Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Atsarga gėdos nedaro ir saugo nuo traumų

Genovaitė Privedienė | Šaltinis: vlmedicina | 2020-11-30 11:52:26

Kartais, užuot išėjus į parduotuvę, geriau likti namie, žengiant žingsnį iš namų atidžiai įvertinkime, ar laiptai, šaligatviai neslidūs, apsiaukime tinkamus batus, pasirūpinkime, kad senjorų namuose nebūtų pavojų keliančių daiktų – kartais reikia tiek nedaug, kad liktume sveiki. Deja, neatsargumas gali baigtis trauma, kurią tenka gydyti kelis mėnesius.

Moteris ant sniego susiėmusi už kojos
Pargriuvimas paslydus – dažnas ir itin nemalonus žiemos atributas. © Fotolia.com

Krenta nuo paspirtukų, užkliūva už kilimo

Vasarą Lietuvos ortopedai traumatologai gydė nesėkmingai pargriuvusius ir rimtai susižalojusius paspirtukininkus, skubėjo į pagalbą susižalojusiems dviratininkams, už kilimo krašto užkliuvusiems ir pargriuvusiems senjorams, patyrusiems kitokias traumas pacientams.

Respublikinės Vilniaus universitetinės ligoninės (RVUL) gydytoja ortopedė traumatologė Evelina Kondrusevičienė sako, jog vidutiniškai per parą RVUL Skubiosios pagalbos skyriuje pagalba dėl patirtų traumų suteikiama 80-120 pacientų.

Yra traumų, kurių negalime išvengti, bet dauguma yra tokių, kurių priežastis – neatsargumas. Gydytoja E. Kondrusevičienė prie tokių priskiria paspirtukininkų traumas – jos paprastai būna sunkios ir retai išvengiama operacijų. Be šalmo važiuoti paspirtuku yra labai pavojinga.

Evelinos Kondrusevičienės nuotrauka
Gydytoja ortopedė traumatologė Evelina Kondrusevičienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Atsargūs turėtų būti dviratininkai, ir namuose besidarbuojantys žmonės. Čia patiriamų traumų priežastys įvairios – neretai susižalojama dirbant kampiniu šlifuokliu, nukrentama nuo laiptų, kopėčių.

„Jauni žmonės dažniausiai patiria vadinamąsias didelės energijos traumas: nukrenta nuo motociklo, dviračio, paspirtukų, didelių aukščių ir pan. Vyresniems, kad susižalotų, užtenka daug mažesnės energijos traumų: pavyzdžiui, senjoras, užkliuvęs už kilimo ir parkritęs, gali susilaužyti šlaunikaulį. Tad namuose, kuriuose gyvena senjorai, kilimų neturėtų būti. Kartais jie parkrenta namie po kojomis pasipainiojus gyvūnui, gatvėje kojoms susipynus ar galvai susvaigus“, - pasakoja RVUL ortopedė traumatologė.

Slidu: lemtingas gali būti pirmas žingsnis

Pats darbymetis ligoninės gydytojams ortopedams traumatologams prasideda, kai pašąla - žiemą traumas patiria bemaž dvigubai daugiau žmonių. Tuomet į Skubiosios pagalbos skyrių ortopedo traumatologo apžiūrai per parą patenka iki 200 pacientų.

Žiemą dažniausiai patiriamos kulkšnių, blauzdikaulių, jei žmogus krenta ant rankos, - stipinkaulio lūžiai.

„Vyresniems žmonėms, jei lauke pašalę ir nebūtina kur nors eiti, reikia likti namuose. Jaunesniems, jei išeiti būtina, prieš tai reikia įvertinti, koks lauke oras, ar slidu, apsiauti batus, kurių padai – su giliai išraižytu guminiu sluoksniu, neleidžiančiu paslysti. Įvertini situaciją per pirmą išėjimą į kiemą labai svarbu, nes pirmas žingsnis, kai nesitiki pargriūti, dažnai būna lemtingas. Parkrentama net ant namo laiptų“, - pasakoja ortopedė traumatologė E. Kondrusevičienė.

Ar galima išmokti parkristi saugiai? „Vargu, - sako gydytoja, - nes kritimas dažniausiai būna netikėtas. Tačiau kritimas bus ne toks skaudus, jei neįsitempsite, atsipalaiduosite ir nepakišite po savimi rankų. Jei bandoma smūgį į žemę atremti rankomis, dažnai dėl to lūžta stipinkauliai. Geriau stengtis kristi ant šono“, - pataria ortopedė traumatologė ir pažymi, kad vis dėlto daug geriau yra išvengti kritimo negu bandyti pargriūti saugiai.

Jei patyrėte traumą. Kada kviesti greitąją?

Traumos, deja, išvengti ne visada pavyksta. Ką daryti, jei paslydai ir pargriuvai? Kokiais atvejais kviesti greitąją?

„Jei parkritai ir matai, kad koja sutino, deformavosi čiurna ar blauzdos sritis ir negali paeiti, reikia kviesti greitąją. Jei deformuota ranka, skauda riešą - gali atsistoti, išgerti skausmą malšinančių vaistų ir, jei turi galimybę, su artimųjų pagalba ramiai atvažiuoti į ligoninę, greitoji nėra būtina. Tiesa, važiuojant sužalotą alkūnę laikyti padėtą ant kieto lygaus pagrindo, uždėti ledo. Jei skauda koją, bet skausmas nedidelis, čiurna saikingai patinusi gali atsistoti, eiti, - galbūt patempti raiščiai. Tuomet pravartu prie skaudamos vietos pridėti ledo, pakelti koją aukščiau ir pagulėti, gal ligoninės neprireiks. Bet jei nepagerėja, tuomet atvykti į ligoninę“, - pasakoja E. Kondrusevičienė.

Kartais žmonės į ligoninės Skubiosios pagalbos skyrių atvyksta dėl menkiausio skausmo, kurį sukelia bet koks griuvimas. Tuomet susidaro didelės pacientų eilės ir gydytojo apžiūros gali tekti palaukti ilgiau.

Fejerverkus stebėkime iš toli

Artėja Kalėdos, Naujieji metai. Ko saugotis, kad netektų „švęsti“ ligoninėje?

Pirmiausia gydytoja ortopedė traumatologė pataria saikingai vartoti alkoholį – daugelio traumų per šventes būtų galima išvengti, jei žmogus būtų blaivas.

Kitas jos patarimas - vengti visų sprogstamųjų prietaisų. Gydytojai, kuriems tenka gydyti susižalojusius pacientus, gerai žino neatsargaus pirotechnikos naudojimo kainą. Kai kurios petardos sprogsta tiesiog rankose.

„Prieš keletą metų, kai budėjau Skubiosios pagalbos skyriuje, trys iš eilės pacientai buvo tėvai, kuriems rankose sprogusi petarda nutraukė pirštus“, - prisimena gydytoja ir pataria fejerverkus stebėti tik iš toli.

Traumos gydomos ilgai

Kokios būna žiemos traumų pasekmės? Ar ilgai jos gydomos? Gydytoja atsako, jog trauma traumai nelygu: vieni sužalojimai gydomi konservatyviai, imobilizuojant lūžusią galūnę gipso langete, kitais atvejais tenka sužalotą vietą operuoti. Per parą RVUL ortopedai traumatologai operuoja 5-10 traumą patyrusių pacientų.

„Traumos gydomos ilgai. Pavyzdžiui, lūžusio stipinkaulio imobilizacija trunka apie 6 savaites, jei nereikalinga operacija. Per tą laiką ranka sustingta, nuėmus gipsą ją reikia išmankštinti, o reabilitacija paprastai trunka apie 12 savaičių“, - paaiškina E. Kondrusevičienė.

Projektas iš dalies finansuojamas Valstybinio visuomenės sveikatos stiprinimo fondo lėšomis, kurį administruoja Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerija.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (2). Jūs dar nebalsavote
(2)
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Ligonių kasos akinių lęšius kompensuos visiems ikimokyklinio amžiaus vaikams
Netrukus įsigalios akinių lęšių kompensavimo pokyčiai. Nuo balandžio 1-osios visiems vaikams iki 7 metų akinių lęšiai bu...
Supaprastinta siuntimų tvarka lėtinėmis ligomis sergančių pacientų ilgalaikiam stebėjimui
Siekdama toliau mažinti gydytojų administracinę naštą ir trumpinti paciento kelią, Sveikatos apsaugos ministerija atnauj...
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų