Viena iš dažniausių pooperacinių komplikacijų po širdies operacijų yra prieširdžių virpėjimas. Tai nėra gyvybei pavojinga komplikacija, tačiau norint ją suvaldyti, tenka skirti daugiau vaistų, gali pailgėti gulėjimo ligoninėje trukmė.
Priežastis - uždegimas
Todėl nemaža dalis širdies chirurgijos centrų dar prieš operaciją skiria vaistus, kurie galėtų sumažinti prieširdžių virpėjimo dažnį po operacijos. Kita dažna komplikacija po širdies operacijų – pooperacinis širdiplėvės uždegimas (perikarditas), kuris gali pasireikšti gana stipriais skausmais širdies plote, kartais net skysčio susikaupimu apie širdį ir padidėjusiu dusuliu.
Manoma, kad tiek prieširdžių virpėjimo, tiek pooperacinio širdiplėvės uždegimo priežastis yra operacijos metu sukeltas uždegimas.
Kolchicinas yra labai seniai taikomas priešuždegiminis vaistas, skiriamas podagros bei virusinio perikardito gydymui.
Italų mokslininkų grupė iš Turino, vadovaujama M. Imazio, iškėlė hipotezę, kad profilaktinis visų pacientų gydymas kolchicinu gali sumažinti prieširdžių virpėjimo bei pooperacinio perikardito komplikacijų skaičių pacientams po širdies operacijų. Ir atliko tyrimą, pavadinę jį COPPS (Colchicine for the Prevention of Postpericardiotomy Syndrome ). Iš viso buvo tirti 336 pacientai, iš jų 169-iems trečią dieną po operacijos buvo pradėtas skirti kolchicinas, 167-iems - placebas. Vaistas buvo skiriamas vieną mėnesį.
Rezultatai parodė, kad kolchicinas net 42,1 proc. sumažino pooperacinio prieširdžio virpėjimo skaičių. Po vienerių metų kolchicino grupėje 8,9 proc. pacientų pasireiškė prieširdžių virpėjimas, o placebo grupėje – 21,1 proc.. Kolchicinas taip pat ženkliai (88,9 proc.) sumažino hospitalizacijų skaičių dėl perikardito, skysčio pleuroje ir kitų priežasčių. Tokių pacientų kolchicino grupėje buvo tik 0,6 proc., o placebo grupėje - 5 proc..
Vienu tyrimu remtis nepatikima
Klaipėdos jūrininkų ligoninės Kardiochirurgijos skyriaus vedėjas Gediminas Kundrotas „Vakarų Lietuvos medicinai“ pasakojo, kad prieširdžių virpėjimas – gan paplitęs sveikatos sutrikimas. Dalis pacientų į kardiochirurgą kreipiasi jau turėdami tokių indikacijų, o po operacijos tuo skundžiasi dar ketvirtadalis.
„Prieširdžių virpėjimas dažnai yra kitų ligų pasekmė, - sakė G. Kundrotas. – Tai neoptimalus širdies ritmas, netolygiai susitraukiantis skilvelis, netolygiai pasiskirstantis kraujas“.
Kokia, daktaro manymu, minimo italų tyrimo rezultatų reikšmė? Ar savo pacientams skirtų kolchiciną? „Jei mokslininkai atliko kokį tyrimą, jokiu būdu negalima jo iš karto taikyti praktikoje. Yra daugybė vaistų, kuriuos labai plačiau naudojome, o dabar – nebe. Mokslininkų straipsniai – įdomu, vertinga, bet reikia sulaukti gilesnių analizių. Būna, išradus naują vaistą, atliekama 20 tyrimų, iš kurių 12 jį įvertina teigiamai, 6 – priešingai, o kiti teigia, kad jie jokio poveikio visai neturi. Tad tuo labiau negalima priimti sprendimo tik po vieno tyrimo rezultatų“, - kalbėjo G. Kundrotas.
Gydytojas pabrėžė, kad nė vienas iš jo pažįstamų kardiochirurgų savo pacientams neskiria kolchicino. Anot pašnekovo, apskritai nėra specifinės profilaktinės priemonės užkirsti kelią pooperaciniam prieširdžių virpėjimui: „Buvo siūloma operacijos metu prisiūti stimuliatoriaus laidus, skirti amiodaroną, bet niekas vilčių nepateisino. Neturiu nieko ir prieš kolchiciną, gal tolesnių tyrimų programa ir parodys, kad jis tinkamas, bet dėl vieno teigiamo rezultato tikrai negalima jo skirti“.
Šaltinis:
Imazio M, et al "Colchicine reduces postoperative atrial fibrillation: Results of the Colchicine for the Prevention of the Postpericardiotomy Syndrome (COPPS) Atrial Fibrillation Substudy" Circulation 2011; DOI:10.1161/CIRCULATIONAHA.111.026153.