Šeštadienis, 2023.03.25
Reklama

Kodėl burnos higienos procedūra svarbi ir vaikams

Šaltinis: vlmedicina | 2019-12-04 14:19:16

Specialistai džiaugiasi, kad vis rečiau tenka susidurti su pacientais, kurių tėveliai neskiria pakankamai dėmesio vaikų dantų priežiūrai, o vis daugiau tėvų domisi ir profesionalia vaikų burnos higiena.

© Fotolia.com

Kauno „Kardiolitos“ klinikų Odontologijos centro burnos higienistė Gabrielė Mizgirytė sako, kad prie to prisideda didesnė informacijos sklaida – nemažai suaugusiųjų anksčiau nežinojo, kad vaikams apskritai reikalinga dantų higienos procedūra. Tačiau nuomonė, kad pieninių dantų prižiūrėti nereikia, nes jie vis tiek iškris – klaidinga. Neprižiūrimi pieniniai dantys ne tik trukdo formuotis taisyklingam sąkandžiui, bet ir gali pakenkti vaiko mitybai, miegui ar net turėti įtakos elgesiui.

Burnos higiena – vos išdygus dantims

Gydytoja pataria pirmąjį vaiko apsilankymą pas burnos higienistą planuoti vos išdygus pirmajam dantukui. „Burnos higienistas apžiūri kūdikio burną, pataria žindymo ir bendros sveikatos klausimais. Tolesnis profilaktinių apsilankymų dažnis priklauso nuo dantų ėduonies rizikos, kurią įvertina gydytojas odontologas“, – pataria G. Mizgirytė.

Ji pasakoja, kad profesionali vaikų burnos higienos procedūra skiriasi nuo tos, kuri atliekama suaugusiesiems: „Jos metu pašalinimas minkštasis apnašas nupoliruojant dantų paviršius su pasta, kad dantukai būtų švelnūs ir slidūs. Jei yra mineralizuoto sukietėjusio apnašo, jis pašalinamas rankinių instrumentų pagalba.“

Gydytoja priduria, kad procedūra mažiesiems tikrai nėra skausminga ar nemaloni. „Vaikučiui viskas papasakojama, parodoma, leidžiama paliesti, pauostyti, įgyjamas jo pasitikėjimas, kad nepatirtų jokių neigiamų emocijų. Kiekvienas nuo odontologinės kėdės nulipa džiaugsmingas ir su plačia šypsena“, – tikina G. Mizgirytė ir priduria, kad dantų higienos procedūra užtrunka apie 30 minučių.

Moko tinkamos dantų priežiūros

Svarbiausia procedūros dalis yra vaikus paskatinti, motyvuoti ir išmokyti tinkamos individualios burnos higienos priežiūros. „Dauguma vaikų mėgsta mėgdžioti tėvus ir bando patys valytis dantis. Tačiau ikimokyklinio amžiaus vaikai nepajėgūs išsivalyti dantų kokybiškai. Reikia skatinti vaiką mokytis elementarios burnos higienos, tačiau iki vaikui sukaks 7–8 metai, dantukus vaikui turi valyti arba jam padėti tėvai. Jei tėveliai skirs pakankamai laiko mažylio dantims prižiūrėti, jis nuo pat mažens įgys tinkamai suformuotus burnos higienos įgūdžius“, – teigia specialistė.

Labai svarbu, kad elementarios burnos higienos procedūros būtų atliekamos jau pirmaisiais vaiko gyvenimo metais. „Rekomenduojama valyti ir masažuoti dantenas dar neišdygus dantims, kad susiformuotų sveika, švari aplinka pieninių dantų dygimui. Jau nuo pirmojo danties pasirodymo būtina valyti apnašas nuo dantų paviršių sudrėkintos marlės gabalėliu.

Žinoma, tai turėtų atlikti vaiko tėvai. Pirmaisiais gyvenimo metais nėra būtina naudoti dantų šepetėlį. Jei vaiko burnos higiena nėra ideali, patarčiau nebijoti atvykti pas burnos higienistę, kuri parodys ir patars, kaip tikrai gerai juos išvalyti bei atliks specialiai vaikams skirtą higieną.“

Neprižiūrint pieninių dantų – problemos ateityje

Pasak higienistės, neprižiūrimi ir netinkamai valomi pieniniai dantukai mažyliui gali sukelti skausmą ir infekciją, pažeisiančią nuolatinių dantų užuomazgas. Be to, atsiradęs dantų kariesas ir dėl to kilęs skausmas gali sutrikdyti vaiko mitybą, miegą, lemti prastą estetinę burnos išvaizdą ir sukelti neigiamų elgesio pasikeitimų.

„Per anksti pašalinus sugedusius pieninius dantis, tai gali turėti įtakos neteisingo sąkandžio susiformavimui. Tai dažna ortodontinių problemų priežastis. Svarbu žinoti, kad pieniniai dantys palaiko vietą nuolatiniams dantims, todėl jų netekus per anksti, nauji dantys gali išdygti kreivai. Todėl pieniniais dantimis rūpintis ir juos gydyti būtina. Taip pat būtent nuo tėvelių požiūrio ir pastangų formuojasi tolimesni vaiko asmeniniai burnos higienos įgūdžiai“, – pabrėžia gydytoja.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
B grupės vitaminai: ar žinote kiekvieno iš jų skirtumus ir poveikį?
Dauguma gali būti susipažinę, kad B grupės vitaminai yra atsakingi už mūsų nervų sistemos palaikymą. Tačiau vertėtų ne...
Pakartotinai skelbiamas Klaipėdos universiteto ligoninės vadovo konkursas
Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) skelbia konkursą Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) vadovo pareigoms eiti. Vado...
Tuberkuliozė yra išgydoma, jei laikomasi gydymo režimo
Pagrindinė tuberkuliozės gydymo problema – nutrauktas gydymas ir dėl to besivystanti vaistams atspari liga. Tuberk...
Oro drėkintuvai: ar jums reikia drėkintuvo namuose?
Per dieną įkvepiame daugiau nei 14 000 litrų oro. Palyginkime: dauguma žmonių kasdien išgeria tik apie du litrus vandens...
Kur pirkti dantų irigatorius?
Jeigu norite, kad jūsų šypsena būtų graži – tuomet pirmiausia ji turi būti sveika. Daugeliui atrodo, kad sveiki be...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų