Šeštadienis, 2024.11.09
Reklama

Žinomų žmonių reklamuojamos sulčių dietos - ne kiekvienam

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-04-25 00:02:36

Sulčių programos arba maistą pakeičiantys kokteiliai iš miltelių – tai būdai, kuriais svorį socialiniuose tinkluose ragina reguliuoti žinomi Lietuvos žmonės. Ne paslaptis, kad pastarieji suburia ganėtinai jauną auditoriją, kuriai šie svorio reguliavimo būdai nebūtinai tinka, o kartais griežtai ir draudžiami. Be to, nors įmonės, kurios siūlo šiuos produktus, atstovai ir giria šias dietas, tačiau ekspertės iš šalies į jas žvelgia skeptiškai ir siūlo organizmą ne alinti dietomis, o paisyti sveikos mitybos principų ir geriausiu atveju tik papildyti savo racioną vienu kitu kokteiliu.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Sultys – tai skystas maistas

Mitybos ekspertė Gintarė Jonaitytė, atstovaujanti vienai iš sveiko maisto ir gėrimų barų, kuriam ji ir sukūrė sulčių, kokteilių su maistu, programas ir patobulino kai kurias senąsias, portalui VLMEDICINA.LT teigė, kad sultys ir tirštieji kokteiliai yra maistas, nes juose yra ne tik greitųjų gerųjų angliavandenių, bet ir sveikų baltymų, riebalų, gausu vitaminų, mineralų.

„Sultys, tirštieji kokteiliai vartojami kaip iškrova ar organizmo paruošimas gilesniam valymui, greitas būdas papildyti savo organizmus reikalingomis ar trūkstamomis maisto medžiagomis. Žmogaus organizme nuolat yra toksinų, bet jų padaugėja, kai žmogus valgo „šlamštinį“ perdirbtą maistą, esant pastoviai nuotaikų ir streso kaitai, valgo nereguliariai, mažai juda, vartoja įvairius vaistus. Tokie simptomai, kaip sunkumas galvoje, skrandyje, kūne, sutrikęs virškinimas, tuštinimasis, atsirandančios veido odos problemos (spuogai, išbėrimai), alergijos, slenkantys plaukai, lūžinėjantys nagai, širdies permušimai, sąnarių skausmai yra intoksikacija, t.y apsinuodijimas „savo organizmo“ toksinais“, – aiškino G.Jonaitytė.
Šiai problemai spręsti į pagalbą galima pasitelkti maistą skystu pavidalu – sulčių, kokteilių programą. Anot mitybos ekspertės, ji šiuo atveju labai tinkama, nes tokiu būdu savo virškinamojo trakto sistemą laikinai „iškrauname“ arba leidžiame jai pailsėti nuo skirtingų maisto medžiagų virškinimo vienu metu – taip maistas skystu pavidalu esą įsisavinamas daug greičiau.
Sulčių, kokteilių programos, pasak jos, gali būti naudingos daugeliui, o ypač tiems žmonėms, kurių dienos ritmas itin intensyvus, įtemptas, kurie valgo nereguliariai ir bet ką.
„Rekomenduoju daryti sulčių ir kokteilių programas reguliariai. Pavasario ir rudens sezonai galbūt yra aktyvesni, nes po žiemos organizmas yra prikaupęs nereikalingų medžiagų – balasto. Balandžio-gegužės mėnesiai labai tinkami paruošti organizmą vasaros sezonui, taip pat ir rudenį – norint paruošti organizmą žiemai, kad turėtų reikalingų medžiagų, apsaugutumėme ir sustiprintume imunitetą“, – sakė G.Jonaitytė. Mitybos ekspertės teigimu, jeigu žmogus jau yra susipažinęs su sveika mityba, jam pakaktų ir penkių dienų sulčių ir kokteilių programos, o jeigu žmogus visiškai nėra bandęs vartoti maisto skystu pavidalu, reikėtų sulčių programą pradėti nuo vienos – trijų dienų.

Paaugliams – tik su maistu

Vis dėlto kiek atsargiau su tuo esą reikėtų elgtis paaugliams. Jei 16-18 metų paauglys nori pabandyti sulčių programą, jam pakaktų jos vienai-trims dienoms, tačiau kartu prie šios programos reikia valgyti ir sveiką maistą.
„Jaunas organizmas nespėja taip greitai užsiteršti, kaip suaugusiojo arba, kitaip tariant, greičiau ir pašalina „organizmo šiukšles“. Be to, būtina atsižvelgti ir į paauglio užimtumą moksle, po pamokų, į tai, kaip „išgyvenamas“ brendimo laikotarpis ir pan. Tuo tikslu kiekvienam indidualiai parenkama sveikatinimosi programa, nuolat prižiūrima, kad būtų saugu ir malonu.”

Anot G.Jonaitytės, žindančioms ir nėščiosioms sulčių programos gali būti kaip vertingas papildas prie pagrindinio maisto.

Eksperimentai turi padarinius

Pasak gydytojos dietologės Kristinos Jasmontienės, kalbant apie dietą kaip apie maitinimosi pagrindą ilgam laikui, suprantama, kad toks pasirinkimas negali būti ilgalaikis: „Tokie pasirinkimai kaip sulčių dieta, įvairūs kokteiliai – sintetiniai ar natūralus – gali būti būdu numesti keletą kilogramų, bet tikrai ne keliolika, ir tai daryti ilgą laiką visiškai neverta“.

Anot specialistės, po tokių dietų reikia tikėtis ir ilgalaikių padarinių, tačiau ne figūrai, o sveikatai. Pastarieji esą išryškėja ne kitą dieną, todėl atrodo, kad pasilaikius minėtų dietų lyg ir nieko bloga nenutinka.

„Tačiau tikrai taip neturėtume manyti. Tokie eksperimentai su savo sveikatai dažniausiai turi tam tikrus padarinius“, – tvirtino K. Jasmontienė.

Gydytojos dietologės nuomone, jeigu logiškai integruojame į savo mitybą tam tikrus pakaitalus, kartais tai – visai neblogas variantas, mat geriau užkąsti tokio maisto negu likti visai tuščiu skrandžiu.

„Tam tikrais gyvenimo atvejais tokią alternatyvą mes galėtume rinktis. Bet jei, tarkime, vietoj antro patiekalo, vietoj pietų ar vakarienės išgertume tik kokteilį ar vien tik kokią sintetinę sriubą, tokia mityba, matyt, negalėtų tęstis ilgai ir neturėtų didelės naudos mūsų sveikatai“, – įsitikinusi K. Jasmontienė.

Svorį reguliuoti ji patarė visiems gerai žinomais sveikos mitybos principais: „Iš tiesų tai yra pati geriausia dieta. Jeigu tų principų laikomės, jie vis dėlto duoda rezultatą. Kalbu apie įvairovę, apie suvokimą, kada ir ką valgyti, žinojimą apie savo porcijos dydžius. Tai esminiai dalykai, kurie padeda susitvarkyti ir po to palaikyti tinkamą svorį“, – teigė gydytoja dietologė.

Ragina nežaloti organizmo

Vilniaus privačioje ligoninėje ir poliklinikoje dirbanti  gydytoja dietologė Eugenija Časaitytė sakė, kad vartodami sulčių programas tris dienas ir ilgiau, kai kurie gali justi pilvo pūtimą, gali atsirasti silpnumas.

„Vaisiuose daug cukraus (fruktozės), jis verčia šokinėti gliukozės kiekį kraujyje. Jei žmogus valgo reguliariai, kelis kartus per dieną, įvairų maistą, jo organizmas įpranta tolygiai gauti energijos“, – aiškino dietologė. Cukraus sukelti energijos šuoliai, anot jos, gali tapti prastos savijautos priežastimi. Paprastųjų angliavandenių perteklius gali sukelti ir viduriavimą.

„Svarbu suprasti ir tai, kad sultys, nors didelę jų dalį sudaro vanduo, šio vis dėlto nepakeičia. Todėl būtina jo gerti papildomai“, – perspėjo specialistė. Dėl dehidratacijos kai kuriems gali atsirasti nemalonių pojūčių, šerpetoti oda.

„Pastarajai taip pat reikia ir polinesočiųjų riebalų rūgščių, šių gausu riebiose žuvyse, aliejuje. To, ką organizmas gauna su vienu kitu riešutų kokteiliu, neužtenka. Ir tie, kurie sako, kad virškinimo sistemai reikalingas poilsis, abejoju“, – nuomonę dėstė dietologė.

Anot jos, geriausia, kai visi organai funkcionuoja tolygiai, kai nėra nei perkraunami, nei dirbtinai verčiami ilsėtis – bet kokie nukrypimai nuo įprasto ritmo organizmui esą sukelia stresą. Ji teigė nematanti nieko bloga, jeigu sulčių kokteiliai vartojami kaip tarpinis užkandis arba jis išgeriamas po treniruotės, pusryčiams ar racionui paįvairinti, tačiau ne kaip dieta, norint išsivalyti organizmą.

Kokteiliai, pakeičiantys maistą iš miltelių, anot jos, yra nedidelio kaloringumo, sotūs, nes yra didesnis baltymo kiekis – vieni juos vartoja kaip vieno valgymo alternatyvą, kiti – tada, kai neturi galimybės valgyti įprasto šilto maisto.

„Yra grupė žmonių, kuriems nepavyksta įprastu būdu numesti svorio, bet pavyksta taikant pakaitinio maisto terapiją (tai vienas iš nutukimo gydymo būdų). Aš esu už įpročių koregavimą ir natūralaus maisto vartojimą“, – sakė ji.

Apskritai specialistė patarė nevarginti ir nežaloti savo organizmo nepagrįstomis dietomis, o verčiau suvokti, kas yra normalus valgymas.

„Reikia suprasti, kad valgoma turi būti bent tris kartus per dieną. Taip, kartais taip nutinka, jog suvalgoma mažiau ar daugiau nei įprasta, tačiau dėl to neturime jaustis kalti. Turime vadovautis savo alkio ir sotumo pojūčiais, kurie ir pasako, kada ir kiek valgyti. Svarbu, kai pajuntame alkį, pavalgyti, sustoti valgyti, kada pasisotiname, valgyti dėmesingai ir tai, kas skanu“, – teigė ji.

Svarbiausia mitybos taisyklė, kurios turėtume paisyti, anot jos, tai – saikas. Ne ką mažiau svarbu yra valgyti reguliariai, laikantis valgymo režimo, apytiksliai kas keturias valandas.

„Nutukimo paplitimui įtakos turi ir tai, kad daugelis žmonių taupo laiką valgio sąskaita arba valgydami nekoncentruoja dėmesio į patį valgymo procesą, kartu dar ir dirba prie kompiuterio. Valgant reikia tik valgyti, matyti maisto porciją prieš save. Taip ir mažiau suvalgome, ir geriau įsisaviname maistines medžiagas“, – komentavo specialistė.

Tiesa, anot jos, yra labai paprasta – jei suvartojame kalorijų, gaunamų su maistu, daugiau nei išeikvojame – svoris didėja: „Net ir sudarius sveikatai palankiausią maisto derinį, jeigu vartojamas labai nedidelis perteklius, bet ilgą laiką – atsiranda antsvoris“.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Žymos: sultys, dietos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Klaipėdos universiteto ligoninėje prieširdžių virpėjimas pradėtas gydyti pažangiausiu metodu
Klaipėdos universiteto ligoninės (KUL) Širdies aritmijų centro medikai nuo šiol prieširdžių virpėjimą – vieną iš d...
Nosies operacijos skirtingose kultūrose: kaip skiriasi pageidavimai pasaulyje?
Nosies operacijos yra vienos iš populiariausių estetinės chirurgijos procedūrų. Nors šios operacijos tikslas yra pagerin...
Medicinos paslaugos greitai ir patikimai
Sveikata yra brangiausia, ką turime, todėl svarbu ja tinkamai ir laiku pasirūpinti. Tam atliekami išsamūs sveikatos tyri...
Kaip tinkamai pasiruošti radiologiniams tyrimams?
Kauno klinikų Radiologijos klinikoje atliekamas platus radiologinių tyrimų spektras, įskaitant rentgeną, ultragarsą, kom...
Nemalonios kelionės į tualetą gali įspėti apie ligą: kaip palengvinti simptomus?
Dirgliosios žarnos sindromas – nemaloni, kasdienybę apsunkinanti lėtinė būklė, paveikianti apie 5–10 proc. p...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų