Sekmadienis, 2024.10.13
Reklama

Viskas apie naudingąsias Pau d’Arco savybes

Šaltinis: vlmedicina | 2023-03-13 15:34:40

Pau d'Arco (Tabebuia impetiginosa, Tabebuia heptophylla), kitaip pramintas skruzdžių medžiu, kilo iš Brazilijos. Dar senovėje Pietų Amerikos gyventojai vartojo šį augalą įvairioms ligoms: peršalimui, skausmui, gripui, karščiavimui, kosuliui ir kitiems negalavimams gydyti. Dabar manoma, kad skruzdžių medis pasižymi antivirusinėmis, priešuždegiminėmis, antibakterinėmis savybėmis. Ar šis augalas iš tiesų yra pagalba nuo peršalimo?

Pau d’Arco žievė
Pau d’Arco žievė / Pranešimo autorių nuotr.

Pau d’Arco kilmė ir savybės, praktika liaudies medicinoje

Pau d'Arco auga šiltuose Centrinės ir Pietų Amerikos regionuose. Tai – plačialapis visžalis medis, užaugantis net iki 38 metrų aukščio, turintis rausvos, violetinės spalvos žiedus. Dėl itin tvirtos medienos augalas yra atsparus ligoms ir puvimui - ant jo niekuomet neauga grybai. Tačiau medžio ertmėse knibžda daugybė skruzdžių, iš to ir kilo augalo pavadinimas.

Pietų Amerikoje Pau d’Arco šimtmečius buvo naudojamas beveik visoms įmanomoms ligoms gydyti. Inkai šį medį vadino dieviškuoju, o Pietų Amerikos indėnų genčių grupė tupiai-gvaraniai jį praminė tajy. Tai reiškia „turėti jėgų ir gyvybingumo“. Žievę jie naudoja ne tik įvairioms ligoms gydyti, bet ir kaip toniką, kuris lankams suteikia jėgos bei stiprybės4.

Pietų Amerikos liaudies medicinoje Pau d’Arco laikomas priešuždegiminiu, antibakteriniu, priešgrybeliniu ir vidurius laisvinančiu preparatu. Atogrąžų miškų gyventojai skruzdžių medžio žievę nuo seno naudojo daugeliui įvairių ligų gydyti, bei kaip tonizuojantį vaistą. Pau D'Arco medis buvo atsakas nuo maliarijos iki peršalimo, karščiavimo, vabzdžių įkandimų ar grybelinių infekcijų. Taip pat jis naudotas gydant įvairias žaizdas, odos infekcijas, gyvatės įkandimus ir net impetigą (infekcinę odos ligą, streptodermijos rūšį). Paprastai skruzdžių medžio žievė buvo ir tebėra vartojama arbatos ar miltelių pavidalu.

Pastebėję ypatingas medžio savybes ir jo populiarumą liaudies medicinoje, augalą ėmė tyrinėti mokslininkai. XIX a. pabaigoje atrasta, kad žievės sudėtyje yra lapacholio. Šis junginys sustabdo gramneigiamų (pavyzdžiui, Brucella) ir gramteigiamų (stafilokokai, streptokokai) mikroorganizmų augimą bei dauginimąsi.

Ar tikrai Pau d’Arco gali gydyti infekcijas ir slopinti uždegimą?

Šiuolaikiniai tyrimai teigia, kad veikliosios Pau d‘Arco medžiagos neleidžia bakterijoms ir grybeliams gauti pakankamai deguonies bei energijos, kurie yra svarbūs jų dauginimosi procesuose5. Keli tyrimai rodo, kad žievės ekstraktas apsaugo nuo daugelio ligas sukeliančių organizmų, gali slopinti infekcinių bakterijų augimą virškinimo sistemoje.

Taip pat manoma, kad Pau d'Arco ekstraktas slopina uždegimą - natūralią organizmo reakciją į žalingų veiksnių poveikį. Keletas tyrimų teigia, kad skruzdžių medžio žievės ekstraktas slopina tam tikrų cheminių medžiagų, kurios sukelia uždegiminę reakciją organizme, išsiskyrimą.

Prieš vartojant Pau d‘Arco svarbu sužinoti, iš kur kilusi žaliava - kokybiškiausią tiekia Brazilija, reikėtų atkreipti dėmesį ir ar produktai turi tik „Bark Powder“ ar „Inner Bark“, ar ir ekstrakto - tik taip lapacholis galės veikti organizme. Skruzdžių medžio žievės preparatai pasižymi antivirusiniu aktyvumu ir imuninių savybių stimuliavimu, jai būdinga priešuždegiminės ir antibakterinės savybės, ypač naudingos peršalus.

Kas sukelia peršalimą ir kaip dar palengvinti simptomus natūraliomis priemonėmis?

Peršalimas kyla dėl virusinės infekcijos - dažniausiai pasitaiko rinovirusai. Asmuo gali užsikrėsti peršalimo virusu šiais būdais:

prisilietęs prie lašelių, kuriuose yra viruso dalelių, esančių ant paviršių, ir palietęs burną, nosį ar akis;

įkvėpęs lašelių, kuriuose yra viruso dalelių, paskleistų kito asmens kosulio ar čiaudulio.

Liga įprastai praeina savaime per 7-10 dienų, tačiau yra dar keletas būdų, kaip natūraliai galima palengvinti simptomus:

gerkite daug skysčių;

venkite streso;

rinkitės subalansuotą maistą;

skirkite pakankamai laiko poilsiui;

vartokite cinką, vitaminą D, vitaminą C.

Šaltiniai

Centers for Disease Control and Prevention. Common Cold (2021).

Barrell, A. How to prevent a cold when you feel it coming on (2022).

Mount Sinai. Pau d‘arco.

Indigo Herbs. Pau D'Arco Benefits.

Mitsuaki Yamashita, Masafumi Kaneko, Harukuni Tokuda, Katsumi Nishimura, Yuko Kumeda, Akira Iida. Synthesis and evaluation of bioactive naphthoquinones from the Brazilian medicinal plant, Tabebuia avellanedae (2009).

Van de Walle, G. Pau D’Arco: Uses, Benefits, Side Effects, and Dosage (2019).

Se Eun Byeon, Joo Young Chung, Yong Gyu Lee, Byung Hun Kim, Kook Hyun Kim, Jae Youl Cho. In vitro and in vivo anti-inflammatory effects of taheebo, a water extract from the inner bark of Tabebuia avellanedae (2008).

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kodėl svarbu pradėti reabilitaciją iškart po traumos?
Traumos – dažna kasdienybės dalis tiek profesionaliems sportininkams, tiek žmonėms, kurie aktyviai gyvena ar dirba...
Kaip automobilio stabdžių sistema gali padėti išvengti traumų ir užtikrinti saugumą
Viena iš svarbiausių automobilio dalių, apie kurią dažnai pamirštame, yra stabdžių sistema. Nors galime būti įpratę regu...
Skrandžio siunčiami simptomai, kurių nevalia ignoruoti. Kada ryžtis gastroskopijai?
Deginantis rėmuo, skausmas ar pykinimas pavalgius – tai tik dalis simptomų, kurių vedami žmonės kreipiasi į virški...
Kaip pažangios technologijos keičia dantų atkūrimo procesą
Nors netekus dantų patariama kuo greičiau juos atkurti, nemažai žmonių vis dar mano, kad dantų implantacija – ilga...
Nauja tvarka keičia organų donorystės situaciją
Organų donorystės situacija išlieka sudėtinga – organų trūkumas ir ilgi laukiančiųjų sąrašai kelia didelį iššūkį m...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų