Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Jūros kopūstai – sveikai skydliaukei ir dailioms kūno formoms

Audrė Bartaševičiūtė | 2014-03-10 00:01:49

Jūros kopūstai, arba kitaip rudadumbliai – daug bioaktyvių medžiagų turintys iš jūros kilę augalai. Jokie kiti dumbliai neturi tiek daug mineralų, mikroelementų, vitaminų ir nepasižymi tokiu teigiamu poveikiu skydliaukės funkcijai ar greitai medžiagų apykaitai. Tai įrodo vis nauji pasaulyje atliekami tyrimai.

Jūros kopūstai
Redakcijos archyvo nuotr.

Augalų aplinka – jūros vanduo - leidžia rudadumbliams ilgai išlaikyti naudingų medžiagų savybes bei didelius tų medžiagų kiekius. To nebūtų galima pasakyti apie vitaminus ir kitas bioaktyvias medžiagas daržovėse ar vaisiuose. Aplinkos tarša, žemės ūkyje naudojamos trąšos ir kiti kenksmingi faktoriai skatina bioaktyvių komponentų pasišalinimą ar jų savybių silpnėjimą.

Rudadumbliuose gausu jodo, baltymų, skaidulų, natrio alginato, magnio, kalcio, geležies, kalio. Visos šios medžiagos, o ypač jodas ir natrio alginatas, padeda pašalinti radioaktyvias medžiagas iš žmogaus organizmo. Rudadumbliai vertinami ir dėl detoksikuojančių, kraują valančių, virškinimo trakto funkcijas gerinančių savybių. Vis dėlto pirmiausia rudadumbliai garsėja teigiamu poveikiu skydliaukei.

Jūros kopūstų salotos – tiroidito ar hipotiroidizmo profilaktikai

Skydliaukė yra nedidelė, bet organizmui labai svarbi liauka kaklo priekinėje dalyje. Ji išskiria skydliaukės hormonus, kurie gaminasi jodui sąveikaujant su amino rūgštimi tirozinu. Dažniausiai žmones vargina tokie  skydliaukės funkcijos sutrikimai, kaip tiroiditas ir hipotiroidizmas.

Tiroiditas – tai skydliaukės uždegimas. Tiroiditas gali būti ūmus, lėtinis, autoimuninis. Šis uždegimas pasireiškia staigiu svorio prieaugiu, vidurių užkietėjimu, bendru nuovargiu ir silpnumu, prislėgta nuotaika. Galimas gausus prakaitavimas, širdies ritmo pakitimai.

Tiroidito priežasčių yra labai daug. Tai - virusai, bakterijos, traumos, autoimuniniai sutrikimai, radiacija, jodo trūkumas. Įtakos turi ir paveldimumas. Skydliaukės veiklą gali išderinti ir kai kurie vaistai. Pavyzdžiui, antiaritminiai preparatai. Taip pat - centrinio poveikio kraujo spaudimą mažinantys vaistai ar cholesterolio kiekį kraujyje reguliuojantys preparatai.

Lėtinio tiroidito pradžia dažniausiai būna nepastebima. Simptomai išryškėja tada, kai uždegimas perauga į hipotiroidizmą. Skydliaukės veiklos sutrikimo pobūdis ar stiprumas nustatomas iš kraujo tyrimo. Akcentuojamas leukocitų kiekis, CRB baltymo kiekis, skydliaukės hormonų koncentracija.

Esant lėtiniam tiroiditui, gydoma pakaitine hormonų terapija – levotiroksinu. Sintetinis hormonas levotiroksinas „pripumpuoja“ skydliaukę, atkuria sutrikusią liaukos funkciją. Hormonas geriausiai veikia nevalgius. Be to, gydymo levotiroksinu metu geriau nevartoti multivitaminų, kalcio, geležies, antacidinių vaistų. Šios medžiagos skatina levotiroksino susijungimą su tulžies rūgštimis, slopina sintetinio hormono poveikį. Gydymo metu levotiroksinas atkuria skydliaukės veiklą ir sumažina nemalonius simptomus: prakaitavimą, greitą svorio prieaugį, milžinišką nuovargį. Gydymas trunka apie pusę metų ir daugiau.

Vis dėlto levotiroksino vartojimas susijęs ir su savotišku paradoksu: pradėjus hormoną vartoti, žmogus neretai jaučia jėgų ir energijos antplūdį. Dingsta nuovargis, prasta nuotaika. Tačiau jei preparato vartojimas bus nutrauktas staigiai, nuovargis, prasta nuotaika grįš kartu su kitais nemaloniais simptomais. Tad dėl medikamentinio skydliaukės ligų gydymo visuomet reikia pasitarti su endokrinologu.

Esant nežymiam skydliaukės funkcijos sutrikimui ar tų sutrikimų profilaktikai galima išbandyti ir natūralias alternatyvas. Pavyzdžiui, minėtą jūros augalą rudadumblį. Rudadumbliais, kaip skydliaukei naudingu maisto produktu, susidomėta išsiaiškinus, jog jodo trūkumas – viena iš dažniausių skydliaukės ligų priežasčių. Taip pat – skydliaukės padidėjimo, metabolizmo lėtėjimo, letargijos, nuovargio priežastis. Tad valgant jodo turintį maistą, aktyvinama skydliaukės veikla ir skatinamas skydliaukės hormonų išskyrimas.

Rekomenduojama jūros kopūstus įtraukti į maisto racioną. Pavyzdžiui, gaminti salotas, sriubas, gardinti jais troškinius. Arba vartoti rudadumblių preparatus. Siekiant išvengti skydliaukės veiklos sutrikimų, užtenka 600 mg rudadumblių ekstrakto kasdien.

Tiesa, jodo turi ir kiti „draugiški“ skydliaukei maisto produktai. Tai vėžiagyviai ir jūros gėrybės, giliųjų vandenų žuvys. Taip pat spanguolės, organinis jogurtas, bulvės, pupelės, brokoliai, Briuselio kopūstai, špinatai.

Beje, esant skydliaukės veiklos sutrikimams, rekomenduojama vengti pieno produktų, cukraus, baltų miltų, kavos.

Atliekant įvairiausius tyrimus su rudadumbliais, gana reikšmingas buvo  vienas 4 savaičių eksperimentas. Jo metu dalyviai vartojo arba placebą, arba mažos dozės rudadumblių kapsules, arba kapsules su didele  rudadumblių koncentracija.

Nustatyta, kad efektyviausiai skydliaukės veikla palaikoma tada, kai rudadumblių papildai vartojami trumpą laiką, bet didesnėmis dozėmis. Mažiau efektyvus metodas – vartoti nedidelius rudadumblių ekstrakto kiekius ilgą laiką.

Dailios linijos

Australijos Niukaslio universiteto vykdytų tyrimų metu įrodyta, kad dumblis – vienas iš ląstelių ilgaamžiškumą saugančių produktų. Be to, jūrų augalas padeda palaikyti ir dailias kūno linijas.

Kai organizmas pasisavina rudadumblių skaidulas, sulėtėja su maistu gautų riebalų pasisavinimas. Rudadumbliai riebalų apykaitą organizme veikė labiau nei kai kurie rinkoje esantys lieknėti skirti papildai.Taip gali būti todėl, kad dumbliuose esantis jodas sąveikauja su skydliaukės hormonu tirozinu. Taip efektyviau reguliuojamos įvairios psichologinės bei fiziologinės funkcijos, išlaikoma optimali medžiagų apykaita. Galiausiai, - pastovus svoris.

Svarbus tyrimas buvo atliktas ir prieš 5 metus Japonijoje. Laboratorinės pelytės buvo maitinamos riebiu, nesveiku maistu tol, kol nutuko. Tuomet jų nesveiką mitybą pakeitė tradicinis japonų maisto produktas iš rudadumblių - tororokombu. Jau po kelių dienų blogojo cholesterolio kiekis pelyčių kraujyje ženkliai sumažėjo.

Be to, rudadumbliuose randama jodo forma padeda pašalinti laisvuosius radikalus iš kraujo. Kitaip tariant, dalyvauja kovoje su organizmo senėjimo procesais.

Jūros kopūstuose esantys mikroelementai gali būti naudingi ir moterims skausmingų menstruacijų metu, taip pat - nėštumo ar žindymo laikotarpiu. Jie padeda palaikyti tinkamą kraujodarą, kraujotaką ir bendrą organizmo homeostazę.

Mineralai padeda kovoti su infekcijomis, virusais, todėl galima jūros kopūstus valgyti peršalimo ar alergijų sezono metu.

Sveika, jei saikinga

Jūros kopūstų kapsulės, milteliai, arbatos ar tiesiog švieži kopūstai yra sveika, jei yra vartojami saikingai.

Mikroelemento jodo organizmui pakanka labai mažų kiekių. Rekomenduojama dozė yra 120 – 150 mcg jodo per dieną. Tai maždaug atitiktų 600 mg rudadumblių.

70 – 80 proc. organizmo jodo dalyvauja skydliaukės veikloje, likusi dalis patenka į raumenis, lytinę, kraujodaros sistemą.

Anot „Journal of General Internal Medicine“, jodo perteklius gali baigtis tirotoksikoze, skydliaukės veiklos išderinimu, autoimuniniu hipotiroidizmu. Svarbu nepamiršti, kad maistui ruošti naudojama druska taip pat dažnai būna joduota.

Šaltiniai                                       

"Is Seaweed The Answer To A Dieter`s Prayer?". Sky News. March 22, 2010. Retrieved March 23, 2010.

Iodine Helps Kelp Fight Free Radicals and May Aid Humans, Too Newswise, Retrieved on July 8, 2008.

https://www.naturalnews.com/043957_kelp_benefits_thyroid_functions_anti-aging.html

https://www.herbwisdom.com/herb-kelp.html

VLmedicina

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų