Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Individualizuotas gydymas: kodėl svarbu, bet Lietuvos pacientams neprieinama?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-09-28 11:06:29

Individualizuotas gydymas šiuolaikinėje medicinoje yra laikomas efektyviausiu būdu, gydant onkologines ligas, virusines infekcijas bei užkardant ligų rizikas. Kol Šiaurės Europos šalyse yra įgyvendinamos nacionalinės strategijos, skirtos vien personalizuotai medicinai įtvirtinti bei sudaryti sąlygas pacientams gauti efektyviausią gydymą, situacija Lietuvoje verčia sunerimti.

Rūta Pumputienė
Rūta Pumputienė / Asmeninio archyvo nuotr

„Naujausias, efektyviausias medikamentinis gydymas Lietuvoje prieinamas bene prasčiausiai ir vėliausiai Europos Sąjungoje, o realių valstybės veiksmų, kurie iš tiesų užtikrintų į pacientą orientuotą gydymą vis dar trūksta, kaip ir paties suvokimo apie šio metodo naudą ir svarbą“, – pranešime žiniasklaidai tikina advokatė, gyvybės mokslų teisės ekspertė Rūta Pumputienė.

Inovatyvios nacionalinės strategijos Šiaurės šalyse

„Daugelis dabartinės sveikatos priežiūros sistemų susiduria su problema: iki 90 procentų visų vaistų yra netinkami 50-iai proc. pacientų. Vien Jungtinių Amerikos Valstijų (JAV) metinės neefektyvių vaistų išlaidos yra maždaug 350 mlrd. JAV dolerių“, – apie kylančius iššūkius pasakoja gyvybės mokslų teisės ekspertė. Pasak R. Pumputienės, šią problemą išspręsti siekia individualizuota medicina, pasitelkdama ankstyvą diagnozę, skubų gydymą, taip pat individualius ir pačius efektyviausius gydymo, įskaitant medikamentinio, metodus.

Individualizuotas gydymas – tai individualiais paciento ir jo ligos bruožais paremtas gydymas. Personalizuota medicina gali pakeisti pacientų gyvenimą, nes leidžia teikti kiekvienam žmogui pritaikytą sveikatos priežiūrą, taigi – veiksmingiau ir greičiau apsaugoti nuo ligų, jas diagnozuoti ir gydyti.

R. Pumputienė aiškina, jog šiandien individualizuoto gydymo būdas ypač sėkmingai taikomas ne tik gydant onkologines ligas, bet ir virusines infekcijas, pasitelkiamas ir ligų prevencijai: „Individualizuotą gydymą medikai šiandien vadina didžiausiu proveržiu onkologijoje. Pradėjus naudoti vėžio genomo tyrimus ir taikyti personalizuotą ligos gydymą, imta kurti inovatyvius, į navikines ląsteles nusitaikančius ir jas naikinančius, vaistus – tai suteikia galimybę pasiekti geresnį gydymo efektą ir išvengti radikalių, bendro pobūdžio gydymo metodų. Individualizuotas gydymas taip pat taikomas tam tikroms virusinėms infekcijoms nustatyti bei jas įveikti, o individualizuojant sveikatos priežiūrą ne tik gydomi atskiri pacientai būtent jiems tinkamais metodais, bet ir vykdoma efektyvi ligų prevencija. Be to, personalizuojant gydymo metodus kuriama ir sveikatos sistema ateities kartoms“, – įsitikinusi gyvybės mokslų teisės ekspertė.

Advokatė akcentuoja, jog suvokdamos individualizuoto gydymo svarbą, dauguma Šiaurės Europos šalių jau yra paskelbusios nacionalines strategijas ar gaires, kurios skirtos tik personalizuotai medicinai arba kuriose individualizuota medicina yra esminis komponentas: „Danijoje personalizuotos medicinos strategija buvo paskelbta dar 2016 m.: buvo numatyta 13,4 milijonų eurų genomo duomenų generavimo, saugojimo ir aiškinimo infrastruktūros kūrimui bei valdymui, naujausių ir individualiai pritaikytų medicininių metodų prieinamumo Danijos piliečiams užtikrinimui, atsižvelgta į infrastruktūros, etikos bei asmens duomenų saugos aspektus. Estijoje genomo tyrimams valstybiniu lygiu dėmesys skiriamas jau nuo 2000-ųjų”.

R. Pumputienės teigimu, stebint užsienio šalių pastangas užtikrinti savo pacientų teisę gauti jiems tinkamiausią ir efektyviausią gydymą, situacija Lietuvoje verčia sunerimti: „Naujausias, efektyviausias medikamentinis gydymas Lietuvoje prieinamas bene prasčiausiai ir vėliausiai Europos Sąjungoje“, – esamos situacijos problematiką išryškina ekspertė.

Barjerai individualizuotam gydymui Lietuvoje

Pasak R. Pumputienės, nors kai kurios iš naujosios Vyriausybės programos iniciatyvų atspindi svarbų ir taip reikalingą siekį sukurti inovatyvią sveikatos sistemą, taigi, teikia vilties individualizuoto gydymo klausimu,vis dėlto, ekspertės manymu, „Lietuvos pacientų teisė į kokybišką gydymą ir Lietuvos gydytojų pareiga skirti pacientams tinkamiausią gydymą pagal klinikinius kriterijus, iki šiol yra tik deklaratyvios“.

Kaip vieną iš pavyzdžių ekspertė pateikia 2022 m. įsigaliosiantį leidimą skirti ne pigiausią, kaip reikalaujama dabar, bet ir brangesnį kompensuojamą vaistą, pacientui sumokant tik priklausančią priemoką: „Nors tokia žinia dar vasarą pasiekė visuomenę, teigiant, jog pradėti žingsniai padės tobulinti asmens sveikatos priežiūros paslaugų kokybę, iš esmės tai niekuo nesusiję su individualizuoto gydymo standartu Lietuvoje. Kodėl? Nes šis pokytis buvo padarytas ne visų kompensuojamųjų vaistinių preparatų atžvilgiu, o tik tų, kurie jau ir taip turi generinį analogą. Kitaip tariant, pacientai iki pokyčio privalėjo rinktis pigiausią vaistą, tačiau tarp analogiškų (kad ir ne to paties gamintojo) vaistų, o vaistams, kurie valstybės jau yra kompensuojami, bet dar neturi generinių kopijų, t.y., kurie yra patys naujausi, inovatyviausi ir neturi jokių analogų, ir toliau buvo palikti mažiausios kainos barjerai juos pirmą kartą išrašant pacientams“.

Ekspertė aiškina, jog tokiu būdu gydytojui uždraudžiama pacientui parinkti tinkamiausią gydymą pagal mokslinius kriterijus – jis įpareigojame skirti ne tinkamiausią, bet, visų pirma, pigiausią gydymą, neatsižvelgiant nei į paciento teises rinktis jam tinkamiausią, reikiamą, ir, svarbu pabrėžti, jau valstybės kompensuojamą vaistinį preparatą, nei į tai, kad gydytojas priverčiamas pirmiausia vadovautis ekonominiu, bet ne mokslo įrodymais paremtu kriterijumi.

Advokatė pabrėžia, jog šie pokyčiai ypač skaudžiai atsilieps imunologinėmis ligomis sergantiems ar dializuojamiems pacientams, kurie priimant pokyčius apskritai buvo pamiršti: „Šių ligų atžvilgiu galioja gydymo standartai, įpareigojantys gydytojus skirti skirtingo (net ne analogiško) veikimo mechanizmo vaistus, jei jų gydymo kaina yra mažesnė už tuos, kurie iš tiesų pacientams yra labiau tinkamesni, veiksmingesni ir reikalingesni“.

R. Pumputienės teigimu, situaciją iš esmės galėtų pakeisti tarptautinių diagnostikos ir gydymo standartų pilnas integravimas į Lietuvos klinikinę praktiką, panaikinant bet kokias tokių standartų sąsajas su ekonominiais kriterijais: „Šis veiksmas leistų užtikrinti gydytojo pareigą skirti kokybišką gydymą, remiantis mokslo įrodymais. Vis dėlto individualizuoto gydymo klausimai kol kas nėra keliami nei Seime, nei Sveikatos apsaugos ministerijoje“, – esamą problematiką akcentuoja ekspertė.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų