Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Vilniuje – nauji meningokokinės infekcijos atvejai

vlmedicina.lt | 2014-01-29 12:42:10

Per pirmąjį šių metų mėnesį Vilniuje jau užregistruoti trys meningokokinės infekcijos atvejai. Du iš trijų susirgusiųjų – vaikai. Pernai šia liga susirgo 34 vilniečiai, iš jų septyni mirė (trys vaikai, keturi suaugusieji). 2012 metais susirgo 41 vilnietis, iš jų 3 mirė.

2014-ieji metai paskelbti vaikų sveikatos metais. Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai pataria būti atidiems vaikų sveikatai, sekti jų sveikatos pokyčius, laiku užkirsti kelią ligoms ar jų plitimui tarp vaikų ir tuo pačiu visoje visuomenėje.

Kaukė
© Fotolia.com

Vaikai serga dažniau

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų skyriaus vedėjos Giedrės Aleksienės, šia liga serga įvairaus amžiaus žmonės, tačiau dažniausiai – naujagimiai, kūdikiai bei vaikai iki penkerių metų amžiaus. Meningokokinės infekcijos atvejų dažnai pasitaiko ir tarp paauglių bei jaunų žmonių iki 25 metų. Ligos atvejų padaugėja žiemą ir pavasarį, tačiau užsikrėsti galima bet kuriuo metų laiku.

Bakterinė meningokokinė infekcija plinta oro lašeliniu būdu artimai bendraujant su infekuotais sergančiais asmenimis arba sveikais bakterijų nešiotojais per seiles.

Rizika užsikrėsti meningokokine infekcija kyla tuomet, kai su šios infekcijos nešiotoju bendraujame itin artimai – jis kosi, čiaudi visai šalia mūsų. Valgydami, gerdami iš bendrų indų, dalydamiesi higienos priemonėmis, cigaretėmis, bučiuodamiesi su sergančiuoju taip pat rizikuojame užsikrėsti.

Meningokokai patenka į viršutinių kvėpavimo takų gleivinę, vėliau į limfą, kraują, kur dauginasi, vystosi meningokokemija. Lengva nazofaringito forma sergantys asmenys sukėlėjus nešioja iki 2-3 savaičių.

„Meningokoko bakterija į mūsų organizmą patenka per itin artimą sąlytį su sergančiuoju. Tad susirgus mokyklą lankančiam vaikui, didesnė rizika užsikrėsti šia infekcija kyla tik labai artimai su susirgusiuoju bendravusiems mokiniams, pavyzdžiui, suolo draugui, jeigu sergantysis kosėjo, čiaudėjo sėdėdamas šalia, dalijosi indais, valgymo įrankiais“, – teigia G. Aleksienė.

Neatsparus aplinkos poveikiui 

Visiems sąlytį su sergančiuoju turėjusiems asmenims (šeimos nariams, artimiausiems suolo draugams ir pan.) patariama 10 dienų stebėti sveikatos būklę (kasdien matuoti temperatūrą). Ligos inkubacinis periodas dažniausiai trunka 3–5 dienas, rečiau iki 10 dienų.

Liga dažniausiai prasideda kaip ūminė viršutinių kvėpavimo takų infekcija – sloguojama, skauda gerklę, pakyla temperatūra. Prasidėjus karščiavimui ar atsiradus kitiems būdingiems ligos požymiams (stiprus galvos skausmas, pykinimas, vėmimas, odos bėrimai, sprando raumenų sustingimas), patariama  nedelsiant kreiptis į gydytoją.

Asmenims, turėjusiems artimą sąlytį su ligoniu rekomenduojama chemoprofilaktika, tai yra vienkartinė antibakterinių vaistų dozė, kurią paskiria šeimos gydytojas. Chemoprofilaktika turi būti pradėta kuo anksčiau – ne vėliau kaip per 7 paras po buvusio kontakto su sergančiuoju.

Meningokokinės infekcijos sukėlėjas labai neatsparus aplinkos poveikiui – greitai žūva  nuo saulės spindulių, išdžiūvimo, šalčio, aukštos temperatūros. Todėl patariama profilaktiškai patalpas dažnai vėdinti bei valyti drėgnu būdu.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sėklidžių vėžys – reta, bet pavojinga jaunų vyrų liga
Onkologinis susirgimas – diagnozė, kurią gali išgirsti ir jauni žmonės. Sėklidžių vėžys netgi vadinamas jaunų &nda...
Atskleidė vitamino D ir žarnyno mikrobiotos svarbą atopinio dermatito ir astmos išsivystymui
Alerginės ligos – plačiai paplitusios visame pasaulyje. Jų išsivystymo mechanizmai siejami su genetiniais veiksnia...
Stresas, kaip iššūkis, kūrybiškumas ir atsipalaidavimas
Šių laikų visuomenę įvairių sričių mokslininkai įvardija kaip streso, nerimo, perdegimo, pervargimo, išsekimo, apimtą de...
Dantų pastos ir jų rūšys: kaip išsirinkti sau tinkamiausią
Ieškant naujos dantų pastos gali susisukti galva, pamačius tokį platų pasirinkimą parduotuvėse. Kiekviena dantų pasta si...
Kompensuojamųjų vaistų rezerviniame sąraše –  nauji vaistai cistinei fibrozei gydyti
Vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių kompensavimo komisija nusprendė įtraukti naujus cistinei fibrozei gy...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų