Ketvirtadienis, 2024.10.03
Reklama

JAV ortopedai-traumatologai 30 proc. tyrimų atlieka ne dėl to, kad reikia, bet bijodami teismų. O kaip yra pas mus?

2012-02-13 23:56:50

Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) ortopedai-traumatologai teigia, kad bijodami teisminių procesų ir bandydami apsisaugoti nuo galimų nemalonumų, jie savo pacientams atlieka net 30 proc. daugiau tyrimų, nei iš tikro reikėtų.

„Gynybinė“ medicina

Tai parodė naujausia JAV vykdyta apklausa. Ekspertai apskaičiavo, kad valstybei per metus tai kainuoja apie 2 milijardus JAV dolerių.

Apklausoje dalyvavo  1 241 ortopedas–traumatologas. Tai viena iš didžiausių apklausų, vykdyta tokiais tikslais. Ji parodė, kad JAV labai daug tyrimų atliekama ne pacientų labui, bet tam, kad gydytojai apsisaugotų nuo teisminių procesų.

Rezultatai parodė, kad  gydytojai  ne tik per daug skiria tyrimų, bet ir kartais hospitalizuoja ligonius tik tam, kad sumažintų teisminių procesų galimybę. Pagal apklausos duomenis, tokių atvejų buvo 7 proc.

Analizuojant pagal atskirus tyrimus, paaiškėjo, kad rentgenologiniai tyrimai be reikalo buvo skiriami 19 proc. atvejų, kompiuterinės tomografijos – 26 proc., magnetinio rezonanso – 31 proc., ultragarsiniai tyrimai – 44 proc., kraujo ir kiti laboratoriniai tyrimai – 23 proc., biopsijos ir aspiracijos -  18 proc., siuntimai pas kitus specialistus – 35 proc.

Net 77 proc. respondentų pažymėjo, kad jei negalvotų apie galimus teisminius procesus,  tyrimų skirtų mažiau.

Dar įdomiau yra tai, kad 84 proc. gydytojų teigė, kad per pastaruosius penkerius metus jie pradėjo mažiau operuoti didelės rizikos ligonių.

Ekspertai, komentuodami šias išvadas, teigia, kad “gynybinė medicina” didina sveikatos apsaugos paslaugų kainą ir ilgainiui mažina specialistų paslaugų prieinamumą.

Griežtesni algoritmai

Viktoras Šileikis. Algirdo Kubaičio nuotr.

13 metų JAV dirbęs Šilutės ligoninės gydytojas ortopedas-traumatologas Viktoras Šileikis patvirtino, jog užjūryje tyrimų atliekama tikrai daugiau nei Lietuvoje, bet suabejojo, kad šis skaičius siekia net 30 proc.

„Amerikoje tyrimų daugiau atlieka visų specialybių gydytojai, ne vien ortopedai, - sakė jis. – Ten net apendikso chirurgai neis operuoti  neatlikę kompiuterinės tomografijos tyrimo. Jei ko nors neatliksi - advokatai gali greitai  prisikabinti.  Sakys, kad medicininė paslauga blogai atlikta, jei  nebus kas nors padaryta. Bet ten griežtesni ir tyrimų algoritmai – juos yra pasitvirtinusios pačios gydymo įstaigos, ne taip kaip pas mus –  galioja bendra, ministerijos patvirtinta".

V. Šileikio manymu, be kai kurių JAV atliekamų tyrimų tikrai būtų galima apsieiti, tačiau „geriau atlikti vienu tyrimu daugiau nei nepadaryti ko nors, ko reikia“.  Jo pastebėjimu, tyrimų gausą paaiškina ir tai, kad visus juos apmoka sveikatos draudėjas.

Atliekama tiek, kiek reikia

Ortopedas-traumatologas Markas Fiodorovas, Klaipėdos universitetinės ligoninės Sporto traumų centro vadovas „Vakarų Lietuvos medicinai“ teigė, jog Lietuvoje tokios problemos, kaip JAV, nėra – čia, jo manymu, tyrimų atliekama tiek, kiek reikia, kad gydytojas būtų užtikrintas savo diagnoze.

“Kai kuriais atvejais užtenka rentgeno nuotraukos. Jei diagnozė nėra aiški, atliekami kiti tyrimai – kompiuterinė tomografija ar branduolinio magnetinio rezonanso tyrimas. Bendrų

atliekamų tyrimų skaičius priklauso nuo operacijos sudėtingumo, ligonio gretutinės patologijos”, - sakė jis.

Jis informavo, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje kiekviena operacija aptariama rytiniame pasitarime su Traumatologijos departamento vadovu. Taip pat prieš operaciją konsiliumo metu, kuriame dalyvauja gydytojai ortopedai, anesteziologai ar kitų sričių specialistai, nusprendžiama, kokią operacinę techniką pasirinkti, kokius tyrimus prieš tai atlikti. Nėra tikslo tyrinėti tai, kas nesusiję su operacija.

Advokatai „bijo“ medikų

Arūnas Žlioba. Algirdo Kubaičio nuotr.

„Teismuose užvedamų medicininių bylų medikai nebijo, greičiau Lietuvoje atvirkščiai – advokatai, į kuriuos kreipiasi nukentėję pacientai, „bijo“ medikų, ir tai paaiškina pakankamai retas tokių bylų nagrinėjimo teismuose tendencijas“, - „Vakarų Lietuvos medicinai“ teigė advokatas Arūnas Žlioba, atstovaujantis su galimomis medicinos klaidomis susijusiose bylose.

Be kita ko, jis sakė pastebėjęs, kad medicininėmis paslaugomis nepatenkinti klientai dažnai pabrėžia užgautą pacientų orumą.

„Matyt, dėl įvairiausių priežasčių medikai sukuria situacijas, kuriose pacientai pasijaučia įžeisti ar tiesiog nevertinami. Todėl manau, kad gerėjant medikų ir pacientų bendravimo kultūrai, nusiskundimų, kurie neretai tiesiogiai nesusiję su gydymo kokybe, turėtų mažėti. Galų gale, mūsų kontoros politika pagrįsta siekiu ieškoti taikių sprendimo būdų. Todėl nesiekdami eskaluoti dažnai beprasmiškų ir nuostolingų konfliktinių situacijų, klientams stengiamės pateikti kuo objektyvesnę informaciją, tokiu būdu dalį teisminių ginčų „amortizuojame“ pradinėje stadijoje. Žinoma, yra situacijų, kurios pacientams ir jų artimiesiems tampa ypač reikšmingos ir skaudžios,  ir tokiais atvejais  tiesos bei teisingumo paieškos yra ne tik pateisinamos, bet ir reikalingos“, - pasakojo advokatas.

vlmedicina.lt

Šaltinis

 Sethi M, et al "The prevalence and costs of defensive medicine among orthopaedic surgeons: a national survey study" AAOS 2012; Abstract 378.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Skie­py­tis nuo ko­vi­do ir gri­po – bū­ti­na ir nau­din­ga
Vės­tant orams už­klum­pan­tis gri­pas – vie­na la­biau­siai pa­pli­tu­...
Patikrinkite, ar jūsų namuose nėra pelėsio
Prasidėjus drėgnesniems ir vėsesniems orams, nemažai žmonių patiria peršalimo simptomus. Tačiau gerklės skausmas, čiaudu...
Kodėl verta rinktis korėjietišką kosmetiką paakių priežiūrai?
Paakių oda yra viena jautriausių ir reikliausių veido zonų, todėl jai reikalinga ypatinga priežiūra bei tinkamai parinkt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų