Seimo Antikorupcijos komisija 2018 m. gruodžio 5 d. posėdyje nagrinėdama galimus vaistinių preparatų kainodaros trūkumus ir neigiamus vaistų kainų pokyčius, kreipėsi į Specialiųjų tyrimų tarnybą (STT) dėl vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių bazinių kainų ir pacientų priemokų už juos apskaičiavimo tvarkos antikorupcinio vertinimo.
STT, atlikusi vaistų bazinių kainų nustatymo tvarkos antikorupcinį vertinimą ir apibendrinusi 2018 m. informaciją apie vaistų bazines kainas ir pacientų priemokas, konstatavo, kad Sveikatos apsaugos ministerija, 2018 m. pakeitusi vaistų bazinių kainų apskaičiavimo tvarką, galimai pasiekė tik pacientų priemokų mažėjimą, tačiau vaistų kainos kilo, o Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto (PSDF) taupymas, įsigaliojus pakeitimams, 2018 m. sumažėjo dvigubai. STT prognozuoja, kad pagal 2019 m. I ketvirčio kainyną, lėšų apskritai nebebus sutaupyta ir net prognozuojami PSDF biudžeto praradimai.
Vaistų bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos antikorupcinis vertinimas parodė, kad sugrupavus vaistinius preparatus pagal jų stiprumą, buvo sudarytos sąlygos atskiriems tiekėjams pasinaudoti galimybe padidinti vaistinių preparatų kainas, dėl to padidėjo bazinė kaina. Be to, numačius išimtis iš taisyklės ir leidus kai kurių tiekėjų vaistiniams preparatams ne tik išlikti kainyne, bet jų bazinę kainą apskaičiuoti kaip vardinių vaistinių preparatų, buvo sudaryta galimybė vaistų tiekėjams naudotis dominuojančia padėtimi ir žinant, kad jų vaistas yra būtinas ir nepakeičiamas, ir jo bazinė kaina bus perskaičiuojama kaip vardinio, tiekėjas galėjo nemažinti Lietuvai taikomos kainos, o priešingai – ją didinti.
Antikorupcijos komisija domėsis, kaip Sveikatos apsaugos ministerija atsižvelgė į STT pateiktas antikorupcinio pobūdžio pastabas ir kokių priemonių ėmėsi, kad vaistų kainodaros reglamentavimas būtų skaidresnis ir efektyvesnis. STT atlikto antikorupcinio vertinimo išvados perduotos susipažinti Seimo Sveikatos reikalų komitetui.