie lietuvių medikų darbą atsiliepė Gina. Per vieną dieną esą buvo parašyta beveik visa knyga su paveiksliukais apie jos sveikatą, tačiau jokios problemos taip ir nebuvo rasta, tad moteriai tiesiog pasiūlyta eiti namo.

„Sako, kad gal tiesiog pasitempiau žaizdą, todėl skauda. Tokiam sprendimui prireikė dešimt valandų kančių. Toks jausmas, kad kiekvienas kratosi atsakomybės ir tiesiog siunčia kur nors kitur. Nė vienas gydytojas net nepakėlė akių nuo kompiuterio, nes vien tik rašė, pildė dokumentus, o pačiai kiekvienam gydytojui reikėjo vis papasakoti tą patį per tą patį“, – pasakojo moteris.

Anot jos, atrodė, kad jiems svarbiau pildyti dokumentus, o ne paciento bėda. Ir tokių kartų esą Vilniaus ligoninėse jai būta daugybę kartų. „Pacientas yra tiesiog kažkoks vienetas, o ne žmogus, kuriam nutiko nelaimė“, – apibendrino ji.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (3)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Net 8 iš 10 lietuvių nepritaria narvuose laikomų vištų laikymo sąlygoms
Net 8 iš 10 (82 proc.) lietuvių mano, jog narvuose laikomų vištų sąlygos yra nepakankamai geros, rodo naujausia reprezen...
Dietologė sugriovė mitus apie iškrovos dieną: nepulkite badauti iškart po Velykų
Kai artėja šventės, tradiciškai pasižadame, kad šįkart tikrai nepersivalgysime, bet pasiryžimas dažniausiai išgaruoja vo...
Velykų šventė: už saiką prie stalo organizmas tikrai padėkos
Kaip nepersivalgyti, o persivalgius, palengvinti virškinimo procesą? Kiek kiaušinių valgyti, o gal jų apskritai vengti?...
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų