20 tūkstančių asmenų susimokėti privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas vėluoja 11-12 mėnesių. Ši skola – 5,7 milijonai eurų – vasario pradžioje bus išieškota priverstiniu būdu, jei skolininkai jos nepadengs iki sausio 31 dienos, - skelbiama "Sodros" pranešime žiniasklaidai.
„Tai – tik dalis asmenų, turinčių savarankiškai mokėti PSD įmokas, tačiau šios prievolės nevykdantys. Net jei žmogus šiuo metu gyvena ir dirba ne Lietuvoje, tačiau apie tai nepateikė jokios informacijos „Sodrai“, Gyventojų registrui ar Valstybinei mokesčių inspekcija, įmokos jam yra skaičiuojamos, o laiku nesumokėtos – išieškomos priverstine tvarka. Ši sankcija netrukus bus pritaikyta ir visoms didesnėms nei 1 mėnesio skoloms“, – teigia Valstybinio socialinio draudimo fondo valdybos direktoriaus pavaduotojas Ježy Miskis. Pasak jo, visi PSD skolininkai šiomis dienomis į savo asmenines „Sodros“ paskyras gyventojams gavo priminimus apie nevykdomą prievolę ir raginimą padengti įsiskolinimą.
„Sodra“ primena, kad darbo santykių neturintys, jokios ekonominės veiklos nevykdantys ir valstybės lėšomis nedrausti asmenys kas mėnesį privalo savarankiškai mokėti PSD įmokas. Jos sudaro 9 proc. nuo minimalios mėnesinės algos; šiuo metu galiojanti mėnesio įmoka yra 34,20 Eur.
Privalomuoju sveikatos draudimu valstybės lėšomis yra draudžiami asmenys, įsiregistravę darbo biržoje, taip pat, sukaupę didesnį nei 30 metų darbo stažą – jį galima pasitikrinti prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui interneto svetainėje adresu www.sodra.lt.
Pabrėžtina, kad PSD valstybės lėšomis taip pat yra draudžiamos nedirbančios moterys nėštumo laikotarpiu – joms reikia teritorinei ligonių kasai (TLK) pateikti gydytojo pažymą; bei vienas iš tėvų, auginančių vaiką iki 8 metų ar daugiau vaikų iki 18 metų – jiems reikia su tapatybę patvirtinančiais dokumentais atvykti į TLK ir pranešti, kuris iš tėvų turėtų būti apdraustas. „Svarbu, kad besilaukiančios moterys ir vaikus auginantys tėveliai nepamirštų laiku pranešti ligonių kasoms apie tai, kad jie patenka į valstybės lėšomis draudžiamų asmenų kategoriją. Tuomet nebus staigmenų gydymo įstaigoje ar gavus pranešimą iš „Sodros“ apie „nedraustumą“, – teigia Valstybinės ligonių kasos direktoriaus pavaduotojos Žadvilė Abelienė.
Jei asmuo šiuo metu gyvena ir dirba užsienyje, kad nesikauptų PSD skola, jis privalo arba deklaruoti išvykimą, arba „Sodros“ teritoriniam skyriui pateikti draustumą kitoje šalyje įrodantį dokumentą. Daugiau informacijos išvykusiems www.sodra.lt/emigrantams.
„Sodra“ primena, kad susidariusią PSD skolą pasitikrinti bei iš karto ją susimokėti ar atsispausdinti mokėjimo nurodymą galima adresu www.sodra.lt/pasitikrink.