Penktadienis, 2024.04.19
Reklama

Vasarą pasitikime be žarnyno ligų

vlmedicina.lt | 2013-05-21 09:44:56

Ilgai laukta šiluma nepalieka abejingų – stengiamės kuo daugiau laiko praleisti gamtoje, daugiau keliaujame. Tai laikotarpis, kai mielai valgome, iškylaujame lauke. Šiltuoju metų laiku derėtų nepamiršti dviejų dalykų, susijusių su maistu ir sveikata – asmens higienos ir tinkamų maisto laikymo sąlygų. 

Vaikas
Virusinėmis žarnyno infekcijomis daugiausia serga vaikai iki trijų metų. Dianos Jagėlaitės-Čeginskienės nuotr.

Susergama užsikrėtus nuo maisto

Pastaruoju metu Vilniuje didėja sergamumas žarnyno infekcijomis. Kasmet vidutiniškai nustatoma po 4500 žarnyno infekcijų atvejų. Atliekant bakterinių žarnyno infekcijų epidemiologinius tyrimus, nustatyta, kad dažniausiai šios ligos plinta per užterštus maisto produktus. Dėl netinkamai termiškai apdorotų ar žalių kiaušinių susergama salmonelioze, dėl mėsos produktų – kampilobakterioze, dėl žalių daržovių ir jų produktų – jersinioze.

2012 m. dėl nesaugių maisto produktų Vilniuje kilo 15 bakterinių žarnyno infekcijų protrūkių šeimose, keturi – viešojo maitinimo įstaigose, vienas – vaikų ugdymo įstaigoje.

Lyginant su ankstesniais metais, pernai mažiau vilniečių susirgo salmonelioze, tačiau sergamumo šia liga rodiklis gerokai viršija visos Europos ir Lietuvos sergamumo rodiklius. Be to, net du kartus padidėjo sergamumas šigelioze ir net 15 kartų – virusiniu hepatitu A, užregistruota daugiau užsikrėtusių kampilobakterioze, maisto toksinėmis infekcijomis ir virusų sukeltomis žarnyno infekcijomis (ypač rotavirusine).

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistų, virusinėmis žarnyno infekcijomis daugiausia serga vaikai iki trijų metų. Tai susiję su specifinėmis šio amžiaus savybėmis – maži vaikai dažnai aplinką pažįsta liesdami daiktus rankomis, imdami juos į burną.

Apsisaugoti nesudėtinga 

Pasak Vilniaus visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vyriausiosios specialistės Samantos Grubytės, principai, padedantys išvengti maistu plintančių infekcijų, paprasti, bet dažnai pamirštami. „Visų pirma tiek viešojo maitinimo įstaigose, tiek namuose ruošiant maistą reikia jį gerai išvirti ar iškepti, nevartoti žalių kiaušinių bei pieno. Maistą reikėtų gaminti taip, kad bakterijos, esančios žaliuose produktuose, nepatektų į jau vartojimui paruoštą maistą“, – pasakoja specialistė.

Ne mažiau svarbu gaminant maistą kuo dažniau plauti rankas, ypatingai kiekvieną kartą palietus žalią gyvūninį maistą. Įrankius, stalų paviršius, lenteles, ant kurių buvo dorota žalia mėsa, paukštiena, taip pat reikėtų dažnai plauti. Savo šaldytuvuose taip pat turėtume laikytis tvarkos – paruoštus produktus atskirti nuo žalių.

Nesuvalgytą ar iš anksto paruoštą maistą reikia laikyti šaldytuve, nes kambario temperatūroje bakterijos sparčiai dauginasi, ypač vasarą. Ilgiau šaldytuve laikytą maistą prieš vartojimą patartina gerai pakaitinti, nes, kaip žinome, buitiniuose šaldytuvuose palaikoma teigiama temperatūra, tad bakterijos gali daugintis ir juose. Iškylaudami gamtoje taip pat turėtume pasirūpinti, kad paruošas maistas nebūtų ilgai laikomas šilumoje – laikykime jį šaltkrepšiuose ar kitose šilumos nepraleidžiančiose talpose.

Nešvarių rankų liga – hepatitas A

Nors mus nuo mažens moko, kad parėjus iš lauko, prieš valgį būtina plautis rankas, užkrečiamųjų ligų epidemiologiniai tyrimai rodo, kad šią pamoką išmoksta ne visi. Vilniuje 2012 m. net 15 kartų, lyginant su ankstesniais dešimt metų, išaugo sergamumas virusiniu hepatitu A, kuris pradėjo plisti Vilniaus miesto romų bendruomenėje ir išplito visoje miesto teritorijoje.

Šia liga daugiausiai sirgo 10–29 metų amžiaus asmenys. „Virusinis hepatitas A yra laikomas nešvarių rankų liga ir siejamas su prastomis sanitarinėmis sąlygomis. Todėl ir staigus sergamumo padidėjimas gali būti siejamas su imlių jauno amžiaus žmonių skaičiaus padidėjimu bei su nepakankama asmens higiena“, – teigia S. Grubytė.

Vilniaus visuomenės sveikatos centro specialistai linkėdami visiems geros ateinančios vasaros pataria nepamiršti paprasčiausių apsisaugojimo nuo žarnyno infekcijų būdų – kruopščiai plauti rankas muilu ir vandeniu ir tinkamai ruošti bei laikyti maistą.

Vilniaus visuomenės sveikatos centras

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Erkės perduoda daugiau nei 20 ligų, o Laimo liga gali sukelti ir apie 70 įvairių simptomų
Atėjus šiltajam sezonui, daugelis pirmiausia skubės į gamtą. Vis dėlto svarbu prisiminti, kad erkių aktyvumas didėja ter...
Lietuvoje – vos vienas šuo vedlys akliesiems, Europoje – daugiau nei 20 000
Lietuvoje yra vos vienas žmogus su regos negalia, kuris naudojasi šuns vedlio pagalba. Valstybė, kitaip nei kitose Europ...
Micelinio vandens gerbėjams teks prisiminti vieną taisyklę
Veido odos priežiūra svarbi visais metų laikais. Nors keičiantis sezonams jos priežiūros taisyklės šiek tiek kinta, vien...
Vaistininkų kasdienybė: pacientai ieško kačių maisto, pėdkelnių, sulaukia keistų klausimų
Nors daugelis gyventojų į vaistines užsuka įsigyti vaistų bei gauti naudingų sveikatos patarimų, tačiau netrūksta ir neį...
Medicinos pagalba, vaistų pirkimas užsienyje ir išleistų pinigų kompensavimas
Balandžio 18-ąją minima Europos pacientų teisių diena, kurios tikslas – atkreipti piliečių, valstybinių bei nevyri...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų