Pirmadienis, 2024.06.17
Reklama

Daugybė organizacijų reikalauja griežtinti Alkoholio kontrolės įstatymą

Šaltinis: vlmedicina | 2016-04-05 11:11:30

Per 70 nevyriausybinių organizacijų, tarp jų ir skėtinės, kurios jungia dešimtis kitų, pasirašė visuomenei adresuotą memorandumą dėl alkoholio vartojimo mažinimo, kuriuo kviečia palaikyti piliečių iniciatyvą griežtinti Alkoholio kontrolės įstatymą. Kovo mėnesį susibūrė iniciatyvinė grupė iš žinomų visuomenės žmonių, kurie ėmėsi rinkti parašus alkoholio kontrolės įstatymo keitimui visuomenės iniciatyva, kaip numato įstatymas, paremta mokslininkų rekomendacijomis.

Parašų rinkimo iniciatyvinėje grupėje - ir muzikos atlikėjai Donatas Montvydas ir Rosita Čivilytė

Įstatymo keitimo iniciatyvinės grupės „Už blaivią“ koordinatorius Juozas Dapšauskas teigia, kad jau dabar surinkta apie 50 tūkst. būtinų parašų, kad įstatymo projektas būtų pateiktas Seimui.

„Bet mūsų tikslas surinkti žymiai daugiau nei reikalaujama pagal įstatymą. Akivaizdu, kad tiek visuomenė, tiek politinė bendruomenė pribręsta esminėms permainoms alkoholio vartojimo problemai spręsti“.

Parašai dar bus renkami visą balandžio mėn. Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) piliečių parašai turi būti pristatyti gegužės viduryje. Tada, juos patvirtinus VRK, per savaitę įstatymo projektas turi būti pateiktas LR Seimui.

Vienos iš skėtinių organizacijų, pasirašiusios memorandumą, Lietuvos sveikuolių sąjungos prezidentas Dainius Kepenis teigia: „Šiam memorandumui, parašų rinkimui, įstatymo keitimui labai tinka posakis "geriau vėliau negu niekada". Priėmus jį prieš 26 metus, kai Lietuvoje brėško laisvės rytas, ir įvykdžius surašytas nuostatas jau būtume išleidę į gyvenimą dvi abiturientų kartas. Sveikų ir blaivių žmonių kartas. Būtume išgelbėję šimtus pražuvusių keliuose, nusižudžiusių, nusikaltusių. Deja, sunku rasti tinkamų žodžių įvardinti veikėjus ir jų "laimėjimus" ugdant naująją šalies januomenę, tarp kurių iš šimto vos keli sveiki ir blaivūs. Ačiū Dievui, nėra to blogo, kas neišeitų į gera. Permainos, ilgai lauktos, prasideda. Nebeleiskime sustabdyti šios žmonių sąmonėjimo ir blaivėjimo bangos“.

Vilniaus apskrities ikiteisminio tyrimo įstaigų profesinės sąjungos pirmininkas Vytautas Lamauskas mano, kad neįmanoma likti abejingiems matant šiandieninę situaciją: “Memorandumą pasirašėme pirmiausiai todėl, kad esame neabejingi vykstantiems negatyviems procesams. Negalime ramiai žiūrėti, kaip laisvai ir lengva ranka yra girdoma mūsų tauta, kaip žalojama ne tik mūsų dabartis, bet ir mūsų vaikų ateitis. Pareigūnai kasdien mato, kokias pasekmes sukelia alkoholio vartojimas, todėl pareigūnų bendruomenės vardu visokeriopai palaikome visas iniciatyvas, kuriomis siekiama mažinti visuomenės nuodijimą. Tuo pačiu mes esame ir savo šalies piliečiai, tad norime būti garbingi jos šeimininkai ir gyventi klestinčioje valstybėje tarp nuostabių žmonių be žalingų įpročių".

Matydami, kad svarbu švietimo ir ribojimų visuma, blaivi aplinka vaikams, jaunimui, labdaros fondo „Švieskime vaikus“ direktorė Jolanta Zigmantienė teigia: „Vaikai vienareikšmiškai turi augti saugioje ir blaivioje aplinkoje - tai yra šeimoje ir už jos ribų. Kita skaudi tema viešos šventės ir renginiai, kuriose prekiaujama alkoholiu ir į jas tėveliai ateina su nepilnamečiais vaikais. Ką pasakyti savo mažyliui, kuris mato tetą ar dėdę vos paeinančius, dar blogiau vemenčius ar atliekančius gamtinius reikalus tiesiog ne tam skirtoje vietoje? Tetai bloga apsinuodijo maistu ar dar kokią meluojančią istoriją sugalvoti. Ne, nereikia nieko išgalvoti ir meluoti, reikia saugoti vaikus nuo tokių vaizdų, sukurti jiems saugią ir blaivią aplinką ir tai galime padaryti uždraudus alkoholio pardavinėjimą ir vartojimą viešuose renginiuose, kuriuose lankosi nepilnamečiai vaikai. Mes turime saugoti vaikus nuo nesaugios aplinkos, kuri gali formuoti ateityje jų pasaulėžiūrai neteisingą suvokimą apie vertybes“.

Vietas, kur galima pasirašyti po įstatymo keitimo iniciatyva visoje Lietuvoje, galima rasti interneto puslapyje www.uzblaivia.lt, taip pat yra galimybė pasirašyti ir internetu. Norintieji dar prisidėti prie iniciatyvos ir patys rinkti parašus savo vietovėse kviečiami kreiptis uzblaivia@gmail.com .

Memorandumas dėl alkoholio vartojimo mažinimo

Mes, žemiau pasirašiusieji, reiškiame savo susirūpinimą nes, 2014 m. gegužės mėn. Pasaulio sveikatos organizacija (toliau – PSO) paskelbė „Pasaulio ataskaitą apie alkoholio vartojimą ir sveikatą 2014“, kuri parodė, kad Lietuva pagal alkoholio vartojimą yra trečioji šalis pasaulyje (15,4 l grynojo alkoholio, tenkančio vienam vyresniam nei 15 metų žmogui). PSO Europos regiono komiteto atstovas Gaudenas Galea viešėdamas Lietuvoje ragino šalį imtis priemonių, nes per pastarąjį dešimtmetį Europoje alkoholio vartojimas mažėjo beveik po 2 procentus kasmet, tuo tarpu Lietuvoje – didėjo. 2003–2011 m. alkoholio vartojimo sąlygotos mirtys sudarė 9 proc. visų mirčių Lietuvoje, o 2006–2011 m. Lietuvoje 8,9 proc. susirgimų ir 7,6 proc. netekto darbingumo atvejų (neįskaitant išorinių priežasčių) sąlygota alkoholinių gėrimų vartojimo. Mokslininkų skaičiavimais, alkoholio žala (t. y. neatsakingo, žalingo alkoholio vartojimo ir alkoholizmo) vien per 2010 metus sudarė 214,7 mln. eurų, į kurią įėjo dėl priešlaikinių mirčių neuždirbtos pajamos iki pensijos, sveikatos priežiūros išlaidos gydant su alkoholiu siejamas pasekmes sveikatai, sumažėjusio darbingumo išmokos, vaikų globos namų išlaikymas, nuteistųjų išlaikymas kalėjimuose.

Konstatuojame, kad iki šiol šalyje vykdyta alkoholio kontrolės politika buvo nenuosekli, fragmentiška ir dažniausiai proginė bei susijusi su rezonansiniais įvykiais. PSO rekomenduoja alkoholio vartojimą mažinti pirmiausiai įgyvendinat šias nebrangias ir veiksmingas priemones – didinti alkoholio kainą, mažinti prieinamumą ir drausti alkoholio reklamą. Tačiau pastarąjį dešimtmetį alkoholio reklamos rinka persikėlė į jaunimui patrauklias erdves (internetą, socialinius tinklus), išliko televizijos bei išorės reklama, buvo atšauktas nespėjęs įsigalioti alkoholio reklamos draudimas. Taip pat tenka konstatuoti, kad alkoholinių gėrimų įperkamumas auga, o šalyje ir toliau be ribojimų dalinamos pigios ir neterminuotos prekybos alkoholiu licencijos.

Matydami, kad politinėms partijoms ar pavieniams politikams dėl didelio alkoholio pramonės spaudimo nepakanka ryžtingumo ir politinės valios priimti efektyvių mokslu pagrįstų sprendimų, manome, kad visuomenė privalo išreikšti pilietinę poziciją ir paskatinti politikus imtis neatidėliotinų alkoholio kontrolės politikos pokyčių.

Atsižvelgdami į išvardintas problemas ir aplinkybes pritariame bei palaikome piliečių iniciatyvą įstatymų numatyta tvarka surinkti piliečių parašus ir įpareigoti Lietuvos Respublikos Seimą registruoti bei svarstyti šias mokslu pagrįstas alkoholio kontrolės priemones:

1. Visiškai uždrausti alkoholinių gėrimų reklamą.

 

2. Ribojant alkoholinių gėrimų prieinamumą leisti prekiauti alkoholiu tik specializuotose parduotuvėse, atskirai nuo kitų prekių.

 

3. Sutrumpinti prekybos alkoholiniais gėrimais laiką, uždraudžiant prekybą nuo 20 val. vakaro iki 10 ryto.

 

4. Siekiant, kad mokykloje besimokantys moksleiviai dėl savo amžiaus negalėtų įsigyti ir vartoti alkoholinių gėrimų, nustatyti legalų alkoholio įsigijimo ir vartojimo amžių 20 m.

 

5. Užtikrinti moksleivių ir nepilnamečių apsaugą – nustatyti atstumą nuo ugdymo įstaigų iki prekybos alkoholiu vietų ne mažiau kaip 200 metrų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Augant kraujo donorų aktyvumui, donacijų skaičius padidėjo beveik 8 tūkstančiais
Lietuvoje populiarėjant neatlygintinai kraujo donorystei, augant donorų, atliktų donacijų ir surenkamo kraujo kiekiams,...
Erkės paplitusios visur: kaip apsisaugoti?
Vasarą vis daugiau laiko praleidžiame gryname ore – miestų parkuose, soduose ar sodybose, o mėgstančius grybauti į...
Grilyje kepta mėsa: kaip ja mėgautis saugiai
Šilti orai kiekvieną mūsų skatina praleisti kuo daugiau laiko gryname ore, nesvarbu, ar tai būtų piknikas jaukiame namų...
Modernus lėtinio skausmo gydymo metodas – nugaros smegenų stimuliacija
Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose pradėtas taikyti modernus lėtinio skausmo gydymo metodas – nuga...
Kriolipolizė: modernus būdas kovoti su riebalais
Kiekvienas iš mūsų svajoja apie idealią kūno formą, tačiau ne visada pasiekiame norimus rezultatus per mitybą ar sportą....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų