Antradienis, 2024.04.23
Reklama

Ilgai laukusi susitikimo su ministru pacientų organizacijų atstovė: ministras nenorėjo girdėti (1)

Kristina Aksamitaitė | Šaltinis: vlmedicina | 2017-04-04 22:35:03

Pirmadienį Lietuvos pacientų organizacijų atstovų tarybos (LPOAT) pirmininkė Vida Augustinienė sulaukė susitikimo su sveikatos apsaugos ministru Aurelijus Veryga. Daugiausia dėmesio susitikime skirta vaistų kainų mažinimo klausimui bei tuo tikslu Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) inicijuotiems projektams – teisės aktų pakeitimams. Dalis susitikimo laiko skirta ir LPOAT svarbiems klausimams, tarp jų neva fiktyvių organizacijų įtraukimui į komisijas, aptarti. Tiesa, pozicijos čia išsiskyrė.

Aurelijus Veryga pakvietė visas pacientų organizacijas pamiršti vidinius tarpusavio nesutarimus. Asmeninio archyvo nuotr.

„Ministras daugiausia dėmesio skyrė vaistų kainų mažinimui, siūlė pacientų organizacijoms skatinti žmones vartoti tik pigiausius vaistus, o už sutaupytus pinigus būtų įtraukiama daugiau inovatyvių vaistų. Lygiagrečiai ministras pabrėžė, kad tik 2-3 proc. sergančiųjų yra aktualus gydymas inovatyviais vaistais! Kalbėjo, kad žmonės nieko nesuprantantys apie generinius vaistus, o jie esantys tokie pat kaip inovatyvūs, tik jų pasibaigęs patentas ir gamintojai kiti, o vaisto veiklioji medžiaga tokia pati. Kvietė LPOAT agituoti pacientus gydytis pigiausiais vaistais!“, – po susitikimo apibendrino V. Augustinienė.

„Nenorėjo girdėti“

Susitikimo metu aptarti ir LPOAT labiausiai rūpėję klausimai – tarybos deleguotų atstovų įtraukimas į visas komisijas, Privalomojo sveikatos draudimo tarybos posėdžius, darbo grupes, kuriose dalyvavo iki šiol, arba naujai kuriamose.

Vida Augustinienė. Asmeninio archyvo nuotr.

„Buvo atsakyta, kad bus įtraukiamos bet kurios organizacijos, tik rotacijos būdu. Pareiškus pretenzijas, kodėl SAM įtraukia į tas grupes net oficialiai neregistruotų organizacijų, ar visai ne pacientų organizacijas vienijančių asociacijų vadovus, buvo atrėžta, o gal tos organizacijos užsiregistruos? Be to, ministras esą paveldėjo tokią situaciją. Apkaltino mus, kad organizacijos turėtų ne skaldytis, o pačios ieškotų bendrų veiklos planų“, – po susitikimo kalbėjo V. Augustinienė.

Anot jos, paaiškinus, kad SAM ir jos komanda pati esą ir yra suinteresuota skaldyti pacientų organizacijas, vienas be jokio saiko proteguojant, o kitas akivaizdžiai ignoruojant, ministras neva nenorėjo apie tai nė girdėti.

Toliau esą pereita prie kompensuojamų vaistų klausimų. „Į LPOAT atstovų klausimus dėl kompensuojamųjų vaistų atsakė viceministrė K. Garuolienė. Dėl vaistų DUODOPA Parkinsono ligai bei kiaušidžių vėžiui gydyti ir vaistų nuo amžinės geltonosios dėmės degeneracijos bei diabetinės retinopatijos skyrimo ilgesniam laikui atseit nėra reikiamų mokslinių įrodymų. Lietuva esanti prie neturtingų šalių, todėl gali įtraukti tik vaistus, kurie duoda pridėtinę terapinę vertę“, – teigė V. Augustinienė.

Pasak jos, susitikime nuskambėjo mintis, kad daugumai ligonių esą gali padėti gydymas ir pigiausiais vaistais, todėl neva nėra reikalo skirti gydymo brangiausiais inovatyviais vaistais. Taip pat, anot V.Augustinienės, K. Garuolienė susitikime pareiškė, kad SAM nepriimtina ir LPOAT pateikta pozicija „Dėl LR Vyriausybės 2005 m. rugsėjo 13 d. nutarimo Nr. 994 „Dėl ambulatoriniam gydymui skiriamų vaistinių preparatų ir medicinos pagalbos priemonių, kurių įsigijimo išlaidos kompensuojamos iš Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžeto lėšų, bazinių kainų apskaičiavimo tvarkos aprašo patvirtinimo“ pakeitimo projekto. „O kodėl nepriimtina?“ – retoriškai klausė V. Augustinienė.

Siūlymui dėl vaistų kainų pritaria

LPOAT pirmininkės teigimu, taryba siūlymui, kad reikia mažinti vaistų kainas, pritaria, nes supranta, kad siūlomi pakeitimai turėtų lemti vaistų kainų mažėjimą, ko laukia ir pacientai. „Žinoma, pritariame tik su sąlyga, kad nenukentėtų pacientai. Projekto aiškinamajame rašte nurodoma, kad nutarimo projekto patvirtinimas poveikio valstybės finansams neturės. Tačiau taip pat nurodoma, kad sugriežtinus tvarkos aprašo 8 punkte nustatytus vaistinių preparatų išlikimo kainyne reikalavimus, tikėtina, kad kai kurių vaistinių preparatų pasiūla sumažės. Dėl to bus ribojamos pacientų teisės rinktis jų gydymui individualiai pritaikytus vaistus“, – kalbėjo V. Augustinienė.

Pasak jos, patvirtinus nutarimo projektą, planuojama, kad pacientų priemokos už vaistinius preparatus sumažės apie 30 proc. ir pacientai sutaupys 20 mln. eurų: „Tačiau, ar, vertinant siūlomo projekto poveikio pasekmes, yra atsižvelgta ir į tai, kad didelė vaistinių preparatų dalis yra kompensuojama tik 80 proc., ir didžiausią priemokų dalį ir sudaro būtent priemokos už šiuos vaistus? Jei žmogus norės tęsti gydymą jam geriausiai tinkančiu gydytojo paskirtu vaistu, jam nepatekus į kainyną, žmogui vaisto kaina dar labiau padidės, nes bus didesnis PVM mokestis (21 proc.)“.

„Visos vienodai svarbios“

Po susitikimo su V. Augustiniene sveikatos apsaugos ministro patarėja Lina Bušinskaitė-Šriubėnė portalui VLMEDICINA.LT dar kartą pakartojo, kad ministerijai visos pacientų organizacijos yra vienodai svarbios ir lygios bei visas jas vertina ir kviečia bendradarbiauti: „Įvertinus tai, kad pacientų organizacijų yra labai daug, o SAM tik viena, nusprendėme naudotis dar buvusio ministro V. P. Andriukaičio įkurta platforma – Pacientų forumu, į kurį kviečiamos jungtis absoliučiai visos organizacijos ir per jį bendrauti. Tai būtų patogiau, paprasčiau, konstruktyviau. Tikimės, kad ilgainiui pavyks suburti visas pacientų organizacijas į šią platformą ir svarbių klausimų aptarimas bei sprendimas judės greičiau. Į jį jungtis kvietėme ir V. Augustinienės vadovaujamą organizacijų tarybą“.

Kodėl pigiausias nėra blogiausias?

Anot ministro A. Verygos, gydo vaisto veiklioji medžiaga, o ne pakuotė, gamintojo pavadinimas ar spalvos ir būtent todėl svarbu rinktis pigiausią tos pačios rūšies vaistą, kurių veiklioji medžiaga yra tokia pati.

„Visai nesvarbu, kokia farmacijos bendrovė remia vieną ar kitą pacientų organizaciją, mes vis vien visi turime būti vieningi ir pasiekti savo tikslą – mažesnes vaistų kainas. Šiuo metu situacija šalyje yra labai prasta, tad turime nedelsiant imtis priemonių. Dar tikrai ne visi žmonės žino, kad renkantis pigiausią vaistą galima sutaupyti nemažą pinigų sumą, tad visoms pacientų organizacijoms svarbu informuoti žmones“, – teigė ministras A. Veryga.

Jo nuomone, jei visos pacientų organizacijos objektyviai, sąžiningai ir bešališkai informuotų apie tai, kodėl svarbu rinktis pigesnius vaistus, kai jų gydomosios savybės yra tokios pat, galėtume pasiekti labai gerų rezultatų. Turimi duomenys rodo, kad per metus pavyktų sutaupyti keliasdešimt milijonų eurų, jei žmonės neskubėtų pirkti vaistinėse brangesnių vaistų, kurių gydomosios savybės – tokios pat.

„Tad nuoširdžiai kviečiu visas pacientų organizacijas pamiršti vidinius tarpusavio nesutarimus, ginčus, kas ką remia, ir vienytis siekiant žmonėms bendro tikslo – mažesnių vaistų kainų. Tai yra mažiausia, ką gali padaryti pacientų organizacijos – objektyviai šviesti ir sąžiningai informuoti ne tik joms priklausančius, bet ir kitus pacientus apie galimybę pasirinkti pigiausią vaistą. Kitaip tariant, žmogiškai pasakoti apie tai, kad generiniai vaistai yra tokie pat kokybiški kaip ir originalūs“, – akcentavo ministras.

Taip pat šio susitikimo metu, pasak SAM, buvo aptarti ir kiti pacientams aktualūs klausimai, pavyzdžiui, naujų vaistų kompensavimo galimybės, onkologinių ligų, nutukimo ir celiakijos gydymas bei kitos aktualijos.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Sveikatos apsauga
skaityti komentarus (1)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Iššokęs pėdos kauliukas: deformacija pašalinama be didelių pjūvių
Akivaizdus pėdos didžiojo piršto nukrypimas, spaudžiantis ir deformuojantis kitus pirštus, skausmingos nuospaudos, nepat...
Po fizinio krūvio skauda kelio ar klubo sąnarius? Tai gali būti pirmi sąnario artrozės požymiai
Ar žinojote, kad kelio ir klubo sąnariai yra didžiausi sąnariai žmogaus kūne? Tai itin svarbi anatominė struktūra, kuri...
Kiekviena profilaktinio skiepijimo vakcinos dozė svarbi ir vaiko, ir visuomenės sveikatai
Mažėjančios vaikų skiepijimų apimtys atveria kelią seniai pamirštoms ligoms ir pavojingiems jų protrūkiams – tai r...
Medikų trūkumui mažinti parengtas veiksmų planas
Siekdama mažinti sveikatos priežiūros specialistų trūkumą ir jų netolygų pasiskirstymą šalies regionuose, Sveikatos apsa...
Lietuvos medicinos darbuotojų dienos proga bus pagerbti nusipelnę šalies medikai
Minint balandžio 27-ąją – Lietuvos medicinos darbuotojų dieną, Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) tradiciškai ap...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų