Trečiadienis, 2024.04.24
Reklama

Kaune kuriamos sporto medicinos tradicijos

vlmedicina.lt | 2016-01-21 15:19:50

Šių metų sausio pradžioje Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministrė Rimantė Šalaševičiūtė pasirašė įsakymą, kuriuo patvirtintas Sporto medicinos ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimo reikalavimų aprašas.

Bėgikai
© A. Kubaičio (VLMEDICINA.LT) asociatyvioji nuotr.

Sporto medicinos srities specialistų ilgai lauktą dokumentą parengė Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sporto instituto komanda: instituto direktorius profesorius Rimtautas Gudas, sporto medicinos gydytoja Aušra Piktuižytė ir reabilitologas Vytenis Trumpickas. Aprašo rengėjai dėkingi Premjero patarėjui sporto klausimais Vytautui Janušaičiui, kurio svarus indėlis padėjo šiam reikšmingam ir praktikoje reikalingam dokumentui išvysti dienos šviesą. Ne vienerius metus su pasaulinio lygio šalies sportininkais dirbantys specialistai džiaugiasi, kad Vyriausybė mūsų žvaigždes palaiko ne tik tuomet, kai reikia sveikinti grįžtančius su apdovanojimais.

„Premjero komandoje dirbantys žmonės puikiai supranta, kad visos sporto pergalės – kantraus darbo ir ilgalaikių pastangų vaisius“, – sako Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinikos Sporto traumų ir artroskopijų sektoriaus vadovas R. Gudas. Pasak profesoriaus, tai labai svarbus žingnis Lietuvos sporto medicinos istorijoje, kuriam rengtasi net 25 metus. Iki šiol galimybės gauti sporto medicinos gydytojo paslaugas buvo ribotos, už šio specialisto konsultacijas pacientai mokėjo savo lėšomis.

Per keletą dešimtmečių taip susiklostė, kad sporto medicinos tradicijos kuriamos Kaune – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Sporto institute ir Kauno klinikose, kur dirba didžiausią patirtį sukaupę specialistai. „Tad nenuostabu, kad ypatingą supratingumą dėl neapibrėžtos sporto medicinos gydytojų situacijos pademonstravo Kauno klinikų administracija, ypač Ambulatorinių paslaugų koordinavimo tarnybos vadovas Šarūnas Mačinskas, padėjęs parengti Lietuvos sporto medicinos plėtrai svarbią paslaugų teikimo tvarką“, – pabrėžė profesorius R. Gudas.

Naujasis aprašas, kuris įsigalios nuo gegužės 1 dienos, reglamentuoja sporto medicinos ambulatorinių asmens sveikatos priežiūros paslaugų teikimą, reikalavimus specialistams, patalpoms, medicinos prietaisams, paslaugų teikimo organizavimą ir medicinos dokumentaciją. Siuntimą pas ambulatorines sporto medicinos paslaugas teikiantį gydytoją išduoda šeimos gydytojas po gydytojo specialisto konsultacijos ar gydytojas specialistas.

„Sporto medicinos gydytojas konsultacijos metu įvertina sportininko atramos-judėjimo sistemą, fizinį išsivystymą, specifinius sporto šakų rodiklius, atlieka funkcinį testavimą, – konsultacijos metu atliekamus darbus vardija Kauno klinikų gydytojas reabilitologas Vytenis Trumpickas. – Po to specialistas pateikia išvadas bei rekomendacijas dėl sportavimo ir sudaro gydymo planą, jei reikia, skiria gydymą.“ Apraše nurodoma, kad, esant indikacijų, sporto medicinos gydytojas gali siųsti pacientą atlikti kompiuterinės tomografijos ir magnetinio rezonanso tomografijos tyrimų.

„Iki šiol sportuojančių asmenų sveikata dažniausiai rūpinosi šeimos gydytojai, – esamą situaciją apibūdina sporto medicinos gydytoja A. Piktuižytė. – Tačiau jiems trūksta žinių apie tam tikrai sporto šakai būdingus specifinius organizmo sutrikimus arba funkcinę būklę, galinčią lemti negrįžtamus sveikatos sutrikimus.“

Pasak gydytojos, sporto medikui reikia turėti traumatologijos, dietologijos, kardiologijos, bendrosios medicinos praktikos žinių. Būtina nepamiršti, kad sportininkų fiziologija skiriasi nuo nesportuojančiųjų, todėl kitaip interpretuojami tyrimų duomenys, taikoma speciali gydymo taktika.

Sporto medicinos gydytojo darbas neapsiriboja tik konsultacijomis ambulatorinėje grandyje. Naujajame apraše įteisinta ir mobilioji sporto medicinos paslauga, teikiama treniruotėse, sporto renginiuose, mokomosiose treniravimo stovyklose ir kitur, kurią turi teisę teikti asmens sveikatos priežiūros įstaiga, turinti licenciją, suteikiančią teisę teikti ambulatorines sporto medicinos paslaugas. Sporto medicinos gydytojas, teikdamas mobiliąsias sporto medicinos paslaugas, turi gebėti teikti pirmąją medicinos pagalbą treniruočių, sporto renginių, mokomųjų treniravimo stovyklų metu, turėti tam reikiamas priemones ir įrangą. Sporto medicinos gydytojui privalu mokėti atlikti vaistų injekcijas, venų punkcijas, paimti kraują tyrimams, atlikti vietinį nuskausminimą, sustabdyti išorinį kraujavimą, sutvarkyti žaizdą, uždėti gipso longetę, sutvarstyti įvairias kūno vietas, imobilizuoti sąnarius elastine juosta ir parinkti įtvarus.

Sporto medicinos paslaugos teikiamos sportuotojams, sportininkams bei sportininkams profesionalams. Sportuojantis pacientas sporto medicinos gydytojo konsultacijos gali būti siunčiamas dėl įvairių ortopedinių patologijų: plokščiapėdystės, kelio sąnario vidinių pažeidimų, raumenų, sausgyslių ligų, kaulo vientisumo, kaulų tankio ir struktūros pažeidimų, raiščių, sausgyslių ir raumenų sužalojimų. Taip pat konsultacija gali būti reikalinga dėl pervargimo, krūvio, perkrovimo ir spaudimo sukeltų minkštųjų audinių ligų, įvairių raumenų ir nervų pažeidimo sukeltų skausmų. Turint šeimos gydytojo (po gydytojo specialisto konsultacijos) ar gydytojo specialisto siuntimą, sporto medicinos gydytojo konsultacijos apmokamos Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšomis.

Kauno klinikų informacija

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Smegenų insulto gydymas: intervencinė radiologija – auksinis gydymo standartas
Intervencinės radiologijos specialistai atlieka gyvybiškai svarbų, gyvybę gelbstintį gydymą, kuris yra mažiau invazyvus...
Šuns asistento mokymas kainuoja per 25 tūkst. eurų, bet toks šuo padeda ir fiziškai, ir emociškai
Geriausiu žmogaus draugu vadinami šunys ne tik tampa lygiaverčiais šeimos nariais, bet ir gali padėti žmonėms su negalia...
Dr. T. Sveikata: "Pacientas nėra automobilis, kuriam galiu užsakyti detalę ir žinoti, kad ji tikrai tiks"
„Kiekvienai endoprotezavimo operacijai ruošiamės iš anksto, apgalvojame jos strategiją, dirbame su keliomis kompiu...
Ligonių kasos apmokės dvi modernias priemones sudėtingoms širdies procedūroms
Nuo liepos 1-osios ligonių kasos stacionarines tretines suaugusiųjų intervencinės kardiologijos paslaugas teikiančioms g...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų