Ketvirtadienis, 2025.05.08
Reklama

Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2025-05-02 11:06:06

Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į lengvesnę. Deja, seniai nešiota ar visiškai nauja avalynė ne visada būna patogi, o daugiau vaikštant, ypač nemūvint kojinių ar daugiau prakaituojant, galime susidurti su skausmingomis pūslėmis ant kulnų, pėdų ar kojų pirštų.

Kojos, apautos sportbačiais
Po ilgų pasivaikščiojimų ant pėdų gali atsirasti skausmingos pūslės / Pranešimo autorių nuotr.

Pirmoji pagalba pritrynus kojas

Sunkesnę avalynę pakeitus į įsispiriamus batelius, aulinukus, sportbačius ar kitą lengvesnį apavą, po ilgų pasivaikščiojimų gali atsirasti skausmingos pūslės. Vaistinių tinklo „Camelia“ vaistininkė Reda Pilkytė-Klimienė paaiškina, jog ši problema kyla, kai viršutinis odos sluoksnis ilgą laiką būna spaudžiamas ar trinamas. Dėl nuolatinės trinties jis išsitampo ir atsiskiria nuo gilesnio odos sluoksnio, o tarp jų susiformuoja limfos skysčio pripildytas burbulas.

Vaistininkė sako, kad pūslių susidarymą gali lemti daugybė skirtingų priežasčių: plokščiapėdystė, pėdų deformacijos, nepatogi avalynė, didelis fizinis krūvis, stiprus kojų prakaitavimas ir pan.

„Vos tik pajutus trynimą ar dilgčiojimą, patarčiau ant pažeistos vietos iš karto užsiklijuoti pleistrą, nes tai gali padėti išvengti pūslės susidarymo. Jei pūslės dar nėra, galima rinktis įprastą pleistrą, tačiau šiek tiek didesnį, kad jautriausias odos plotas būtų visiškai uždengtas ir taip apsisaugotume nuo galimų infekcijų.

Jei pūslė visgi spėjo susiformuoti, ją ir odą aplink reikėtų dezinfekuoti ir apsaugoti nuo tolimesnės pažaidos. Dezinfekcijai galima naudoti specialius antiseptinius purškalus, plaunamuosius tirpalus, vandenilio peroksidą, tačiau būtina perskaityti kiekvieno produkto aprašymą ir naudojimosi instrukcijas. Pastebėjus, kad žaizda negyja, tapo pūlinga, itin jautri ar pakeitė spalvą – rekomenduojama pasitarti su gydytoju ar vaistininku“, – sako R. Pilkytė-Klimienė.

Ko geriau nedaryti?

Anot vaistininkės R. Pilkytės-Klimienės, nemažai pacientų teiraujasi, ar atsiradusią pūslę galima pradurti, išspausti ar kitaip pašalinti susikaupusį skystį. Deja, šie veiksmai gali tik pabloginti situaciją – didėja ne tik infekcijos, bet ir gilesnių audinių pažeidimo pavojus, kas lemia ir didesnę rando susidarymo riziką.

„Vaistinėse galima rasti daugybę tepalų bei pleistrų su skirtingomis veikliosiomis medžiagomis, kurios padės greitai ir efektyviai išgydyti nutrynimus, pūsleles ir žaizdeles, taip pat apsaugant jas nuo infekcijų. Svarbu atsiminti, kad ne visi nutrynimai yra vienodi, todėl ir gydymui naudojamos priemonės būna parenkamos individualiai, atsižvelgiant į pažeistos vietos plotą, atviras žaizdos vietas, infekcijų riziką. Susidūrus su situacija, kada neaišku kaip gydyti pažeistą vietą arba ji kelią didelį diskomfortą, patarčiau pasikonsultuoti su gydytoju ar vaistininku“, – sako vaistininkė.

Svarbiausia pažeistą vietą laikyti sausai ir švariai, kuo mažiau ją liesti, krapštyti ar bandyti nuplėšti odeles. Kurį laiką taip pat rekomenduojama vengti siauros avalynės, o avimus batus – dezinfekuoti, sumažinti fizinę apkrovą kojoms, neiti ilgų atstumų pėstute, stengtis neprispausti pažeistos vietos. Anot vaistininkės, įprastai pritrintos vietos gyja apie savaitę, tačiau gijimą galima paskatinti naudojant silikoninį pleistrą, jį ant žaizdos laikant keletą dienų. Toks pleistras skatina spartesnį naujų odos ląstelių formavimąsi pažeistoje vietoje, sumažina perštėjimą, drėkina ir apsaugo nuo infekcijų bei įvairių dirgiklių.

Išvengti randų – įmanoma

Jei pažeistas didelis odos plotas, o žaizda – gana gili ir sunkiai gyja, kyla rando susidarymo rizika. Vaistininkė R. Pilkytė-Klimienė paaiškina, kad besiformuojantys randai dažniausiai būna neelastingi ir kieti, todėl žmogus gali jausti nemalonų tempimą. Rausva naujo rando spalva atsiranda dėl susidariusių smulkių kraujagyslių. Vėliau, bėgant laikui, raudonumas pradeda blukti.

„Siekiant, kad randas būtų kuo mažiau matomas, labai svarbu kasdien jį tepti drėkinamuoju ir minkštinamuoju kremu, kuris maitintų randinį audinį. Kremo sudėtyje reikėtų ieškoti šlapalo, vitaminų A, E, hialurono rūgšties bei natūralių aliejų. Šios veikliosios medžiagos padės efektyviai drėkinti odą, pagreitins ląstelių atsinaujinimą ir suminkštins sukietėjusias vietas“, – pataria vaistininkė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Kaip išsirinkti tinkamiausias odos ir plaukų priežiūros priemones?
Tiek plaukų, tiek odos priežiūra reikalauja ne tik reguliarumo, bet ir tinkamų priemonių pasirinkimo. Rinkoje gausu prod...
Klaipėdoje pradėtos dar saugesnės skydliaukės operacijos
Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) pradeda naują etapą skydliaukės chirurgijoje. Suburta profesionali chirurgų komand...
Pacientams gerėja gydymo galimybės: daugiau kompensuojama vaistų, mažiau barjerų
Lietuvoje nuolat daugėja kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių (MPP) vartotojų, o kartu auga valstybės...
Nuo diagnozės iki gyvenimo kokybės: nuotolinė konferencija onkologine liga sergantiesiems
Gegužės 19 – 30 dienomis nuotoliniu būdu vyks 12-oji konferencija, šiemet pirmą kartą pristatoma atnaujintu pavadi...
Ligos, kurių laikas neįveikė: skaudžios stabligės ir difterijos pamokos
Neseniai pasibaigusi Pasaulinė imunizacijos savaitė vėl priminė apie vakcinų svarbą ir paskatino diskusijas visuomenėje....
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų