Pirmadienis, 2024.05.06
Reklama

Kaip Naujuosius sutikti sveikiems: padės tinkamas rankų plovimas

Šaltinis: vlmedicina | 2019-12-31 10:31:46

Prastai vėdinamos patalpos, žmonių sausakimšos patalpos – švenčių laikotarpis visuomet pilnas dirgiklių, galinčių priversti nenoromis atsigulti į ligos patalą. Sveikatos priežiūros specialistai sako, kad tinkamas rankų plovimas gali padėti išvengti gausybės aplinkoje tvyrančių infekcijų šaltinių.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

„Per didžiausias metų šventes iš tiesų nemažai laiko skiriame artimųjų lankymui, dalyvaujame įvairiuose žmonių susibūrimuose, visur skubame, lekiame ir nieko nespėjame. Tai puikios sąlygos virusams ir baciloms tarpti. Dėl gausiai nukrautų šventinių stalų pamirštame imunitetą stiprinti maisto papildais ar vitaminais, o tuo labiau nešioti medicinines apsaugines kaukes. Iš tikrųjų, vienas paprasčiausių, tačiau efektyviausių būdų, kaip sumažinti riziką pasigauti infekciją, yra rankų plovimas. Plaunant rankas muilu, pašalinami ligas sukeliantys mikroorganizmai ir apsisaugoma nuo infekcijų, nes nešvariomis rankomis žmonės liečia akis, nosį, burną ir ligos sukėlėjai gali lengvai patekti į organizmą“, – aiškina vaistininkė Edita Stankevičiūtė.

Švarių rankų ir kosėjimo etiketas

Labiausiai paplitę patogeniniai mikroorganizmai yra virusai, bakterijos ir grybai, kurie nuo neplautų rankų gali patekti į maistą, gėrimus, pasidauginti maisto produktuose ir sukelti sunkių sveikatos sutrikimų.

Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skaičiuoja, kad per nešvarias rankas plinta net 80 proc. infekcinių ligų. Dėl netinkamos rankų higienos galima susirgti hepatitu A, virusinėmės žarnyno infekcijomis, rotavirusine bei norovirusine infekcija, bakterine dizenterija.

„Per nešvarias rankas taip pat plinta daug užkrečiamųjų ligų, pavyzdžiui, tuberkuliozė, gripas, tymai ar ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos. Nuo tuberkulioze sergančių suaugusiųjų dažniausiai užsikrečia ir vaikai, todėl ypač svarbu rodyti jiems tinkamą pavyzdį, ugdyti rankų plovimo ir kosėjimo etiketo įpročius“, – sako E. Stankevičiūtė.

Vaistininkės, teigimu, čiaudėti reikėtų į sulenktą ranką, kad į aplinką būtų paskleista kuo mažiau virusų. Skaičiuojama, kad nusikosėjus vienam žmogui, į aplinką gali pasklisti 10 000 virusų šešių metrų spinduliu.

Rankas plauti reiktų trigubai ilgiau

Tinkamas rankų plovimas net trečdaliu sumažina viduriavimo tikimybę ir penktadaliu – sergamumą viršutinių kvėpavimo takų ligomis.

„Deja, šiandien tyrimai rodo, kad rankų plauti nemokame. Visų pirma, tai darome per trumpai – rankas reikėtų plauti reguliariai apie 20 sekundžių, o dauguma šiandien tai daro vidutiniškai apie 6 sekundes. Rankas geriausia plauti šiltu ir vėsiu vandeniu, nes karštas gali pažeisti odą. Be to, temperatūra neturi jokios įtakos saugojantis nuo mikrobų. Padėti išvengti mikrobų gali tik dažnas ir ypač kruopštus rankų plovimas“, – pataria E. Stankevičiūtė.

Dar viena dažnai daroma klaida, anot vaistininkės, bendro rankšluosčio naudojimas. Jos teigimu, geriau kuo dažniau tinkamai plauti rankas ir naudoti vienkartinius popierinius rankšluosčius.

Jeigu nėra galimybės nusiplauti rankų vandeniu, tuomet galima naudoti ir dezinfektantus antiseptikus, kurie taip pat nužudo daugumą bakterijų, esančių ant rankų ir apsaugo nuo užkrečiamų ligų. Tačiau dezinfekantai alkoholio pagrindu sumažina ne tik blogųjų, bet ir gerųjų bakterijų įvairovę ant odos.

Norint, kad rankų plovimas iš tikrųjų veiktų, su muilu jas plauti reiktų itin dažnai: prieš valgį ir po valgio, pasinaudojus tualetu, grįžus iš lauko, kiemo, daržo ar sodo, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabendravus su sergančiu žmogumi, kosint, čiaudint, pažaidus su gyvūnais.

Vaistininkė primena, kad jeigu visgi nepavyksta išvengti peršalimo ligų, susirgus reiktų nepamiršti gerti pakankamai vandens, kuris iš organizmo šalina toksinus. Taip pat padeda nosies skalavimas druskos vandeniu, nes dauguma virusų plinta oro lašeliniu būdu bei patalpų vėdinimas, nes ligos sukėlėjai patalpoje gali išlikti net keletą valandų.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikata be vaistų
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pernelyg saugodami savo vaikus, tėvai jiems daro meškos paslaugą
„Nuolat girdint vaikams skirtą paliepimą „atsargiai!", man jau pačiai kartais pradeda trūkčioti...
Pasirašė  tarpinstitucinio bendradarbiavimo memorandumą
Kokybiškos asmens sveikatos priežiūros paslaugos yra gyvybiškai svarbios visai visuomenei, ir jos yra būtina visuomenės...
Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje: kaip jį sumažinti natūraliais būdais
Padidėjęs cholesterolio kiekis kraujyje – išgirdus šią diagnozę turėtų kilti noras imtis pokyčių ir pradėti labiau...
Pasikeitė mėnesinių ciklo trukmė: ar jau reikia nerimauti?
Dažniausiai laikui bėgant moterys pripranta prie savo mėnesinių ciklo: jis kartojasi reguliariai ir kiekvieną kartą nete...
Nuo ŽPV pasislėpti sunku: kodėl svarbu neužmiršti viruso keliamos grėsmės gyvybei
Lytiškai plintančias infekcijas nemaža visuomenės dalis vis dar klaidingai sieja su audringu seksualiniu gyvenimu, atsit...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų