Penktadienis, 2023.06.02
Reklama

COVID-19 jau ištiria iš seilių: kodėl prireikia citrinos?

Šaltinis: vlmedicina | 2021-02-11 10:09:13

COVID-19 diagnostika iš seilių – viena perspektyviausių pandemijos valdymo krypčių. Dabar norint skubiai išsitirti neinvaziniu metodu tereikia atvykti į medicininių tyrimų laboratoriją, paprašyti specialaus mėgintuvėlio, surinkti į jį seiles ir perduoti specialistams. Toks greitasis COVID-19 antigeno tyrimas iš seilių jau atliekamas „Medicina practica“ laboratorijose Vilniuje ir Kaune.

Seilės mėgintuvėlyje
Antigeno testas iš seilių. Pranešimo autorių nuotr.

„Tyrimo metodas atrodytų lyg ir paprastas – medžiaga lengvai paimama, tiriamasis mažiau bijo. Vis tik iškilo problema: daliai tiriamųjų staiga išdžiūsta burnos gleivinė ir surinkti reikiamą kiekį tyrimui seilių nėra taip paprasta. Radome, atrodytų, lyg ir juokingą, bet efektyvų sprendimą: parodžius pacientui citriną arba jos nuotrauką mėginys surenkamas be vargo“, – pasakojo medicininių tyrimų laboratorijų tinklo vadovas gydytojas Svajūnas Barakauskas.

Paimtą mėginį reikia ištirti kuo greičiau. Pacientas turi svarbią pareigą: pusvalandį iki tyrimo negali valgyti, gerti (net ir vandens), rūkyti, kramtyti gumos, inhaliuoti ar skalauti burnos, vartoti vaistų.

Teigiamas rezultatas rodo, kad mėginyje aptikti SARS-CoV-2 viruso baltymai (antigenai) ir pacientas yra užsikrėtęs virusu. COVID-19 greitojo antigeno tyrimo iš seilių mėginio jautrumas 96.3 proc., specifiškumas 99.34 proc., o tikslumas 99.03 proc. Jis keletą kartų pigesnis nei viruso RNR nustatymas PGR metodu paimant mėginį iš nosiaryklės.

Vis tik ištiriant tokiu būdu galima aptikti tik dideles viruso koncentracijas mėginyje, todėl besimptomiams pacientams, esant per mažam viruso antigenų kiekiui gali būti gaunami klaidingai neigiami rezultatai. Taip pat gali skirtis tyrimo jautrumas suaugusiųjų ir vaikų mėginiams.

S. Barakauskas pabrėžė, kad gauti COVID-19 tyrimo iš seilių rezultatai visada turi būti vertinami kartu su kitais paciento klinikiniais duomenimis. Esant neaiškioms, abejotinoms situacijoms rekomenduojama atlikti daugiau diagnostinių tyrimų ir gautus rezultatus įvertinti kompleksiškai.

„Tyrimas iš seilių labai vertingas, kai reikia skubiai išstirti didesnį žmonių kiekį, pajutus koronaviruso infekcijos simptomus, turėjus sąlytį su asmenimis, kuriems patvirtinta ar įtariama COVID-19, norintiems sutrumpinti izoliacijos laiką. Tai gera alternatyva greitajam antigeno testui iš nosiaryklės. Aišku, kol kas svarbiausias COVID-19 infekciją patvirtinantis tyrimas yra viruso RNR nustatymas PGR metodu“, – aiškino jis.

Specialistas pridūrė, kad karščiuojantys ar kitų koronavirusinės infekcijos simptomų turintys pacientai išsitirti laboratorijoje nepriimami.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Naujas prostatos vėžio gydymo būdas
Nacionaliniame vėžio institute pradėtas naujas etapas prostatos vėžio gydyme: krioabliacijos būdu sunaikintas lokaliai a...
Kauno klinikose reta liga sergančiai pacientei pritaikytas inovatyvus gydymas
Kamilė – pirmoji paauglė Lietuvoje, kuriai pritaikytas gydymas CFTR moduliatoriais, skirtais gydyti retą lėtinę li...
Neaiškūs bėrimai ant kūno: kokia liga už to gali slypėti
Įvairūs odos dariniai, tokie kaip spuogeliai, pūslelės ar dėmelės, ne visada yra teisingai atpažįstami – ar išbėrė...
Kaip vaikams ir paaugliams rasti tinkamų būdų priimti įvairias emocijas ir jausmus
Pastaraisiais metais visuomenė susidūrė su gausybe iššūkių: pandemija, jos padariniai ir karas Ukrainoje išjudino stipri...
Botulino toksino injekcijos raumenų spastiškumui gydyti –  nepamainoma gydymo dalis
„Dėl nevalingo raumenų tonuso padidėjimo (spastiškumo) mažėja žmogaus gebėjimas pasirūpinti savimi, prastėja gyven...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų