Trečiadienis, 2025.04.30
Reklama

Hepatitas A priminė apie savo grėsmę

Šaltinis: vlmedicina | 2022-06-21 09:59:24

Nors hepatitas A – ūminis kepenų uždegimas, dar vadinamas „nešvarių rankų liga“, Lietuvoje pastaruosius kelerius metus diagnozuojamas retai, Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento specialistai šiemet stebi nepalankias tendencijas – vien per penkis šių metų mėnesius Lietuvoje patvirtinta 14 hepatito A atvejų, iš kurių 13 – Vilniaus apskrityje. Be to, ši infekcinė liga šiemet jau nusinešė ir vieną gyvybę.

Plauna rankas su muilu
Rankų higiena / VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) nuotr.

Pernai Lietuvoje iš viso registruoti penki, 2020 m. – devyni, 2019 m. – 17 hepatito A atvejų.

Anot NVSC Vilniaus departamento direktorės Rolandos Lingienės, kurį laiką situacija dėl hepatito A Lietuvoje buvo pakankamai stabili, paskutinysis mirties atvejis fiksuotas prieš dešimtmetį.

„Lygiai prieš dešimt metų stebėjome sudėtingą situaciją, vertinant hepatito A plitimą: registravome rekordinius atvejų skaičius, protrūkius bendruomenėse. Laimei, iki šiol šios ligos plitimo tendencijos nekėlė didesnio susirūpinimo, tačiau trylika atvejų per penkis mėnesius vien Vilniaus apskrityje, iš kurių vienas baigėsi mirtimi, yra rimtas signalas, kad turime nenumoti ranka į užkrečiamųjų ligų keliamus pavojus ir prevencijos priemones joms išvengti“, – sako R. Lingienė.

Specialistai primena, jog hepatitas A yra viena iš per maistą, vandenį ir aplinką plintančių infekcijų. Užsikrečiama, kai virusas patenka į nesirgusio ar nepasiskiepijusio žmogaus organizmą su užterštu maistu ar vandeniu. Į maistą ar vandenį infekciją sukeliantis virusas patenka su užsikrėtusiojo išmatomis, jei žmogus tinkamai nesilaiko asmens higienos pasinaudojęs tualetu.

„Hepatitas A plinta dėl blogų higienos įgūdžių. Kaip ne kartą sakėme COVID-19 ligos pandemijos metu, rankų higiena yra auksinis standartas, siekiant apsisaugoti nuo daugelio užkrečiamųjų ligų. Tą patį norisi kartoti ir priminti, nes, kaip rodo praktika, pati paprasčiausia higiena gali padėti išsaugoti gyvybes. Taip pat būtina pasiskiepyti, ypač keliaujantiems ar tiems, kurie dėl savo profesijos turi didesnę riziką užsikrėsti“, – pabrėžia NVSC Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Eglė Korkut.

Hepatito A vakcina rekomenduojama keliaujantiems į šalis, kur sergamumas virusiniu hepatitu A yra didelis, taip pat vaikams, prieš jiems pradedant lankyti darželį ar mokyklą, bei žmonėms, kurių darbo specifika kelia riziką užsikrėsti, t. y. medikams, taip pat dirbantiems maisto tvarkymo įmonėse, nuotekų valymo darbuotojams.

Hepatito A vakcinos pasižymi dideliu veiksmingumu: imunitetas susidaro praėjus 2-4 savaitėms po pirmosios dozės, o antroji vakcinos dozė skiepijama praėjus 6-12 mėn. po pirmosios. Dėl vakcinos reikėtų konsultuotis su savo šeimos gydytoju.

Kaip rodo duomenys, kasmet pasaulyje virusiniu hepatitu A suserga daugiau nei pusantro milijono žmonių. Infekcija plinta tarp įvairaus amžiaus žmonių šeimose, kolektyvuose, bendruomenėse.

Pastebima, kad įvairiose pasaulio šalyse kilę hepatito A protrūkiai dažniausiai siejami su maistu, kuris tinkamai termiškai neapdorotas, todėl visuomenės sveikatos specialistai ragina keliautojus visuomet įsitikinti, ar vartojamas vanduo ir maistas yra saugus. Kelionių metu rekomenduojama vengti žalių jūros gėrybių, gerti tik virintą arba fasuotą vandenį, taip pat nevartoti ledo gabaliukų, jei nėra aišku, kad jie pagaminti iš švaraus vandens.

Įvertinkite straipsni:
Balsavimu įvertinimas 5 / 5 (1). Jūs dar nebalsavote
(1)
Kategorijos: Infekcinės ligos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų