Šeštadienis, 2025.05.03
Reklama

Specialistai primena pasitikrinti dėl tuberkuliozės

Šaltinis: vlmedicina | 2024-07-05 10:45:58

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) specialistai pranešime žiniasklaidai primena, kad 6–7 metų amžiaus vaikams prieš mokyklą ir vaikams, priklausantiems tuberkuliozės rizikos grupėms, turi būti atliekami tuberkulino mėginiai. Patogiausia šį tyrimą atlikti kasmetinės vaiko sveikatos patikros metu, kreipiantis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją.

Mantu mėginio reakcija
Mantu mėginio reakcija / Santaros klinikų nuotr.

Tuberkulino mėginys – kas tai?

Įodinis tuberkulino mėginys, arba Mantu testas, – tai tyrimo metodas, naudojamas užsikrėtimui tuberkuliozės mikobakterijomis nustatyti. Jis atliekamas į odą vidinėje dilbio dalyje įšvirkščiant nedidelį kiekį susilpnintų tuberkuliozės mikobakterijų išskirto baltymo. Mėginio vietą vaikų ligų ar šeimos gydytojas įvertina po 48–72 valandų.

NVSC duomenimis, pernai Mantu testas buvo atliktas 29 745 vaikams. Teigiamas mėginys buvo nustatytas 4,9 proc. visų ištirtų vaikų, iš jų beveik visi (96 proc.) nusiųsti specialistui konsultuoti dėl tolimesnio ištyrimo. Ištyrus buvo išaiškinti 35 tuberkuliozės atvejai, iš jų 5 vaikams nustatyta atvira tuberkuliozės forma.

Teigiamas tuberkulino mėginys – nebūtinai ligos diagnozė

Pasaulio sveikatos organizacijos teigimu, maždaug ketvirtadalis pasaulio gyventojų yra užsikrėtę tuberkuliozės bakterijomis. Nustatyta, kad tik 5–10 proc. asmenų, užsikrėtusių tuberkuliozės bakterijomis, per gyvenimą suserga tuberkulioze. Didesnę riziką susirgti turi asmenys, kurių imuninė sistema susilpnėjusi, pavyzdžiui, užsikrėtę ŽIV, sergantys lėtinėmis ligomis (tokiomis kaip cukrinis diabetas, lėtinis inkstų nepakankamumas), onkologinėmis ligomis, asmenys, kurių mityba yra nepakankama ar nevisavertė, bei esant kitoms imunitetą slopinančioms būklėms.

„Teigiamas tuberkulino mėginio tyrimo rezultatas dar nereiškia, kad sergama tuberkulioze. Toks testo rezultatas gali reikšti, kad vaikas yra užsikrėtęs tuberkuliozės mikobakterijomis artimo kontakto su sergančiuoju metu, tačiau šios bakterijos nėra aktyvios jo organizme, jos nesidaugina ir nesukelia ligos, nepasireiškia ligai būdingi simptomai, vaikas nėra užkrečiamas ir todėl nėra pavojingas aplinkiniams“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Rudaitis.

Esant teigiamiems tuberkulino mėginio rezultatams, reikalinga vaikų pulmonologo konsultacija, kuris, atlikęs bei įvertinęs papildomus tyrimus, padės atsakyti, ar vaikas serga tuberkulioze.

Kam atliekami tuberkulino mėginiai?

Siekiant išsiaiškinti vaikų užsikrėtimą tuberkulioze Lietuvoje, tuberkulino mėginiai atliekami vaikams prieš pradedant lankyti mokyklą (6 ar 7 metų amžiaus) ir šių rizikos grupių vaikams:

neskiepytiems nuo tuberkuliozės;

bendraujantiems su sergančiais tuberkulioze (šeimoje, kolektyve);

dažnai sergantiems viršutinių kvėpavimo takų ligomis;

sergantiems lėtinėmis ligomis;

gydomiems kortikosteroidais;

infekuotiems žmogaus imunodeficito virusu (ŽIV) arba esant kitoms imunodeficitinėms būklėms;

iš socialinės rizikos šeimų;

gyvenantiems sutrikusio vystymosi kūdikių namuose, vaikų globos namuose, internatuose, pensionatuose;

migrantams.

„Jeigu vaikas priskirtas vienai iš išvardintų rizikos grupių, tuberkulino mėginiai turi būti atliekami kasmet, nepriklausomai nuo vaiko amžiaus. Dėl tuberkulino mėginių atlikimo turite kreiptis į vaikų ligų ar šeimos gydytoją,“– primena NVSC atstovas.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Psichikos sveikatos duomenys: daugiausia sunkumų patiria vyresnio amžiaus žmonės
Psichikos ir elgesio sutrikimus patiriančių asmenų skaičius Lietuvoje per pastarąjį dešimtmetį nuosekliai augo. Higienos...
Kognityvinė elgesio terapija: kaip ji veikia?
„Aš nieko nesugebu“, „Man niekada nepasiseks“, „Visi kiti yra laimingesni už mane“ &...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų