Sekmadienis, 2025.07.06
Reklama

Erkės jau kimba. Kaip saugotis?

Šaltinis: vlmedicina | 2016-04-19 09:18:26

Šylant orams ir dažnėjant pavasariniam lietui dažnėja atvejų, kai žmonėms įkanda erkės. Vaistininkai perspėja, kad susidomėjimas apsauga nuo vabzdžių išaugęs ir atokiose vietovėse, ir didžiuosiuose miestuose.

© VLMEDICINA.LT (G. Privedienės) nuotr.

„Eurovaistinės“ vaistininkė Alytuje Gaiva Seliutienė teigia, kad apsisaugojimo nuo erkių priemonių poreikį dažniausiai paskatina naminiai gyvūnai – žmonės pastebi, kad augintiniai „parsineša“ erkių ir patys susirūpina savo sveikata.

„Ilgai laukti erkių ir uodų sezono neteks ir matome, kad žmonės ruošiasi iš anksto. Erkių aktyvumo sezonas paprastai prasideda balandžio mėnesį ir tęsiasi net iki lapkričio. Didžiausias uodų aktyvumas pasireiškia šiek tiek vėliau – nuo gegužės iki birželio pabaigos, priklausomai nuo kritulių kiekio“, - sako G. Seliutienė.

Anot vaistininkės, vykstant į gamtą, o ir leidžiant laiką miesto parkuose, reikėtų neprarasti budrumo – net ir menkiausias įkandimas ar įgėlimas gali pasireikšti didelėmis sveikatos problemomis.

„Turime bent dešimt repelentų nuo vabzdžių ir voragyvių, kurie skiriasi konsistencija, stiprumu, vartojimo būdu. Pastebime, kad atėję į vaistinę klientai žino, kokio tipo apsaugos nuo vabzdžių pageidautų – vieni ieško natūralesnių priemonių, kiti siekia išvengti alerginių reakcijų ar nesugadinti drabužių, todėl renkasi priemones, skirtas purkšti tik ant medžiagos arba tik ant odos. Pastaruoju metu taip pat labai išpopuliarėjo specialios apyrankės – tai itin patogus ir saugus būdas nuo įkandimų apsaugoti mažus vaikus, kurie ne visada geba laikytis visų atsargumo priemonių, tinkamas vaikams nuo 30 mėnesių ir nėščiosioms“, - teigia vaistininkė.

Apsaugos nuo vabzdžių priemonės gali būti aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai. Renkantis tinkamiausią priemonę, reikėtų atkreipti dėmesį į repelento veikimo laiką, kaip gamintojas rekomenduoja priemonę naudoti (ant odos ar ant drabužių) ir kokius vabzdžius jis atbaido (tik uodus, tik erkes, o galbūt ir vienus, ir kitus). Svarbu žinoti, kad efektyvumas ir veikimo trukmė priklauso ne tik nuo repelento rūšies, bet ir aplinkos sąlygų – bus vartojamas lietui lyjant, didelėje temperatūroje, vėjyje ir pan.

„Jeigu erkė įkastų, labai svarbu stebėti, ar po erkės įkandimo žmogus nesukarščiuoja, ar neatsiranda raudonų dėmių. Ištraukus iš organizmo erkę, paraudimas turėtų praeiti po kelių dienų – jei jis nepraeina, o tik didėja, būtina kreiptis į gydytoją. Vienas sudėtingiausių vabzdžių įgėlimų simptomų – anafilaksinis šokas. Alergiški žmonės gali patirti labai stiprų bėrimą, kvėpavimo takų ar akių tinimą. Tokiu atveju taip pat būtina gydytojo konsultacija“, - pataria sveikatos priežiūros specialistė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gimdos miomos: keturios aktualijos, kurias turėtų žinoti kiekviena moteris
Gimdos miomos – tai gerybiniai, gerai apriboti ir hormonams pavaldūs lygiųjų raumenų ir jungiamojo audinio ląsteli...
Vieno danties praradimas – delsti negalima
Netekus vos vieno danties, daugelis žmonių linkę numoti ranka – juk tai tik nedidelis tarpelis, ypač jei jis nėra...
Nematomi sparnai: skrydžio saugumas prasideda prieš jums pakylant
Vasara – atostogų ir kelionių lėktuvais metas. Atsisėdę į patogią kėdę lėktuve ir prisisegę saugos diržus, retai s...
Kai liga paliečia vaiko smegenis: gydymo kelias, komandos darbas ir viltis ateičiai
Ši publikacija – apie centrinės sistemos navikus. Kviečiame susipažinti su Vilniaus universiteto ligoninės Santaro...
Spinalinės raumenų atrofijos gydymas sugrąžina visavertį gyvenimą
Kauno klinikų pacientas Edgaras prisimena, kad būdamas aktyvus, sportą mėgstantis paauglys ėmė vis dažniau vengti fizinė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų