Ketvirtadienis, 2025.05.01
Reklama

Trumpesnis gydymas padės nugalėti vaistams atsparią tuberkuliozę?

VLMEDICINA.LT | Šaltinis: vlmedicina | 2016-05-20 00:02:34

Naujų tarptautinių gairių tikslas — perpus sumažinti kainą ir laiką, skiriamą daugiškai atsparios vaistams tuberkuliozės (kai nustatomas tuberkuliozės mikobakterijų atsparumas rifampicinui ir izoniazidui kartu – tai yra dviem pagrindiniams medikamentams) gydymui, — praneša bbc.com.

© VLMEDICINA.LT (A. Kubaičio) asociatyvioji nuotr.

Pasaulinė sveikatos organizacija (PSO) pacientui, sergančiam daugeliui vaistų atsparia tuberkulioze (TBC), pataria gydymą skirti 9 mėnesius. Iki šiol, nustačius tokią vaistams atsparios tuberkuliozės grupę, būdavo laikomasi tokių principų: gydyti ne trumpiau kaip 18 mėnesių po paskutinio pasėlio konversijos (kai tuberkuliozės mikobakterijų nebeaptinkama), o gydant lėtinę TBC ar esant išplitusiam plaučių pažeidimui, rekomenduotas pailgintas iki 24 mėn. gydymo kursas. Todėl daugelis pacientų nesugeba pabaigti gydymo ir tai dar labiau apsunkina situaciją. Todėl gydytojai raginami greičiau pradėti vadovautis naujomis gairėmis.

Tradicinis gydymas reikalauja vartoti nemažai tablečių ir susitaikyti su kasdienėmis injekcijomis. Dėl jų gali pasireikšti vienas iš pagrindinių šalutinių poveikių – klausos susilpnėjimas.

Išgijimo rodikliai žemi – apie 50 proc., nes pacientai dažnai tiesiog nutraukia gydymą, o tai lemia tolesnes problemas dėl išsivystančio atsparumo vaistams.

PSO taip pat rekomenduoja naudoti tyrimo metodus, kurie greičiau nustatytų daugiškai vaistams atsparią tuberkuliozę.

Skelbiama, kad šios gairės yra kritiškai svarbus žingsnis pirmyn. Skaičiuojama, kad apie 5 proc. TBC atvejų yra atsparūs dviem pagrindiniams gydymui skiriamiems vaistams, o tai atitinka 480 tūkst. atvejų pasaulyje ir 190 tūkst. mirčių nuo tuberkuliozės kasmet. Taip pat negalima pamiršti, kad daugelis pacientų nežino, jog serga.

Planuojama trumpesnio gydymo kurso kaina – mažiau nei 1 tūkst. dolerių vienam pacientui, o dabar vien medikamentams išleidžiama 2 400 dolerių.

Tarptautinė sąjunga, kovojanti su TBC, įsitraukė į naujosios gydymo metodikos tyrimus, kurie, PSO iniciatyva vykdyti Bangladeše ir 9 Afrikos šalyse. Tarptautinė sąjunga tai pavadino „istoriniu momentu“, o jos viceprezidentas gydytojas I. D. Rusen sakė: „Kai dar 2007 m. pamatėme pirmuosius rezultatus, pasiektus taikant trumpesnį gydymo kursą, jie pasirodė beveik per geri, kad būtų tiesa. Vėliau gauti rezultatai pristatyti mūsų konferencijoje praėjusiais metais. Kitąmet mes turėsime daugiau įrodymų iš dviejų gydymo metodikų palyginimo. Trumpesniam gydymui planuojama skirti ir vaistų, anksčiau vartotų raupsų gydymui. Taigi mes tikimės, kad bėgant laikui šalys sugebės pritaikyti naująsias gaires savo sveikatos sistemose, nors iš pradžių gali susidurti su sunkumais“.

Dvejų metų trukmės gydymas verčia tėvus slėpti vaikus nuo gydytojų, rinktis tarp darbo (finansinio apsirūpinimo) ir sveikimo. Ilgalaikio gydymo ir jo sukeliamo šalutinio poveikio baimė nusveria viltis pasveikti ir grįžti į normalų gyvenimą. Bet 9 mėnesių gydymas – kur kas patrauklesnė perspektyva.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Slaugydami sergančiuosius suserga ir jų artimieji
„Net ir vyrai skundžiasi, kad pakelti sergantį žmogų yra labai sunku, vėliau atsiranda stuburo problemų, nukenčia...
Pavasarinė akių alergija: kaip ją atpažinti ir apsaugoti regėjimą?
Atėjus pavasariui, daugelis džiaugiasi bundančia gamta, šiltesniais orais ir ilgėjančiomis dienomis, tačiau kartu su žyd...
Kodėl sanatorinis gydymas vis dar painiojamas su paprastu poilsiu viešbutyje?
Poilsis, procedūros, ramybė – šiuos elementus siūlo tiek sanatorijos, tiek viešbučiai ar SPA centrai, todėl nereta...
Hemofilijos nevaržomas gyvenimas: nuo kraujavimų valdymo iki visavertės profilaktikos
Hemofilija – liga, kurią ilgus metus lydėjo baimė, skausmas ir gyvenimo apribojimai, šiandien tampa vis geriau val...
Nauja galimybė pacientams Šiaurės Lietuvoje – Šiauliuose pradėtos intravitrealinės injekcijos
Respublikinėje Šiaulių ligoninėje pradedama teikti itin svarbi paslauga akių ligomis sergantiems pacientams – nuo...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų