Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Kodėl prieš užmigdami krūptelime?

2012-05-27 11:45:46

Kam nėra tekę patirti jausmo, kai prieš pat pasinerdami į miegą smarkiai krūptelime ir esame priversti vėl mėginti užmigti. Ką reiškia šis jausmas?

Floridos miego instituto ir pediatrinių miego paslaugų skyriaus Floridos ligoninėjeTampoje direktoriaus, gydytojo Williamo Kohlerio tvirtinimu, tokius krūptelėjimus patiria apie 70 proc. žmonių.

© Fotolia.com

 „Krūptelėjimas prieš miegą yra visiškai normalus reiškinys, kurį galima pavadinti visuotiniu“, – aiškina Jamesas K. Walshas, St. Luke‘o miego medicinos ir tyrimų centre Sent Louise vykdomasis direktorius.

„Tai kūno potyris, kurio metu raumenys susitraukia ir krūptelime arba sutrūkčioja mūsų kūno galūnės. Tai nutinka dažniausiai stadijoje tarp budrumo ir miego. Visa tai trunka labai trumpai – nesiekia net pusės sekundės“, – aiškino medikas.

Tokie krūptelėjimai prieš užmiegant yra miokloniniai traukuliai arba nevalingi raumenų spazmai, rašo msn.com.

Nors dauguma žmonių prieš užmigdami patiria tokius spazmus, nedidelė dalis jų susiduria su vadinamuoju „sprogstančios galvos“ sindromu. Tai pojūtis, kad galvoje lyg kažkas sprogtų, griaudėtų arba skambiai sumuštų muzikinėmis lėkštėmis. „Sprogstančios galvos“ sindromas yra itin retas, todėl dažniausiai kiekvienas atvejis individualiai tyrinėjamas. Nors tai yra labai nemalonus ir varginantis dalykas, abu medikai tikina, kad ir šis sindromas yra visiškai normalus. Jų teigimu, jokiu būdu nereikia išsigalvoti, kad tai kokios nors mentalinės ar psichinės problemos ženklas.

„Žmonės, patiriantys šį sindromą, yra visiškai sveiki, tačiau privesti patirti tokius nemalonius pojūčius“, – aiškina Jamesas K. Walshas.

Miego metu taip pat susiduriame su nevalingais judesiais – pavyzdžiui, akių (REM – rapid eye movement arba staigūs akių judesiai), tačiau tai nutinka jau užmigus, sapnuojant, o aukščiau minėti krūptelėjimai ištinka dar prieš tai, kai kūnas gali pasinerti į sapnų karalystę.

„Kai kurie žmonės mano, kad krūptelėjimai gali būti susiję su nerimu ir stresu arba su nereguliariu, išsiderinusiu miego režimu. Tiksli priežastis, kodėl jie nutinka vis dėlto lieka neaiški“, – sako Williamas Kohleris.

Nors tiksli priežastis dar nenustatyta, tačiau apie šiuos spazmus miego gydytojai ir tyrėjai kuria įvairias teorijas, remdamiesi atliktais tyrimais. Deja, ne itin gausiais, mat tokie krūptelėjimai, kaip minėta, laikomi nekenksmingais, o be to – trunka labai trumpai, todėl juos sunku tirti.

Jameso K. Walsho nuomone, užmiegant kūnui, jis pereina per tam tikrus periodus, kurių metu kūno raumenys atsipalaiduoja ir galima pasinerti į miegą ir pradėti spanuoti.

Smegenų bangos per hipnagogiją (pereinamąją fazę prieš užmiegant) panašios į smegenų bangas kūnui jau miegant. Tai gali paaiškinti psichologinius pokyčius, patiriamus užmiegant. Per REM mūsų širdies ritmas, kvėpavimas ir nervų sistema veikia padrikai, nereguliariai. Jei kūnas patiria REM akimirką ne užmigus, o dar prieš užmiegant, tokie nereguliarumai gali lemti šiuos nevalingus krūpčiojimus. Daugumos įsitikinimu, tokie krūpčiojimai ištinka todėl, kad kūnas pradeda atsipalaiduoti.

Nors pojūtis, lyg nuslystum nuo uolos krašto ar iškristum iš lovos, kiek bauginantis, tačiau dauguma žmonių jį patiria gana retai ir medicininio gydymo jiems neprireikia. Williamo Kohlerio nuomone, jei tokie krūpčiojimai ima rimtai trukdyti, derėtų pasikonsultuoti su miego daktaru. Jo įsitikinimu, geras miego režimas (prieš einant miegoti būtina atsipalaiduoti, vengti maisto, rūkymo ir kofeino, be to, geriausia, kad miegoti eitume ir keltumėmės panašiu metu) – taip pat labai svarbu.

lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: Miegas
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų