Penktadienis, 2024.03.29
Reklama

Interjero dizainerė: „Sukurta aplinka padeda rasti harmonijos jausmą ir net gydyti“

Agnė Garkauskienė | 2013-01-12 00:01:23

Įsirengdami ar atnaujindami savo būstą norime, kad jis būtų jaukus, praktiškas, bet kartu ir gražus, išskirtinis. O ar galima sukurti sveikus namus? Kokios turėtų vyrauti spalvos, kvapai, interjero detalės, kaip išdėstytos erdvės? Apie tai susėdome pasikalbėti su interjero dizainere, dizaino studijos  "IDConcept" vadove Daiva Česnauskaite.

Interjeras
Svarbiausia būstą suprojektuoti taip, kad visi jo gyventojai jaustųsi jaukiai ir gerai. Asmeninio archyvo nuotr.

Padedate žmonės kurti jaukius namus, išgirstate įvairiausių norų ir nuomonių – kad būtų patogu, praktiška, šilta, gražu. O ar galima susikurti sveikus namus?

Žinoma, kad galima. Jei yra galimybė, jau nuo pat pradžių, prieš įsigyjant ar statant individualų būstą, reikėtų įsigilinti į jo padėtį pagal pasaulio šalis, erdvių išdėstymą, patalpų dydį, šviesos srauto patekimą pro langus. Kad žmogų veikia saulės šviesos, spalvų srautas, jau žinojo senovės egiptiečiai ir kitos senovės civilizacijos. Spalvų, šviesos terapija yra taikoma ir šiuolaikinėje medicinoje. Kuriant interjerą reikia įsigilinti į žmogaus vidų, kad sukurta aplinka ne žalotų, bet padėtų atrasti harmonijos jausmą ir galbūt net gydytų.

Kas kuria jaukumą ir šilumą? Juk tai svarbu ir mūsų teigiamai vidinei būsenai...

Daiva Česnauskaitė
„Kuriant interjerą reikia įsigilinti į žmogaus vidų“, - sako interjero dizainerė Daiva Česnauskaitė. Asmeninio archyvo nuotr.

Pirmiausia jaukumą ir šilumos pojūtį sukuria šiltos, pastelinės spalvos. Dar labai svarbios minkštos detalės: kilimai, užuolaidos, pagalvėlės. Be galo svarbus apšvietimas. Kai jo tokia gausa, galima net minimalizmu „kvepiantį“ interjerą padaryti jaukų, pasitelkiant paslėptu apšvietimu, toršerais, stalinėm lempom, sieniniais šviestuvais. Romantiškumo namams suteikia žvakės. O kai jų didelė įvairovė: įvairių spalvų, dekoruotos, kvepiančios, galima sukurti labai jaukų interjerą. Interjero aksesuarai, kaip paveikslai, vazos, kiti meno kūriniai, ypač rankų darbo, suteikia namams ne tik jaukumo, bet ir individualumo. Tai ir būtų pagrindiniai dalykai.

Teko girdėti, kad viena svarbiausių namo vietų – miegamasis. Ar iš tiesų taip yra?

Iš tikrųjų visos erdvės yra svarbios. Svarbiausia yra tinkamai jas „išdėstyti“ - suprojektuoti, kad visi būsto gyventojai jaustųsi jaukiai ir gerai. Iš teorinių ir praktinių žinių galiu teigti, kad geriausios kambarių vietos – padėtys pagal saulę ar pasaulio šalis būtų tokios: miegamasis – šiaurės, šiaurės vakarų, o geriausia šiaurės rytų pusėje. Nors nesu fengšui pasekėja, bet išties geriausia miegamojo padėtis arčiau ramesnės šiaurinės pusės. Tai ramiausiai veikianti mūsų vidinę būseną pasaulio šalis. Tačiau tai yra labai individualu. Jeigu žmogui miegamasis atlieka tik vieną funkciją – miegojimo, tada geriausia ši padėtis.

Jei žmogus yra vyturys, keliasi anksti, o savaitgaliais mėgsta ilgiau praleisti rytus lovoje skaitydamas laikraščius, geriausia, kad šis kambarys būtų šiaurės rytų pusėje. Tik reikia nepamiršti, kad rytinė saulė gali per daug įkaitinti orą, tad reikėtų numatyti kondicionierių ar nepralaidžias užuolaidas. Jei žmogus yra romantikas ar tiesiog po dienos darbų daugiausiai laiko praleidžia miegamajame, tad jam tiktų vakarų, šiaurės vakarų pusė. Ši pusė tiktų ir vonios kambariui.

Šiaurinėje pusėje reikėtų projektuoti visas pagalbines zonas: garažą, sandėliuką, katilinę. Pietryčių pusėje turėtų būti vaikų kambariai. Juk jie daugiausiai laiko praleidžia mokydamiesi, žaisdami, skaitydami knygas. Tad jiems natūrali šviesa reikalinga pati ryškiausia ir kuri užima didžiąją šviesios paros dalį. Šilčiausia pusė yra pietų, pietvakarių, vakarų pusės. Čia reikėtų projektuoti erdves: svetainę, virtuvę, valgomąjį, pagrindinę terasą ar balkoną. Šiose erdvėse žmonės praleidžia savo didžiąją laiko dalį.

Jeigu įsigijus būstą erdvės jau yra numatytos ar suplanuotos ir jos neatitinka reikiamas pasaulio šalis, galima jas pagyvinti, suteikti jaukumo dirbtinai, jau minėtomis priemonėmis. Bet čia geriausia pasitelkti profesionalo pagalbą.

Interjeras
Jaukumui ir šilumos pojūčiui labai svarbios minkštos detalės: kilimai, užuolaidos, pagalvėlės. Asmeninio archyvo nuotr.

Kokios turėtų vyrauti spalvos, kvapai, interjero detalės, kad namuose vyrautų sveika atmosfera?

Tai individualu. Labai priklauso nuo žmogaus charakterio, vidinių savybių. Vienus intensyvios spalvos, kontrastai, aštrūs kvapai, griežtos formos gali erzinti, kitiems kaip tik sukelia stimulą gyventi, veikti, judėti į priekį.

Jei kalbėtume apie spalvas, Lietuvoje žmonės labiausiai mėgsta šiltas, pastelines spalvas. Prieš  5 metus ir anksčiau daugiausiai interjeruose vyravo gelsvos, oranžinės spalvos. Jos daugiausia kelia nuotaiką, sukuria šiltumo jausmą. Tarsi dirbtinė saulės šviesa. Geltona, oranžinės spalvos padeda kovoti su negatyviomis mintimis, jausmais, nuteikia pozityviai, suteikia žaismingumo, norisi daugiau veikti. Atmenu, tuomet dar buvo labai madingas ir kitas spalvų derinys. Jį naudojo drąsesni žmonės arba kaip tik norintys labiau pasitikėti savimi: šokolado spalva + raudona.

Raudona spalva taip pat laikoma viena iš šilčiausių spalvų spalvinėje gamoje. Tačiau su šia spalva reikia elgtis labai atsargiai. Jos panaudojus per daug, galima sukelti neigiamą organizmo-vidinės savijautos reakciją,  kaip agresiją, egoizmą, valdingumą. Jos saikingas vartojimas gali patiems didžiausiems  pesimistams, melancholikams įkvėpti gyvybingumo, energijos, drąsos. Be to, juk ne be reikalo ši spalva mums simbolizuoja Šv. Valentino dieną. Žinoma, kad ši spalva naudojama seksualumui žadinti, kelti aistrai.

Žalios ir mėlynos spalvos tonai veikia raminamai, įkvepiamai. Žalia spalva siejama su širdimi. Asmeninis patarimas: jei kas dažnai išgyvena išsiskyrimus, dėl ko nors skauda širdį, reikėtų interjere pirmenybę teikti žalsviems tonams ar daugiau laiko praleisti gamtoje, miške.

Mėlyna spalva susijusi su mintimis, apmąstymais, dvasingumu, išmintimi. Aš ją vadinu proto spalva. Todėl rekomenduočiau šią spalvą pasirinkti žmonėms, mėgstantiems pasinerti į savo vidinį pasaulį, filosofams, žmonėms, mėgstantiems mokslą ar net užsiimantiems magija.

Tačiau tiek su žalia, tiek su mėlyna spalvomis  taip pat reikia būti atsargiems. Aš niekada nesiūlyčiau dažyti visų sienų žaliai ar mėlynai, ypač ryškesniais tonais, nes taip galima prarasti interjero jaukumą, harmoniją, gali būti nuolatinis trūkumo jausmas.

Interjeruose  paskutiniu metu nemažai vyrauja juoda ar balta spalvos. Mėgstančių šias spalvas  nėra labai daug, gal pirmiausia dėl to, kad jos asocijuojasi su šaltumu, juoda- su liūdesiu. Be to, šios spalvos yra labai nepraktiškos. Šias spalvas galima traktuoti ir kitaip: tai labai elegantiškos, prabangios, kilnios, ramios spalvos. Šias spalvas siūlyčiau rinktis žmonėms, kurie pavargsta nuo kasdieninio,  „ryškaus, spalvoto“ gyvenimo, kuriems reikia stabilumo, užtikrintumo jausmo.

interjeras
Interjero aksesuarai, kaip paveikslai, vazos, kiti meno kūriniai, ypač rankų darbo, suteikia namams ne tik jaukumo, bet ir individualumo. Asmeninio archyvo nuotr.

Pastaruosius kelis metus  lietuviai renkasi ramesnes, žemės spalvas. Greičiausiai todėl, kad mūsų gyvenimo tempas yra per greitas ir žmonėms norisi šiltų, jaukių, ne itin išraiškingų namų.

Kvapai taip pat veikia  mūsų psichologiją. Tačiau tai taip pat labai individualus dalykas. Populiariausias kvapas yra obuolių, žiemą – cinamono. Šie kvapai suteikia namams jaukumo. Gaivos jausmą suteikia citrusiniai vaisiai. Sužadina - pipirmėčių kvapas, o ramina - pušų, jazminų kvapai. Svarbiausia, kvapus naudoti su saiku, kad nekeltų blogos savijautos jausmo, nesukeltų ligų. Iš praktikos žinau, kad kvapai skatina apetitą.

Interjero detalės turi būti parinktos apgalvotai ir ne tik kad puoštų interjerą, būtų interjero dalimi, bet ir keltų teigiamas emocijas.

Pasitikome naujuosius – Juodosios Vandens Gyvatės – metus. Išgirdome daugybę patarimų, kaip gyventi 2013-aisiais, kad jie būtų sėkmingi, turtingi. Kokių patarimų turite Jūs?

Pirmiausia nepriimti skubių sprendimų. Gyvatės nėra staigūs gyvūnai, viską daro apgalvotai. Reikėtų susitelkti į save, savo sveikatą. Juk gyvatės - sveikatos simbolis.

Naujų interjero tendencijų „besivaikantiems“ žmonėms šiemet reikėtų naudoti smaragdo spalvas, ramius žalsvus, mėlynus tonus. Pagrindui puikiai tiktų švelnios, šviesios gelsvos - šampaninės spalvos. Galite nebijoti ir tamsesnių, prabangių spalvų tonų.

Ačiū už pokalbį!

Agnė Garkauskienė

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: spalvos, namai
Kategorijos: Sveika dvasia
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kauno klinikose atlikta nauja procedūra, išgydžiusi rijimo sutrikimą
Maitinimasis – viena esminių žmogaus išgyvenimo sąlygų. „Rijimo sutrikimas, dar vadinamas disfagija, gali pa...
Vaikų atostogų metu daugėja traumų: kaip nuo jų apsisaugoti?
Vaikų pavasario atostogos jau visai ant nosies. Ir nors šis laikas dažniausiai asocijuojasi su kelionėmis, aktyviu laisv...
Kokios klaidos daromos prie šventinio stalo?
Likus vos kelioms dienoms iki Velykų, daugybė žmonių pradeda planuoti, kokie patiekalai nuguls ant stalo šalia margučių....
Lietuvos autizmo asociacija „Lietaus vaikai“ kviečia paminėti autizmo mėnesį
Pasaulinė autizmo suvokimo, priėmimo diena – balandžio 2 d. Visas mėnuo yra skiriamas veikloms, susijusioms su aut...
Kaip tinkamai išsirinkti veido kremą iš plataus asortimento?
Tinkamo veido kremo pasirinkimas labai svarbus. Prie odos poreikių ir trūkumų pritaikyta kosmetikos priemonė veiksmingai...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų