Peržengę dar vienų metų slenkstį nejučia susimąstome apie neištesėtus pažadus, nepadarytus darbus, artimuosius, kuriais nepasirūpinome. Tačiau ar dažnai pagalvojame apie save? Savo sveikatą? Mūsų kalbinti gydytojai pataria – stabtelėkite, bent akimirkai. Pailsėkite nuo darbų ir rūpesčių, pasidžiaukite gyvenimo smulkmenomis ir, žinoma, pasinaudokite gydytojų specialistų patarimais. Juolab kad ateinantieji 2013-ieji paskelbti Lietuvos sveikatingumo metais.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Skubios pagalbos skyriaus vadovas, gydytojas anesteziologas - reanimatologas Kęstutis Stašaitis
Skaitytojams noriu palinkėti skubėti lėtai. Skirti daugiau dėmesio sau, savo šeimai, savo sveikatai ir poilsiui. Pailsėjęs ir gerai nusiteikęs žmogus sugeba kurti gėrį ir juo dalintis.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Akušerijos ir ginekologijos klinikos vadovė prof. Rūta Nadišauskienė:
Nuoširdžiai linkiu sveikatos. Linkiu, kad sveikata būtų prioritetas ne tik žodžiais, bet ir požiūriu į savo kasdienį gyvenimą, linkiu, kad nepamirštumėme, kad didelę dalį nesveikatos sukuriame patys – netinkamai maitindamiesi, per mažai judėdami, neatsispirdami žalingiems sveikatai veiksniams, pykdami ar pavydėdami...
Ir dar noriu palinkėti, kad ištikus nelaimei – susirgę labiau tikėtumėme ir pasitikėtumėme gydytojais, slaugytojomis. Man atrodo, kad mūsų visuomenėje tai viena tauriausių žmonių grupių, negailinčių savo sveikatos, žinių, laiko ir širdies šilumos kiekvienam to siekiančiam. Todėl noriu pasveikinti ir gerbiamus kolegas, linkėdama ištvermės, išminties ir sveikatos.
Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikų gydytoja hematologė Rūta Dambrauskienė:
Nesergantiems pirmiausia linkiu reguliariai tikrintis sveikatą. Neatidėlioti rytdienai ar dar vėliau, nes po to gali būti ir vėlu. Kasdien džiaugiuosi galėdama prisidėti, kad ligonių sveikata taptų geresnė, kad ypač per šventes žmonės pajustų gėrio dvasią. Juk šventinę nuotaiką į ligonines visų pirma atsineša darbuotojai, nes jie – sveiki. Džiaugiamės, kai prieš šventes galime kuo daugiau sveikstančių ligonių išleisti į namus.
Na, o jau sergantiems linkiu stiprybės, nepasiduoti, kovoti su liga, nes ją tikrai galima įveikti ir ji tikrai įveikiama. Taip pat didelės stiprybės artimiesiems – kartais pagalba jiems tampa ne mažiau svarbi nei patiems ligoniams. Tik mes visi kartu, bendraudami ir bendradarbiaudami galime įveikti net ir pačias klastingiausias ligas.
Vilniaus Laisvės prospekto šeimos klinikos šeimos gydytoja Natalija Vaicekauskienė:
Pirmiausiai – mylėkime save. Padėkime sau tobulėti, augti, gerinti savo gyvenimo būdą, kartu kuriant geresnę gyvenimo kokybę, ypač sveikatos požiūriu. Jūsų sveikata – brangiausias mūsų turtas!
Tačiau pats didžiausias mano patarimas ir noras – domėkimės savo sveikata. Pas gydytoją ateikime ne tuomet, kada jau sergame, o ateikime pasitarti, pasikonsultuoti. Kuo daugiau žinosime apie mums gresiančias ligas, apie tikimybes susirgti viena ar kita liga, tuo labiau galėsime pasiruošti jas sutikti. Džiaugiuosi pacientais, kurie apie savo ligą sužino ne tuomet, kai išgirsta diagnozę, bet jau gerokai iki tol.
Vilniaus universiteto Santariškių klinikos filialo Vaikų ligoninės gydytoja oftalmologė Aušrinė Misevičė :
Sakoma, kad akys – tai sielos veidrodis. Tad nesuklysiu sakydama, jog gražios sielos žmogaus akys turi būti sveikos. O norint tokias turėti jų sveikata reikia pradėti rūpintis jau nuo mažų dienų. Atsakomybė už tai tenka tėvams.
Tad būkite atsakingi ir pareigingi. Prisiminkite, kad jei vaiko akys sveikos, užtenka patikrinti, kai mažajam gyventojui yra vieneri, treji ir šešeri. Labai svarbu vaikus nuvesti pas akių gydytoją prieš einant į pirmąją klasę. Jeigu akys yra nusilpusios ar vaikas serga kokia liga, reikia pradėti gydyti kuo anksčiau. Tėvai turėtų žinoti, jog iki šešerių metų amžiaus dar galima išgydyti daugelį akių ligų, o vėliau – daug sunkiau.
„Sulieknėk sveikai“ vadovė, sveikos mitybos specialistė V. Kurpienė:
Naujieji metai – pažadų sau laikas. Ar pažįstama Jums situacija, kai prabėgo metai, bet vėl žadame tą patį, ką ir pernai? Tvirtai tikime, kad šį kartą viskas bus kitaip, bet ateina sausio antra, tada laukiame pirmadienio, tuomet dar kito pirmadienio. Kol apsisuka ratas ir vėl ateina Naujieji metai. Keliame sau didelius reikalavimus ir patys išsigandę, kaip teks juos įgyvendinti, imame juos atidėlioti.
„Sulieknėk sveikai“ pataria – pradėkite nuo mažų įsipareigojimų. Jei norite keisti mitybą, pradžioje pasirinkite tik vieną taisyklę. Pavyzdžiui, kas rytą valgykite pusryčius: kruopų košę, viso grūdo duonos sumuštinį su daržovėmis ar vaisius. Jei žadate pradėti sportuoti, pažadėkite sau sausio mėnesį 4-5 rytus per savaitę pasimankštinti ar greitai pasivaikščioti. Pradžioje mankštai skirkite tik po 10 minučių. Lengviau atsidusote? Atsirado šypsena Jūsų veide? Nustebsite, kaip viskas paprasta. Žengę vieną paprastą žingsnį, netrukus žengsite ir antrą.
Gydytoja burnos higienistė Neringa Banienė:
Graži šypsena puošia kiekvieną žmogų, o daug šypsodamiesi ir jaučiamės geriau, ir pasitikime savimi labiau. Pasitikite Naujus metus plačiai šypsodamiesi – sau, artimiesiems, visiems aplinkiniams.
Tik nepamirškite – norint turėti gražią šypseną, būtina žinoti svarbiausias dantų valymo taisykles bei tinkamai pasirinkti dantų ir burnos priežiūros priemones. Dantų pasta, dantų šepetukas ir tarpdančių siūlas – tai pagrindinės priemonės, kurios kasdien naudojamos burnos ertmės švarai palaikyti. Rekomenduoju dantis valytis mažiausiai du kartus per dieną, prieš tai tarpdančių siūlu išvalius dantų tarpus nuo maisto likučių. Dienos metu po valgio reikėtų kramtyti kramtomąją gumą ar praskalauti vandeniu. Būkite sveiki ir šypsokitės!
Judesio ir padėties sutrikimų specialistė Rūta Jašinskaitė:
2013 metais linkiu atkreipti dėmesį į vaiko normalų organizmo vystymąsi ir augimą. Nepamiršti tenkinti vaikų poreikio judėti, fiziniais pratimais ugdyti vaiko taisyklingą laikyseną bei stiprinti pėdų raumenis siekiant išvengti plokščiapėdystės. Sugebėti išvengti susižalojimų ir traumų. Kryptingai ir sąmoningai gilinti žinias apie sveikatos saugojimo bei stiprinimo būdus.
Judėkime lengvai ir saugiai!
Užrašė Agnė Garkauskienė