Ketvirtadienis, 2024.10.03
Reklama

Sveikatos ar ligų medicina?

2012-07-02 09:53:54

Medicinos apibrėžime rašoma, kad medicina (lot.) – mokslinių žinių ir praktinių priemonių sistema, skirta žmogaus sveikatai ir darbingumui saugoti bei stiprinti, gyvenimui ilginti, ligoms pažinti ir gydyti.

Senovėje žmones gydė žyniai ir žolininkai, šiuolaikinius žmonės gydo medikai. Tačiau nežiūrint medicinos progreso, ligos tebeklesti, ir jų vis daugėja. Negalime tvirtinti nei apie žmonių sveikatos pagerėjimą, o tuo labiau apie sveikatą – kaip kiekvieno šiuolaikinio žmogaus normalią būseną.

Šiuolaikinė medicina neaiškina žmogui – kas yra sveikata ir kaip būti sveikam. O štai apie ligas parašyta daugybė knygų tomų. Maža to, dažnas gydytojas pasakys, kad sveikų žmonių nėra – lyg sveikata būtų abstraktus ir nepasiekiamas dalykas, o liga – norma.

Tarsi sveikas žmogus – tai toks pacientas, kurio ligos dar akivaizdžiai negresia organizmo funkcionavimui. O jei pažiūrėsite atidžiau – retas, rimtai susirgęs visiškai pasveiksta. Beje, nemažai gydytojų serga tomis pačiomis ligomis, nuo kurių gydo savo pacientus. Ir ne vienas atviruose pokalbiuose pripažįsta, kad negali jų išgydyti.

Kodėl taip yra? Ar medikai tokie jau bejėgiai? Tikrai ne: juk kiekvienas stoja mokytis medicinos su geriausiais ketinimais padėti žmonėms pasveikti ir suprasti ligų priežastis. Tačiau reikia aiškiai atskirti mediciną ir šiuolaikinę sveikatos apsaugos sistemą – šie dalykai turi mažai ką bendro.

Būtent gydymo proceso organizavimo sistema – komercinė medicina ir farmakologija – daro medikus šios sistemos įkaitais. Tokiai sistemai reikalingi silpni, ligoti pacientai, iš kurių galima gauti pelną. Sveikas žmogus pelno tokiai sistemai neneša.

Taigi, gydytojai tiesiog paklūsta sistemos standartams: standartinė paciento apžiūra, standartinių vaistų kiekvienai konkrečiai ligai paskyrimas, gydymas pagal patvirtintą standartą ir t.t.. Medikai veikia pagal sistemos instrukcijas, neatsižvelgdami į kiekvieno žmogaus personalinius ypatumus. Nes instrukcijų nesilaikymas gresia gydytojo etikos pažeidimu.

Tai nereiškia, kad tokioje sistemoje, kur medicininę pagalbą pakeitė komercinės paslaugos, nėra talentingų, puikių gydytojų – jų tikrai yra. Tačiau.. jie išlieka ne sistemos dėka, bet veikdami dažnai priešingai ir pasikliaudami būtent moraliniais aspektais, nuoširdžiu ketinimu padėti.

Stipriausia sistemos dalis, užtikrinanti jos išgyvenimą, o kartu silpniausia, galinti ją sugriauti – tai, žinoma, žmonės. Mes su jumis. Pagalvokite: argi galės išgyventi tokia vien naudos siekianti sistema, jei visi žmonės bus sveiki ir mokės rūpintis savo sveikata?

Kas gi trukdo žmogui sveikai gyventi? Žinių trūkumas, lengvabūdiškas požiūris į savo sveikatą, ir.. tingėjimas – juk tabletė yra lengviausias būdas numalšinti nemalonius simptomus. Tačiau vaistai dažniausiai suteikia laikiną palengvėjimą – skausmo numalšinimą ar kitokių simptomų pašalinimą, bet nepašalina ligos priežasties.

Štai dėl tokių laikinų palengvėjimų žmogus dažnai ir tampa pastoviu vaistų vartotoju. Geriausias to pavyzdys – pagyvenę žmonės, kurie geria vaistus ištisomis pakuotėmis. O juk pradėjo nuo vienos ar kelių tablečių, kol nepradėjo jų gerti saujomis: nuo skausmo, geram virškinimui, nuo nemigos, spaudimui reguliuoti, atminčiai gerinti, cholesteroliui mažinti, kraujagyslėms valyti, o dar vitaminai, maisto papildai ir t.t.. ir t.t..

Taip prasideda savigyda ir neatsakingas vaistų vartojimas. O jei dar apie laikiną pagerėjimą papasakoja draugams ir kaimynams kaip apie stebuklingą “išgijimą”.., tuomet ir jie puola “gerinti” savo sveikatą.. O juk kiekvienoje tabletėje – nedidelis kiekis nuodų, o jei jų keletas? Nuodai, nors ir mikrodozėmis – toksiški, sunkiai pašalinami iš organizmo, todėl vietoje “stebuklingo išgijimo” galima susilaukti rimtų ligų.

Išeitis? Aiškus suvokimas, kad už pinigus sveikatos tikrai nenusipirksime. O susirgus ieškoti ligos priežasties ir, pasitarus su pažangiu gydytoju (jų tikrai daugėja!), ligos priežastį šalinti. Suprasti, kad sveikata palaikoma vieninteliu įmanomu būdu – sveika gyvensena.

Tai procesas, gyvenimo būdas: sveika mityba, pakankamas judėjimas, ryšys su gamta, gera psichinė ir dvasinė būsena, darbo ir poilsio režimas, ir, žinoma – jokių žalojančių sveikatą įpročių. Visa tai ir dovanoja sveikatą – gyvenimą be ligų.

(Mintys iš įvairių paskaitų apie ateities mediciną)

ruvi.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Psichologija
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Sukrečianti šeimos patirtis: sūnus išgyveno, bet mityba – kasdienis iššūkis
Nemažai tėvų ar globėjų susiduria su vaikų mitybos sunkumais. Dalis jų išsprendžiama gana nesunkiai, o kartais tenka ieš...
Sąnarių endoprotezavimas: dažniausiai keičiami kelių ir klubų sąnariai
Sąnariai endoprotezuojami juos pažeidus sunkioms ligoms arba traumoms, kai sąnarys nebegali tinkamai funkcionuoti, judes...
Skie­py­tis nuo ko­vi­do ir gri­po – bū­ti­na ir nau­din­ga
Vės­tant orams už­klum­pan­tis gri­pas – vie­na la­biau­siai pa­pli­tu­...
Patikrinkite, ar jūsų namuose nėra pelėsio
Prasidėjus drėgnesniems ir vėsesniems orams, nemažai žmonių patiria peršalimo simptomus. Tačiau gerklės skausmas, čiaudu...
Kodėl verta rinktis korėjietišką kosmetiką paakių priežiūrai?
Paakių oda yra viena jautriausių ir reikliausių veido zonų, todėl jai reikalinga ypatinga priežiūra bei tinkamai parinkt...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų