Ketvirtadienis, 2024.04.25
Reklama

Nepagražinta realybė: kaip mes anonimiškumu valdome pandemiją

Laura Penikienė, klinikų tinklo „InMedica“ vykdančioji direktorė | Šaltinis: vlmedicina | 2020-12-29 11:08:14

Kontaktas su COVID-19 infekcija sergančiuoju ar pirmieji peršalimo simptomai šiuo metu reiškia viena. Kita jūsų stotele tikriausiai taps mobilusis punktas, kuriame daugiasluoksne apsaugine apranga, populiariai vadinamais „skafandrais“, apsirengę medikai jau laukia pasiruošę atlikti ne pačią maloniausią procedūrą. Tai yra paimti mėginį iš nosiaryklės ir padėti atsakyti, esate užsikrėtę koronavirusu ar ne.

Laura Penikienė. Asmeninio archyvo nuotr.

Reportažuose iš „kovidinių“ ligoninių tikriausiai ne kartą teko matyti vaizdą, kaip ant mediko nugaros ar krūtinės storu žymekliu arba ant lipnaus lapo juostos yra pažymima tik tai, kas svarbiausia – pareigos: gydytojas, slaugytojas. Vien dėl to, kad ant galvos priglundantys gobtuvai, dėvimos veido kaukės bei skydeliai dažniausiai neleidžia matyti veido bei atpažinti konkretaus žmogaus.

Būtų logiška manyti, kad nuolat keičiantis medikų komandų sudėčiai, stengiamasi apsisaugoti nuo pacientui pavojingų nesusipratimų ekstra situacijose bei tinkamai pasiskirstyti atsakomybes. Bet anonimiškumas atlieka ir dar vieną funkciją. Jis padeda palaikyti pačios pirmosios fronto linijos – mobiliųjų punktų – gyvybingumą, kai į pagalbą čia ateinantys medikai nenori būti atpažinti.

Medicinos sektoriuje bedarbių šiuo metu nėra. COVID-19 pandemijos priešakinėse linijose stovi ne tik „kovidinius“ ligonius gydantieji, bet ir viešajame bei privačiame sektoriuje dirbantys Lietuvos šeimos gydytojai, o tokios naujos grandys kaip mobilieji punktai reikalauja dar daugiau papildomų žmogiškųjų išteklių. Suprasdami nepavydėtiną punktų situaciją ir savo iniciatyva jiems samdydami žmones susidūrėme su netikėtu atradimu. Medikai gali ir nori padėti savo asmeninio laiko sąskaita, bet... nenori būti atpažinti pagrindinių darbdavių.

Taigi, kol plačioji visuomenė drąsiai vaikščiojo po prekybos centrus, tai pačiai visuomenei iš paskutiniųjų mobiliuosiuose punktuose besistengiantys padėti medikai girdėjo pagrindinę sveikatos įstaigų baimę – per sąlytį su galimai užsikrėtusiais pacientais neparnešti iš punktų viruso „į namus“. Tame telpa ir nerimas dėl visos įstaigos likimo, ir, galbūt, nepasitikėjimas saugumo užtikrinimo algoritmais, kurie bent kiek daugiau pasigilinus neleidžia darbo rizikos čia laikyti didele.

Respublikinėje Vilniaus universitetinėje (Lazdynų) ligoninėjegruodžio viduryje atlikus profilaktinį darbuotojų ištyrimą dėl koronaviruso paaiškėjo, kad čia yra 129 besimptomiai atvejai. Tokias iniciatyvas norisi sveikinti ir matyti jų kuo daugiau, nes jos tiesiog yra būtinos. Kita vertus apmaudu, kad nematomai viruso baimei sektorių graužiant iš vidaus, gali nutikti ir taip, kad šie laiku izoliuoti besimptomiai ligoninės darbuotojai neramią atmosferą, apie kurią garsiai nekalbama, įkaitins dar labiau.

Kalbame apie gyventojų skeptiškumą, kurie netiki koronaviruso egzistavimu net atsidūrę ligoninėje arba tyko menamo sąmokslo įrodymų neva prie visiškai tuščių ligoninių korpusų. Turime būti pasiruošę ne tik kalbėti apie stigmas sveikatos apsaugos sistemoje, bet ir mokslu pagrįstais argumentais griauti baimes. Pažvelkime į „kovidines“ ligonines dar kartą. Į jas jau plūsta ir COVID-19 persirgę, ir net su virusu visiškai nesusidūrę savanoriai. Ar tokioje situacijoje galime, nors ir tyliai, nusišalinti mes patys?

Labai ačiū tiems, kurie supranta, kad karas be pastangų nebus laimėtas. Ačiū tiems, kuriems pareiga visuomenei neapsiriboja turimo etato sąvoka. Ačiū tiems, kurie kas mėnesį skiria bent po keletą šimtų be galo brangių asmeninio laiko valandų, vėliau virstančių pasiaukojamu darbu mobiliuosiuose punktuose – vėjyje ir šaltyje, sužvarbusiomis rankomis, bet didelėmis širdimis ir degančiomis akimis. Be jūsų kovoje su koronavirusu patirtume kur kas mažiau sėkmės.

COVID-19 sėjasi visur – nuo atokiausių kaimų iki aukščiausių valdžios institucijų, ligoninėse ima trūkti lovų tokiems pacientams gydyti. Ir niekas nežino, kas bus kitas. O jeigu kitas būsi Tu? Tikriausiai ir Tau liks kelias į mobilųjį punktą ar bent į koronaviruso mėginių paėmimo namelį šalia klinikos. Ir neliks kitos išeities, kaip tik čia atvykti.

Būkite saugūs, likite namuose ir neužmirškite dėkingumo tiems, kurie aukojasi dėl visų mūsų.

Šiame straipsnyje pateikta subjektyvi autoriaus nuomonė, todėl VLMEDICINA.LT už turinį neatsako.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Nuomonė
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkinio encefalito vakcina jau nupirkta: nemokamai skiepytis bus galima nuo rugsėjo
Ligonių kasos gera žinia pasitiko Europos imunizacijos savaitę – Valstybinė ligonių kasa prie Sveikatos apsaugos m...
Ligonių kasos: gydymo įstaigose nustatytų pažeidimų nemažėja
Pernai teritorinių ligonių kasų (TLK) ekspertų atliktų patikrinimų metu nustatyta, kad gydymo įstaigos iš Privalomojo sv...
Priešpienis –  svarbus raktas į vaikų sveikatą
Priešpienis, kurį mūsų kūdikiai gauna pirmomis gyvenimo valandomis, yra tikras imuniteto šaltinis. Jame gausu natūralių...
Kokie maisto papildai gali būti naudingi artėjant šiltajam sezonui?
Šiltasis metų laikas neabejotinai džiugina visus su saule ir šiluma, tačiau su šiais malonumais ateina ir nauji iššūkiai...
Anksti nustatytas imunodeficitas – išgelbėtos gyvybės
Naujagimiams atliekamas imunodeficito tyrimas galėtų vieniems vaikams išgelbėti gyvybę, kitiems – anksti skirti gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų