Sekmadienis, 2024.09.15
Reklama

Emigrantai negali būti apdrausti PSD dviejose šalyse

vlmedicina.lt | 2015-08-25 10:41:04

Svetur gyventi ir dirbti išvykstantiems mūsų kraštiečiams reikėtų žinoti, jog privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas jiems reikia mokėti tik vienoje šalyje, paprastai ten, kur dirba ir moka mokesčius. Pasitaiko atvejų, kuomet nedeklaravę savo išvykimo oficialiai, žmonės moka dukart – ne tik toje šalyje, kur dirba ir moka mokesčius, bet ir Lietuvoje, kur jau kuris laikas nebegyvena ir nebedirba.

Europa
© Fotolia.com

Taip pat svetur išvykę lietuvaičiai dažnai domisi, ar jie gali gauti nemokamai gydymo paslaugas ne tik toje šalyje, kur gyvena, bet ir Lietuvoje. Tad išvykstant reikėtų pasidomėti, ką daryti, kad nereikėtų kelis kartus mokėti PSD ir kokias gydymo paslaugas galima gauti svetur bei trumpam grįžus į Lietuvą.

Valstybinė ligonių kasa (VLK) primena, kad išvykstantieji gyventi ir dirbti svetur, pirmiausia turėtų oficialiai deklaruoti savo išvykimą iš Lietuvos, išskyrus mokytis išvykstančius studentus. Nedeklaravę išvykimo asmenys bus ir toliau laikomi nuolatiniais Lietuvos gyventojais, o Lietuvoje mokesčių administratoriai gali išieškoti skolą už nesumokėtas PSD įmokas.

Išvykstantieji taip pat turėtų žinoti, kad žmogus PSD įmokas privalo mokėti tik vienoje Europos Sąjungos (ES) šalyje, Europos ekonominės erdvės (EEE) šalyje ar Šveicarijoje, t. y. ten, kur dirba ir moka mokesčius nuo savo gaunamų pajamų. Vadinasi, jei žmogus dirba ir moka PSD Lietuvoje, jis neturėtų šio mokesčio mokėti kitoje šalyje, o jei dirba ir moka mokesčius kitoje šalyje, jis neturi mokėti šių įmokų Lietuvoje.

VLK Draudžiamųjų privalomuoju sveikatos draudimu registro skyriaus vedėja Natalija Jelenskienė ragina išvykstančiuosius būti apdairius bei susitvarkyti reikiamus formalumus, kad netektų finansiškai nukentėti.

„Prieš išvykstant būtina pasidomėti, kaip PSD įmokos mokamos ne tik Lietuvoje, bet ir šalyje, į kurią išvykstama. Deja, vis dar pasitaiko atvejų, kai dėl neapdairumo žmonės sumoka kelis kartus – ir Lietuvoje, ir ES šalyje, kur gyvena ir dirba. Taip yra todėl, kad nesumokėjus PSD įmokų, jei žmogus oficialiai neišsideklaruoja iš Lietuvos, mokesčių administratoriai formuoja skolas, taip pat gali taikyti baudas bei skaičiuoti delspinigius. Išvengti dvigubo mokėjimo keliose ES šalyse būtų galima tik tinkamai susitvarkius formalumus“, – teigia N. Jelenskienė.

Taigi nesusipratimų galima išvengti, tačiau išvykstant į užsienį nuolat gyventi reikia oficialiai deklaruoti savo išvykimą iš Lietuvos. Tokiu atveju žmogus visas gydymo paslaugas gautų toje ES šalyje, kurioje moka PSD ir dirba.

Jei žmogus nenori nutraukti ryšių su Lietuva, svarbu žinoti ir tai, kad svetur gyventi ir dirbti išvykęs lietuvaitis nebus paliktas likimo valiai, jei panorės apsilankyti kitose ES šalyse ar trumpam, pavyzdžiui, atostogų, grįžti į Lietuvą. Tik jam svarbu turėti Europos sveikatos draudimo kortelę (ESDK) arba jai prilygstantį sertifikatą. Turint vieną iš šių dokumentų tiek Lietuvoje, tiek kitoje ES šalyje, prireikus būtinosios pagalbos, pavyzdžiui, susilaužius koją, ši bus suteikta nemokamai.

Emigrantai turėtų žinoti ir tai, kad jie turi teisę vykti gydytis į kitas šalis pagal ES direktyvą, kuri leidžia laisviau vykti gydytis svetur. Taigi žmogus užsienio šalyje, į kurią vyksta, gali gauti planines, t. y. iš anksto planuojamas paslaugas, kurios nėra skubios, pavyzdžiui, oftalmologo konsultaciją. Na, o grįžęs namo – į šalį, kur gyvena, jis gali gauti kompensaciją iš vietinių ligonių kasų.

Tik šiuo atveju reikėtų įsidėmėti, kad už gydymo paslaugas, gautas užsienio šalyje, pavyzdžiui, Lietuvoje, jiems bus kompensuojama tik tiek, kiek analogiška gydymo paslauga kainuoja toje šalyje, kur jis gyvena, o likusią gydymo kainos dalį jis turės dengti savo lėšomis. Pavyzdžiui, jei žmogus mokesčius moka Ispanijoje, o gydytis atvyko į Lietuvą, kur jo pasirinktos paslaugos kaina siekia 100 eurų, kai tuo tarpu  Ispanijoje – 150 eurų, jam bus kompensuotos tik faktinės išlaidos – suma, kurią jis bus sumokėjęs Lietuvoje, t. y., 100 eurų.

Taigi prieš išvykstant gydytis svetur derėtų pasidomėti, kokie reikalavimai taikomi tose šalyse, į kurias norima vykti, bei kokių dokumentų reikia, kad paslaugos būtų suteiktos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ginekologas atvirai kalba apie pacienčių baimes ir būdus joms įveikti
Ar ir jūs jaučiate nerimą laukdami gydytojo konsultacijos, kraujo tyrimo ar dantų gydymo? Tie, kurie patiria „balt...
Prostatos vėžys: pataria, kaip vyrams pasirūpinti savo sveikata
Rugsėjo 15-ąją minima pasaulinė kovos su prostatos vėžiu diena. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kasmet diag...
Atkurta odontologų savivalda – tikro rūpesčio pacientais ir savo bendruomene rezultatas
„Ypač džiaugiuosi vienu svarbiausių šių metų pasiekimų – priimtu sprendimu atkurti dalį Odontologų rūmų savi...
Miegokite ramiai: ką daryti, kad išmanusis nežadintų naktį?
Negalite užmigti, „scrollinate“ telefoną, o dėl to – dar labiau nesimiega? Tai – tarsi užburtas...
Draugų medikų iniciatyva: gabenami automobiliai Ukrainos kariams ir civiliams
Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos Ukrainos kariams perdavė 3 automobilius – 2 Volkswagen ir...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų