Klausimas. Man prieš 12 metų buvo nustatytas autoimuninis tiroiditas, geriu tiroksiną, reguliariai darausi TTH tyrimus. Daktaras teigia, jog jeigu TTH atitinka normą, turėčiau nejausti jokių ligos požymių ir plaukai gali slinkti tik kai per mažas TTH (o man jis natūraliai per didelis buvo prieš nustatant ligą). Ar tai tiesa? Man kiekvienais metais slenka ir atauga plaukai, pradžioje buvau nuplikęs apie 90 proc. plaukų, po 3 metų plaukai ataugo, kasmet jie slinkdavo nežymiai ir ataugdavo, bet šiemet jie vėl gerokai pradėjo slinkti, matyti dideli odos plotai ir vėl pradėjo berti rankas. Norėčiau sužinoti, ar skydliaukė dėl plaukų slinkimo gali būti kalta, jeigu TTH yra norma? Tomas, 27 m.
Atsako gydytojas endokrinologas Andrej Levinger
Mes dažnai linkę kaltinti skydliaukę dėl visokių jos ligoms nebūdingų dalykų. Gal dėl to, kad žodis hormonai skamba kiek magiškai: regis, išgėrei - sustorėjai, patepsi ant odos - žaizda išnyks. Deja, realiame gyvenime viskas kitaip. Plaukų slinkimas skaitytojui Tomui - kitos ligos simptomas, kokios - reikia sužinoti pas dermatologą. Galiu tik konstatuoti, kad tai tikriausiai autoimuninė liga, kuri genetiniame lygmenyje artima tiroiditui. Tomas, kaip ir daugelis, nesupranta, kad yra LIGA ir BŪKLĖS. Liga - autoimuninis tiroiditas - genetiškai sąlygota, trunka visą gyvenimą ir kol kas nepagydoma. O būkles būna trys (ne taip, kaip visiems lietuviams su pinigais: vienam trūksta euro, kitam - milijono euro, bet vis tiek trūksta). Hormonų būna ir norma. Tomo atveju tai patvirtina tyrimai, tad jis tiesiog teisingai papildo su tablete, ko trūksta dėl ligos. Tai daryti reikės visą gyvenimą, ir jis bus be trūkumo simptomų - ilgai.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.