Šeštadienis, 2024.07.27
Reklama

Biomedicininių tyrimų rezultatai bus prieinami viešai

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2017-08-24 10:51:00

Ministrų kabinetas pritarė Biomedicininių tyrimų etikos ir Farmacijos įstatymų projektams, kuriais šie įstatymai bus suderinti su šiuo metu galiojančiu Europos tarybos ir Europos parlamento reglamentu (Reglamentas). Atlikus šią teisinę procedūrą nauji vaistai galės greičiau pasiekti rinką. Taip pat projekte numatytas reikalavimas vaistų gamintojams viešai skelbti atliktų tyrimų rezultatus ir taip didinti informacijos apie vaistų tyrimus prieinamumą ir skaidrumą.

© Graphicstock.com

Pasak sveikatos apsaugos viceministrės Kristinos Garuolienės, biomedicina yra viena perspektyviausių ir greičiausiai besivystančių ateities sričių, į kurią yra būtina investuoti jau šiandien ir Lietuva tam tikrai turi visas galimybes. Šiandieninis teisinis reguliavimas nėra pakankamai efektyvus, todėl būtini teisės aktų pakeitimai, atitinkantys vieningus visai Europai keliamus reikalavimus ir leisiantys šią sritį vystyti kuo efektyviau visos Europos mastu.

„Klinikinių tyrimų reglamentu siekiama sumažinti biurokratines kliūtis, kylančias kuriant vaistinius preparatus ir taip paspartinti naujų vaistų atsiradimą rinkoje, taip pat didinti Lietuvos ir visos Europos konkurencingumą šioje srityje“, – sako viceministrė K. Garuolienė.

Šiuo metu vaistų gamintojai, norėdami atlikti vaistų tyrimus, turi gauti leidimą kiekvienoje šalyje, kurioje tyrimas atliekamas. Tokį leidimą paprastai suteikia dvi institucijos – Vaistų kontrolės tarnybos ir Etikos komitetai.

„Naujasis Reglamentas suteikia galimybę vaistų gamintojams pateikti paraišką dėl vaisto tyrimo atlikimo elektroniniu būdu bendrame Europos elektroniniame portale. Kitaip tariant, jiems nebereikės kreiptis į keliasdešimt institucijų skirtingose šalyse ir prisitaikyti prie skirtingų tų institucijų reikalavimų“, – teigia Lietuvos bioetikos komiteto direktorius Eugenijus Gefenas.

Europos elektroninis portalas leidžia pateikti paraišką vienoje šalyje, kuri yra atsakinga už visų šalių nuomonių apibendrinimą ir atsakymo gamintojui pateikimą. Visos šalys, kuriose planuojama atlikti vaistų tyrimą, turės pateikti savo nuomonę per vienodą terminą ir tai garantuos, kad leidimas atlikti tyrimą bus išduotas ne daugiau nei per 60 dienų.

Svarbi naujovė ir tai, kad vaistų gamintojai privalės viešai skelbti informaciją apie atliktų tyrimų rezultatus. Šiuo metu vaistų gamintojai yra įpareigoti viešai skelbti tik tam tikrą informaciją apie pačius klinikinius tyrimus, pvz., kiek pacientų dalyvauja, kokiose šalyse vyksta, koks vaistas tiriamas, kokia liga ir pan., tačiau nėra įpareigojimo skelbti atliktų tyrimų rezultatus, taip pat ir nespecialistams suprantama kalba.

Nuo šiol bus numatyta, kad per vienerius metus nuo klinikinio tyrimo pabaigos turi būti paskelbta tyrimo rezultatų santrauka, įskaitant ir santrauką ne specialistams suprantama kalba.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ką daryti su pasibaigusio galiojimo vaistais
„Kada jūs paskutinį kartą peržiūrėjote savo namų vaistinėlę?", – tokį klausimą dažnai žmonėms užduoda &...
Populiarėjančios žirgų terapijos studentų praktikos bazei suteikta licencija
Žmonės vis dažniau stengiasi išvengti tradicinės medikamentinės medicinos ir ieško alternatyvių, natūralesnių gydymo ar...
Vaistų nuo skausmo poveikis kepenims: kokiais atvejais ši baimė nepagrįsta
Daugiau nei trečdalis Lietuvos gyventojų vaistus nuo skausmo vartoja bent kartą per mėnesį ar dažniau, tačiau jiems neri...
Klastinga juostinė pūslelinė gali ištikti visus, kurie sirgo vėjaraupiais
Remiantis statistika, maždaug 2 iš 10 žmonių bent kartą per gyvenimą suserga juostine pūsleline. Didelė dalis jų –...
Skenduolių statistiką blogina pervertinantieji savo jėgas
Statistika vis dar negailestinga – skendimų atvejų nemažėja. Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento duo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų