Antradienis, 2024.09.17
Reklama

Kas penktas lietuvis rankų neplauna net joms išsipurvinus

Šaltinis: vlmedicina | 2016-10-14 17:17:54

Kas septintas lietuvis neplauna rankų prieš valgį ar pasinaudojęs tualetu, o beveik penktadalis higieną pamiršta pasinaudoję viešuoju tualetu ar transportu, rodo kompanijos „Lindström Lietuva“ užsakymu atliktas tyrimas Tarptautinės rankų plovimo dienos proga (spalio 15 d.). Be to, 20 proc. apklaustų lietuvių pripažino nesiplaunantys rankų, net kai jos akivaizdžiai purvinos.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Tyrimas taip pat atskleidė, kad po fizinio kontakto su kitais žmonėmis ar gyvūnais rankas nusiplauna 50 proc. lietuvių, o prieš miegą – 43 proc.

„Kaip švara besirūpinanti įmonė, pasidomėjome Lietuvos gyventojų rankų plovimo įpročiais. Tyrimas parodė, kad lietuviams dar yra kur pasitempti, rūpinantis rankų švara ir higiena“, – sako „Lindström Lietuva“ vadovas Renatas Štopas. „Rankų plovimas – efektyviausias būdas užkirsti kelią mikrobams plisti. Sveikatos specialistai rankas pataria plauti kelis kartus per dieną ir ne tik, kai jos akivaizdžiai išsipurvina ar, pavyzdžiui, pasinaudojus viešuoju transportu.”

Populiariausia rankų sausinimo priemonė – popieriniai rankšluosčiai

Populiariausia rankų sausinimo priemonė viešose vietose – popieriniai rankšluosčiai. Vietoje medvilninių rankšluosčių (4 proc.) ir oro džiovintuvų (21 proc.), popierinius rankšluosčius verčiau pasirenkantys atsakė 69 proc. tyrimo respondentų. Po plovimo rankų išvis nesausinantys nurodė 4 proc. apklaustųjų.

„Galima pagalvoti, jog po plovimo rankų nusausinti nebūtina, tačiau yra atvirkščiai – drėgnos rankos sukuria puikias sąlygas mikrobams veistis ir plisti. Be to, tyrimų duomenimis, rankas sausinant medvilniniais ar popieriniais rankšluosčiais nuo rankų pašalinama 99,9 proc. bakterijų, o oro džiovintuvai mikrobus išsklaido į aplinką“, – sako R. Štopas.

Moterys rankas plauna ir muilą naudoja dažniau nei vyrai

Suomijos Hjelt Instituto 2013 m. tarptautinis rankų plovimo įpročių tyrimas parodė, kad, pasinaudoję tualetu, kruopščiai rankas nusiplauna vos 5 proc. gyventojų. Trečdalis šio tyrimo respondentų nurodė rankų plovimui nenaudojantys muilo.

Palyginus šio tyrimo rezultatus su Lietuvos, mūsų šalies gyventojai muilą rankų higienai naudoja pakankamai dažnai. „Lindström“ tyrimas parodė, kad muilą visada naudoja 33 proc. apklaustųjų, dažnai rankas su muilu plauna 51 proc., retai – 14 proc., o muilo niekada arba beveik niekada nenaudojantys nurodė 2 proc. respondentų.

Apklausa taip pat atskleidė, jog dažniau muilą naudoja ir apskritai rankas plauna moterys nei vyrai. Dvigubai mažiau moterų nei vyrų nurodė niekada nenaudojančios muilo plaunant rankas. Muilo niekada nepamiršta 37 proc. apklaustų moterų, palyginus su 28 proc. vyrų.

Reprezentatyvią Lietuvos gyventojų apklausą “Spinter tyrimai” atliko 2016 metų rugsėjį. Tyrimo metu buvo apklausta 1013 respondentų.

Tinkamo rankų plovimo žingsniai:

Nusiimkite rankų papuošalus.

Sušlapinkite rankas po bėgančio vandens srove.

Išmuilinkite rankas ir tarpupirščius, nuskalaukite.

Kruopščiai rankas nusausinkite.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Žindymas – idealus pasirinkimas kūdikiui ir motinai
Motinos pienas laikomas sveikiausiu maistu naujagimiui nuo pirmųjų gyvenimo minučių ir toliau kūdikiui augant. Žindymas...
Pasiruoškime šaltajam sezonui – jau galima pasiskiepyti nuo gripo ir COVID-19
Prieš prasidedant šaltajam sezonui Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) primena – savo imunitetu turime pasirūpint...
Vaistinėse jau pradedama skiepyti nuo gripo
Savaitės pradžioje Lietuvos vaistines jau pasiekė vakcinos nuo gripo – gyventojai kviečiami pasiruošti šaltajam se...
Mitai apie pagalbinį apvaisinimą: komentuoja gydytoja X
Pagalbinis apvaisinimas (dirbtinis apvaisinimas) yra sudėtinga ir emocionali tema, kurią dažnai lydi įvairūs mitai...
Kauno klinikose – naujos galimybės tiksliau diagnozuoti prostatos vėžį
Kauno klinikose, pirmojoje ir kol kas vienintelėje ligoninėje Lietuvoje, įdiegtas ir pradėtas taikyti naujas pozitronų e...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų