Klausimas. Mano vaikui beveik 3 metukai. Neseniai išryškėjo požymiai, panašūs į alergiją. Vaikui užmigus, maždaug po pusvalandžio jo kojytės pasidarė raudonos, jis pradėjo labai kasytis ir verkti. Vaikas atrodė lyg nudilgintas dilgėlių. Vaistinėj liepė pagert kelias dienas tavegilio. Kaip ir viskas praėjo. Tačiau tas pats pasikartojo po kelių dienų, tik šį kartą vaikui besimaudant. Į vonią lipant nebuvo jokių alergijos požymių, iš vonios iškėlus visos kojytes vėl kaip dilgėlių nudilgintos, niežtinčios. Kas tai galėtų būti? Ir ką mums daryti? Erika, 40 m.
Atsako gydytoja vaikų pulmonologė-alergologė Agnė Jagelavičienė
Greičiausiai tai - ūminė dilgėlinė. Vaikams dažniausia dilgėlinės priežastis – infekcijos. Taip pat gali būti maisto produktų, vaistų sukelta dilgėlinė. Bėrimas pasireiškia staigiu niežtinčiu, pakilusiu bėrimu, kuris paryškėja sušilus ar suvalgius histaminą atpalaiduojančių arba jo turinčių produktų. Bėrimas atsiranda vis kitoje vietoje. Paprastai tai atsirandantys, tai išnykstantys 24 valandų laikotarpiu bėrimai, ir vėl pasikartojantys kitose kūno vietose. Praeina per vieną – dvi savaites, retai užsitęsia ilgiau kaip šešias. Dažniausiai vaikui pasveikus nuo infekcinės ligos arba dingus kitam dilgėlinę sukėlusiam dirgikliui, dingsta ir bėrimai.
Alerginės dilgėlinės gydymui skiriami naujos (antros) kartos antihistaminiai preparatai, tokie kaip rupatadinas, desloratadinas.
Jeigu dar vis pasikartoja bėrimai, rekomenduočiau bent savaitę, jei reikia ir ilgiau, duoti gerti paminėtus vaistus nuo alergijos, bet ne tavegilį (šis preparatas nerekomenduojamas dilgėlinės gydymui). Kartu reikėtų vengti daug histamino turinčių arba jo atsipalaidavimą organizme skatinančių produktų (citrusinių, kakavos, pomidorų, fermentinio sūrio, vaisių ir pan.).
Jei pastebėjote, kad šiluma akivaizdžiai išprovokuoja bėrimų atsiradimą, stenkitės vaiką laisviau rengti, šiltai neprikloti, prausti šiek tiek vėsesniame vandenyje arba trumpiau.
Ūminė dilgėlinė praeina be pasekmių ir dažniausiai nebesikartoja. Bėrimams kartojantis ilgiau kaip 4 savaites reiktų pasirodyti alergologui.
Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.