Šeštadienis, 2024.05.25
Reklama

Endokrinologas papasakojo, kaip su nutukimu bus kovojama artimiausioje ateityje

Šaltinis: vlmedicina | 2023-10-21 00:49:11

Gydytojai teigia, kad kova su nutukimu jau kurį laiką atsidūrusi aklavietėje, nes visos dietos veiksmingos geriausiu atveju metus, o įvairios operacijos sukelia per daug komplikacijų. Didėjanti nutukimo problema jau kelis dešimtmečius skatina mokslininkus aktyviai ieško naujų sprendimų. Panašu, bandymai atrasti formulę, kurios pagrindu sukurti vaistai leistų greitai ir efektyviai atsikratyti svorio, duoda apčiuopiamų rezultatų. Skelbiama, kad atliekami paskutiniai antros stadijos tyrimai, bandant preparatus, kurie nutukusiems žmonėms leistų kūno masę sumažinti net 30 proc. ir daugiau.

Konstantinas Ovsyannikovas
Konstantinas Ovsyannikovas / Asmeninio archyvo nuotr.

„Atrodo, visi žino tą „stebuklingą“ receptą – tinkama mityba ir nuolatinis fizinis aktyvumas. Tačiau didžiausia problema ta, kad vieni sportuoja reguliariai, kiti – ne, o treti visiškai nejuda, net ir žinodami, kad nutukimas kelia didelę grėsmę jų gyvybei“, – sako „SPA Vilnius“ gydytojas endokrinologas Konstantinas Ovsyannikovas, kuris naujausius mokslininkų atradimus apie nutukimo gydymą pristatys spalio 27–28 d. LITEXPO vyksiančios parodos „Sveikatos paroda 2023“ metu, Nacionalinės sanatorijų ir reabilitacijos įstaigų asociacijos organizuojamoje konferencijoje „Reabilitacijos naujovės ir iššūkiai: sanatorinis kurortinis gydymas – nauda pacientui“.

Specialisto teigimu, statistika rodo, kad susidūrus su antsvoriu tik maždaug 10 proc. asmenų sugeba reguliariai laikytis dietos ir mankštos plano. Todėl veiksmingų vaistų sukūrimas bus tikras išsigelbėjimas.

Dietų veiksmingumas ribotas, o operacijos pavojingos

Pasaulinės sveikatos organizacijos duomenimis, daugiau kaip 1,2 mln. mirčių Europoje kasmet susiję su antsvoriu ir nutukimu. Tai sudaro daugiau kaip 13 proc. mirčių visame regione. Neskaitant Amerikos, Europoje nutukusių žmonių yra daugiau nei bet kuriame kitame regione. Skaičiuojama, kad nutukę yra beveik ketvirtadalis suaugusiųjų.

Gydytojas endokrinologas K. Ovsyannikovas teigia, kad dažniausiai nutukimas yra gydomas ribojant maistą, kalorijų kiekį, saldumynus, tačiau neseniai atlikti tyrimai parodė, kad ilgalaikėje perspektyvoje, deja, tai nėra veiksmingas metodas.

Anot jo, nors sukurta šimtai įvairių dietų tipų, visos jos rezultatų duoda labai ribotą laiką – pusmetį, geriausiu atveju – metus. Priklausomai nuo paciento paklusnumo ir valios.

„Dabar, sakyčiau, efektyviausias nutukimo gydymo būdas yra įvairios chirurginės operacijos, kurios nuolat tobulinamos. Chirurgai pacientams siūlo skrandžio mažinimo operacijas. Taikomi ir kiti metodai, pavyzdžiui, skrandžio viduje sukuriami papildomi tūriai, taip bandoma sumažinti alkio jausmą. Yra ir rimtesnių operacijų, kurios mažina maisto judėjimą per žarnyną. Deja, chirurginis nutukimo gydymas yra ne tik brangus, bet ir ne visai saugus. Didelė dalis pacientų, besikreipiančių į chirurgą, jau turi daugybę lėtinių ligų, siejamų su nutukimu. Jos sukelia komplikacijas arba operacijos metu, arba, dar dažniau, – pooperaciniu periodu“, – patirtimi dalijosi K. Ovsyannikovas.

Lūžis atradus naujus hormonus

Pasak specialisto, nutukimo problemai spręsti jau sukurti ne vieni vaistai. Vienų tikslas – sumažinti riebalų įsisavinimą, kiti didina serotonino ar norepinefrino kiekį tam tikrose smegenų vietose, atsakingose ​​už sprendimų dėl maisto suvartojimo priėmimą. Dar kiti skirti opiatų receptoriams blokuoti.

„Pastarųjų sukūrimą lėmė tai, kad žmogus valgo maistą ne tik tada, kai reikia kompensuoti energijos trūkumą, bet ir siekdamas gauti hedonistinį malonumą“, – akcentavo gydytojas.

Deja, jo teigimu, visi iki šiol sukurti vaistai leidžia antsvorį turintiems žmonėms kūno masę sumažinti tik maždaug 5 proc., o jų efektyvumo lubos neviršijo 10 proc. Tai reiškia, kad žmogus, sveriantis 100 kg, gali tikėtis numesti iki 10 kg.

Lūžis, kuriant vaistus kovai su nutukimu, įvyko mokslininkams atradus naujus hormonus – inkretinus.

Medicinos mokslų daktaras taip pat priduria, kad dalis minėtų vaistų jau pašalinti iš rinkos dėl saugumo sumetimų.

Pasak K. Ovsyannikovo, lūžis, kuriant vaistus kovai su nutukimu, įvyko mokslininkams atradus naujus hormonus – inkretinus. Nors jie buvo atrasti dar praėjusiame amžiuje, pirmieji vaistai gydytojų praktikoje pasirodė tik maždaug prieš 15 metų.

„Pirmiausia naujai atrasti hormonai buvo naudojami diabeto gydymui, nes jų pagrindinis poveikis – gliukozės kiekio kraujyje mažinimas. Tačiau netrukus buvo pastebėta, kad vaistai taip pat daro nemažą įtaką ir svorio kritimui. Paaiškėjo, kad hormonai, patekę į paciento organizmą, ne tik sumažina gliukozės kiekį, bet ir sulaiko maistą skrandyje, o tai sukuria ilgalaikį sotumo jausmą“, – mokslininkų išvadas aiškino endokrinologas.

Jo tvirtinimu, vėliau buvo atrastos ir kitos šių vaistų savybės, paaiškinančios jų poveikį kūno svorio kitimui. Pavyzdžiui, veikiant pagumburio receptoriams, sumažėja alkio jausmas ir paspartėja sotumo jausmo atsiradimas. Be to, smegenyse taip pat buvo aptikti inkretinų receptoriai, atsakingi už malonumo pojūtį gavus maisto. Kai kurie pacientai po šių preparatų vartojimo taip pat metė rūkyti ir nustojo piktnaudžiauti alkoholiniais gėrimais, nes pasitenkinimo jausmas išblėso.

Specialisto teigimu, pirmosios injekcijos vieno iš inkretinų, vadinamo 1 tipo gliukagono tipo peptidu, pagrindu atsirado daugiau nei prieš 10 metų ir buvo skirtos diabetu sergantiems pacientams gydyti. Iš pradžių gydymą sudarė dvi injekcijos per dieną. Tačiau mokslininkams pavyko modifikuoti baltymo molekulę ir sujungti ją su imunoglobulinu, taip pratęsiant jos veikimą. Dėl to gydymui tapo pakankama tik viena injekcija per savaitę. Vėliau, norint sumažinti komplekso dydį, pradėta naudoti inkretino ir riebalų rūgšties kompleksą.

„Kuo mažesnė molekulė, tuo lengviau ji prasiskverbia į smegenų struktūras. Kuo didesnė jų koncentracija reikiamoje smegenų srityje, tuo mažiau žmogus jaučia alkį, greičiau pasisotina ir tuo labiau krinta kūno svoris. Europos rinkoje jau pasirodė inkretino pagrindu pagaminti vaistai, skirti ne tik sergantiems cukriniu diabetu, bet ir nutukusiems žmonėms. Jų veikimo potencialas, vartojant vieną injekciją per savaitę, viršija 15 proc. kūno masės“, – nurodė endokrinologas.

Naujos kartos nutukimo mažinimo vaistai jau bandomi

Bėgant metams, mokslininkai tobulino formulę, bandydami sukurti dar veiksmingesnius vaistus nutukimui gydyti. Šiandien bandomi jau trečios kartos hormoniniai vaistai, kurie antsvorį žmonėms leistų sumažinti dar efektyviau.

„Kelių naujos kartos vaistų veiksmingumo ir saugumo tyrimai yra baigiamos klinikinių tyrimų stadijos, o tai reiškia, kad artimiausiais metais jie gali pasirodyti Europos rinkoje. Sakyčiau, mokslininkams pavyko sukurti tikrą sensaciją. Prireikė daug metų darbo ir daug klaidų. Efektyvesnių rezultatų mokslininkai pasiekė supratę, kad reikia ne didinti dozes, o derinti kelių rūšių inkretinus tarpusavyje. Subalansuotas šių hormonų veikimo potencialas abipusiai kompensuoja šalutinį poveikį, tuo pačiu metu didindamas pagrindinį, kūno masę mažinantį, poveikį“, – sako K. Ovsjannikovas.

Tiesa, jis pabrėžia, kad naujosios injekcijos, tikėtina, bus gana brangios, dėl didelių baltymų gamybos sąnaudų.

„Baltymų ir monokloninių antikūnų gamyba yra viena sudėtingiausių ir brangiausių farmakologiniame sektoriuje, tačiau procesas tobulinamas ir gali būti, kad ateityje vaistų kaina sumažės“, – sako K. Ovsyannikovas.

Specialisto teigimu, tyrimais įrodyta, kad vartojant naujos kartos vaistus kas ketvirto žmogaus kūno svoris sumažėjo daugiau nei 30 procentų, toks rezultatas buvo paskelbtas prieš kelis mėnesius, 2023 metų birželį, specialioje Amerikos diabeto asociacijos San Diege sesijoje.

Toks reikšmingas svorio sumažėjimas stebėtas po 48 savaičių gydymo preparatu, kuriame yra sujungti trys skirtingi virškinimo trakto hormonai.

„Tokie rezultatai, taip pat nuolat didėjantis visos medicininės bendruomenės ir farmacijos gamintojų susidomėjimas naujų terapinių sprendimų kūrimu inkretinų platformoje, aiškiai rodo mokslo ir klinikinio požiūrio į nutukimo gydymą kryptį artimiausiais metais ir dešimtmečiais“, – išvadą padarė endokrinologas.

K. Ovsyannikovas apie nutukimo problemą ir jos gydymą spalio 27 dieną plačiau pasakos Nacionalinės sanatorijų ir sveikatos įstaigų asociacijos organizuojamoje konferencijoje „Reabilitacijos naujovės ir iššūkiai: SPA gydymas – nauda pacientui“, kuri yra LITEXPO parodos-konferencijos „Sveikatos paroda 2023“ dalis.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojas dietologas įvardijo daržovę, kuri prailgins gyvenimą
Šių dienų sveikos gyvensenos dėmesio centre –  ilgaamžiškumo siekiamybė, apimant tinkamos mitybos,...
Paskirtas naujas Santaros klinikų vadovas
Konkursą Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų direktoriaus pareigoms eiti laimėjo trejus metus kitas vadovau...
Kaip rūpintis jautria veido oda vasarą: pravers 5 taisyklės
Vasarą keičiasi mūsų įpročiai, o tai gali turėti tiesioginės įtakos odos būklei. Saulės vonios, sūrus jūros vanduo, temp...
Vaistinėlė vasarai gamtoje: ką privalome turėti kartu su savimi?
Džiuginanti šiluma ragina atitrūkti nuo miesto šurmulio ir įvairias pramogas bei poilsį perkelti į gamtą. Nors laisvalai...
Kepenų suriebėjimo pasekmės – 2 mln. mirčių kasmet: kaip to išvengti?
Nors kepenys yra savaime atsinaujinantis organas, būtent kepenų ligos kasmet nusineša apie 2 milijonus gyvybių pasaulyje...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų