Ketvirtadienis, 2024.12.12
Reklama

Vida Augustinienė: „Pacientų nuomonė sveikatos apsaugos ministro nedomina“

Mindaugas Savickas | 2013-03-15 00:01:27

Sveikatos apsaugos ministrui Vyteniui Andriukaičiui labiausiai rūpi jo reitingai, o pacientai – paskutinėje vietoje, įsitikinusi Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkė Vida Augustinienė. Interviu „Vakarų Lietuvos medicinai“ ji pabrėžė: nors sveikatos apsaugos ministro deklaruojamos populistinės idėjos iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti patrauklios, jos gali sugriauti tai, kas Lietuvos sveikatos priežiūros sistemoje sukurta per 23-ejus nepriklausomybės metus.

LPOAT
Lietuvos pacientų organizacijų taryba vienija 30 įvairiausiomis ligomis sergančių pacientų organizacijų. LPOAT nuotrauka.

Ministras – neišprusėlis?

Viename iš savo interviu žiniasklaidai V. Andriukaitis pabrėžė, kad gydymo procese šeimininkas yra gydytojas, bet ne pacientas. Kaip vertintumėte tokią mintį?

Tai atskleidžia tam tikrą V. Andriukaičio pasaulėžiūrą ir, deja, menką išprusimą. Vadinamasis paternalistinis modelis, kai gydytojas „liepia“ pacientui, o šis vykdo, yra bent 50 metų pasenęs. Demokratinėse šalyse seniai veikia paciento autonomijos principas, kuriame sprendimai dėl paciento sveikatos ir gydymo pasiekiami abipusiu – gydytojo ir paciento susitarimu. Visuose šiuolaikiniuose medicinos vadovėliuose pabrėžiama – svarbiausias žmogus gydymo įstaigoje yra pacientas. O mūsų ministras turi savo unikalią nuomonę.

Liūdną šypseną kelia ir kiti ministro pasisakymai – pavyzdžiui, dėl „dovanų“ gydytojams. Esą čia nėra nieko blogo, Vokietijoje medikams dovanojami automobiliai ir panašiai. Tik ne visa tai tiesa. Vokietijos valstybinėje sveikatos priežiūros įstaigoje dirbantis gydytojas, priėmęs tokią „dovaną“, būtų teisiamas. O kalbant apie Lietuvą, ar tikrai tos „dovanos“ yra dovanos, o ne kyšiai? Ar dažnai dovanojate nepažįstamiems žmonėms, pavyzdžiui, penkis šimtus litų? Aš – ne.

Vida Augustinienė
V. Augustinienė stebisi ministro užmojais kurti sau lojalias pacientų organizacijas. Asmeninio archyvo nuotr.

Galiu papasakoti realią situaciją Kaune: vieną pacientą staiga pradėjo kamuoti stiprūs nuolatiniai galvos skausmai. Jis atėjo pas gydytoją, sako – norėčiau išsitirti. Jam pasiūlo atlikti tyrimus po trijų mėnesių, nes yra eilė. Žmogus tiek laukti negali – galvą skauda dabar, todėl jis deda kelis šimtus į kišenę. Gydytoja tuoj pat „suderina“, kad tyrimas būtų atliktas greičiau. Dar primena, kad žmogus nepamirštų pamaloninti ir tyrimą atliekančių specialistų. Tokių situacijų daug. Todėl LPOAT pasisako prieš bet kokias dovanas Lietuvos sveikatos priežiūros sistemoje.

Vietoje dialogo – konfliktas

Kai bendravome 2012 m. pabaigoje, teigėte, kad  iš naujojo sveikatos apsaugos ministro tikitės įsiklausymo į pacientų balsą ir konstruktyvaus dialogo. Lūkesčiai neišsipildė?

Mūsų šalyje sveikatos biurokratai į pacientų atstovus daugeliu atveju vis dar žiūri iš aukšto, jie jaučiasi esantys tarsi viršesni, svarbesni. Bet Vytenis Andriukaitis šiuo požiūriu pranoko juos visus. Pasikvietė mus į susitikimą, bet kai išsakėme savo poziciją sveikatos priežiūros politikos klausimais ir nepritarimą jo planams, be jokių faktų iškart buvome apkaltinti tarnavimu farmacininkams. Mes, mūsų taryba, kuri vienija 30 pacientų organizacijų Lietuvoje ir kuri priklauso Europos pacientų forumui bei ir Tarptautiniam pacientų organizacijų aljansui. Negana to, jis pradėjo kalbėti apie tai, kad pats suburs pacientų atstovus. Nuo kada pacientų organizacijas kuria ministras? Mes kalbame 30-ies organizacijų vardu – negi tai nieko nereiškia? Visgi galiu užtikrinti, kad šiandien esame gana  stiprūs ir užkardysime bandymus pacientus paversti politikų įrankiu.

Supykęs ministras pasirašė Lietuvoje precedento neturintį įsakymą, kuriuo iš SAM (Sveikatos apsaugos ministerijos) Kolegijos sudėties buvo pašalinti LPOAT, Lietuvos gydytojų sąjungos ir Lietuvos privačių sveikatos priežiūros įstaigų atstovai. Deja, dėl tokio sprendimo nukentės Lietuvos pacientai, kurių balsas SAM bus girdimas vis rečiau.

Esame tikri, kad šis sprendimas yra kerštas už tai, kad nepalaikėme utopinės V. Andriukaičio reformos vizijos. Tiek susitikimo metu, tiek pasisakymuose viešojoje erdvėje V. Andriukaitis mėgino ir toliau mėgina diskredituoti LPOAT, kaltindamas organizaciją nesąžiningumu, tarnavimu farmacininkams ir privatininkams ir kitais nebūtais dalykais.

Šiuo metu SAM atstovai apie „reformų“ planus didžiausios sveikatos apsaugos srityje 30 pacientų organizacijų vienijančios LPOAT neinformuoja. Kadangi tarybą ignoruoja ir ministras, apie būsimus veiksmus galime spręsti tik iš žiniasklaidoje pasirodančios informacijos.

Skirtingi požiūriai

Dėl kurių svarbiausių sveikatos priežiūros sistemos klausimų išsiskyrė V. Andriukaičio ir LPOAT pozicijos?

Šių metų pradžioje savaitraštyje „Veidas“ publikuotame straipsnyje „Mano sveikatos apsaugos sistemos idealas – nacionalinė britų ir buvusi SSRS Semaškos sistema“ ministras pabrėžė, kad absoliučiu valstybės reguliavimu grįsta sovietinė Semaškos sveikatos apsaugos sistema, kurioje privačios medicinos egzistavimas neįmanomas, jam patraukliausia. LPOAT įsitikinimu, Semaškos modelio kopijavimas ir integravimas į dabartinę Lietuvos sveikatos priežiūros sistemą sugriautų tai, kas sukurta per 23 nepriklausomybės metus. Negalime sutikti ir niekada nesutiksime, kad siekianti tapti šiuolaikiška ir modernia Lietuvos sveikatos priežiūros sistema būtų nublokšta atgal į sovietmetį.

Ministras viešojoje erdvėje ne kartą yra minėjęs, kad jo vadovaujama ministerija planuoja apriboti pacientų teisę naudotis Privalomojo sveikatos draudimo įmokomis, kompensuojant gydymą privačiose sveikatos priežiūros įstaigose. Tokios nuostatos įgyvendinimas pakenktų pacientams. Jeigu nebebūtų apmokama už suteiktas gydymo paslaugas privačiose įstaigose, eilės valstybiniame sektoriuje išaugtų dar labiau, blogėtų medicinos paslaugų prieinamumas. Norint jas apeiti, kyšiai dar labiau išvešėtų. Būtų ir kitų neigiamų pasekmių – smuktų sveikatos priežiūros paslaugų kokybė, daugėtų uždelstų gydyti ligų atvejų skaičius.

Apie LPOAT

Papasakokite trumpai apie LPOAT – kiek narių turite, kokią veiklą vykdote?

Lietuvos pacientų organizacijos stiprėja, mokomės, tobulėjame, be to, mūsų tampa daugiau, mus pripažįsta ir tarptautiniu lygiu. 2012 m. atstovų taryba pasipildė keturiomis naujomis organizacijomis.

Šiuo metu LPOAT vienija 30 įvairiausiomis ligomis sergančių pacientų organizacijų: artrito, astmos, Bechterevo, diabeto, epilepsijos, krūties, galvos smegenų, prostatos ir kitų vėžio rūšių, nefrologinių, osteoporozės, sutrikusios psichikos, Parkinsono, žemaūgių, storulių, laringektomuotų, stomuotų žmonių. Taip pat nacionalinę donorų asociaciją, celiakijos ir maisto netoleravimo draugiją, akromegalija ir kitomis hipofizės, retomis onkologinėmis ligomis bei cistine fibroze sergančiųjų asociacijas. Mūsų organizacijoje dalyvauja daugiau nei 20 tūkst. žmonių, o svarbiausia mūsų veikla – pacientų interesų atstovavimas ir gynimas, teisių apsauga sveikatos priežiūros sistemoje. LPOAT yra vienintelė Lietuvoje visų grupių pacientams atstovaujanti organizacija.

Dėkoju už pokalbį.

Mindaugas Savickas

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pirmą kartą Lietuvoje angiografijai naudotas anglies dvideginis
Gruodžio 10 d. Vilniaus miesto klinikinės ligoninės Kraujagyslių chirurgijos skyriuje pirmą kartą Lietuvoje apatinių gal...
Teisininkai: praleista proga užtikrinti pacientų teises ir sąžiningą konkurenciją
Lapkričio pabaigoje prezidentas Gitanas Nausėda vetavo Sveikatos sistemos įstatymo pataisas, kurios visoms privačioms sv...
Šventinio streso alkoholiu malšinti nederėtų: kokios gresia rizikos
Gruodį neretai pasitinkame ne tik su šventinėmis nuotaikomis, bet ir su gerokai ūgtelėjusiu streso lygiu. Skubame rūpint...
Kauno klinikų Romainių ligoninėje – naujas tyrimas tuberkuliozės diagnostikai
Kauno klinikų Romainių ligoninė pirmoji Baltijos šalyse pradėjo taikyti inovatyvią greitąją diagnostiką tuberkuliozės nu...
Įvardijo didžiausią kavos mėgėjų ir vyrų klaidą
Neretai pabuvus vėsumoje ar truputį pašalus skundžiamasi danties dilgčiojimu bei padidėjusiu dantų jautrumu, į kurį dažn...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų