Ketvirtadienis, 2025.03.27
Reklama

Kompresinės kojinės kasdienybėje: kokia jų nauda ir kaip išsirinkti tinkamas?

Pranešimas žiniasklaidai | Šaltinis: vlmedicina | 2024-11-11 10:42:32

Nors kompresinės kojinės ar pėdkelnės dažniausiai siejamos tik su vyresnio amžiaus žmonėmis, iš tiesų jų naudą gali pajusti beveik visi – tiek sportininkai, tiek sėdimą darbą dirbantys asmenys. Vaistinių tinklo „Camelia" vaistininkė Reda Pilkytė-Klimienė atskleidžia, kaip kompresinės priemonės veikia kūną ir kaip išnaudoti jų teikiamas naudas.

Kompresinės kojinės
Kompresinės kojinės / Fotolia.com

Kas yra kompresinės priemonės?

Anot vaistininkės R. Pilkytės-Klimienės, visų pirma svarbu žinoti, kad kompresinės kojinės bei pėdkelnės yra medicinos priemonės, o ne įprasti, parduotuvėje įsigyjami drabužiai. Jos pagamintos iš specialios medžiagos, sukuriančios tam tikrą spaudimą kojoms, kas pagerina kraujotaką ir leidžia palengvinti kai kurias būkles arba užbėgti joms už akių.

„Dažniausiai kompresinės kojinės bei pėdkelnės yra dėvimos siekiant sulėtinti venų varikozės progresavimą, palengvinti savo būklę ir sumažinti patiriamą diskomfortą: tinimą, skausmą, sunkumą, spazmus. Šio pobūdžio kojines neretai renkasi ir sportininkai, norėdami sumažinti įtampą kojose bei paspartinti atsistatymą.

Tiesa, jei žmogus mažai juda, rūko, dirba ilgas valandas vienoje pozicijoje stovint ar sėdint, turi viršsvorio ar laukiasi, kraujagyslėmis kraujas teka bene dvigubai sunkiau. Tikriausiai ne kartą teko pastebėti, kad grįžus į namus po sunkios darbo dienos, kojos būna patinę, šiek tiek kitokios spalvos, skausmingos, ant jų gali būti likę kasdienių kojinių raštų įspaudai. Tokiu atveju kompresinės kojinės ar pėdkelnės gali padėti suaktyvinti kraujotaką, paskatinti limfodrenažinius procesus, sumažinti nemalonius pojūčius", – sako vaistininkė.

Kaip išsirinkti tinkamas?

R. Pilkytė-Klimienė pabrėžia, jog labai svarbu įsivertinti ar tinkamas kompresines priemones pasirinkome ir pasidomėti kaip iš tiesų jas reikėtų dėvėti. Įprastai kompresinės kojinės bei pėdkelnės būna skirtos profilaktikai ir gydymui, taip pat jos skirstomos pagal kompresijos laipsnį: pirmo, antro arba trečio.

Pirmos klasės priemonės yra lengvos kompresijos, tad jas dažniau renkasi paviršinę ar ankstyvąją venų varikozę turintys žmonės, taip pat besilaukiančios moterys, dažnai keliaujantys lėktuvu ar automobiliu, sportuojantys bei dirbantys stovimą ar sėdimą darbą. Tokiu atveju kompresinės kojinės ar pėdkelnės veikia lengvinančiai, prevenciškai.

„Antrosios klasės kompresinės kojinės ar pėdkelnės yra skirtos vidutinio sunkumo venų varikozę turintiems žmonėms, taip pat susiduriantiems su odos opomis, lengvomis edemomis, kojų tinimu. Trečioji kompresinių priemonių klasė pažymi būklės sudėtingumą – jos yra skiriamos gydytojo, stengiantis palengvinti sunkius venų varikozės atvejus, venų nepakankamumą ar trombozę, gydyti sunkesnes odos opas bei edemas", – sako vaistininkė.

Ji paaiškina, kad kompresinės kojinės skiriasi ne tik klasėmis, bet ir ilgiais bei uždengiamu plotu, pavyzdžiui, galima rinktis tokias kojines, kurios nedengia pėdos, o tik blauzdą. Pasirinkimas neretai priklauso nuo individualių sveikatos problemų bei patogumo poreikių. Kojinės iki kelių dažniau rekomenduojamos venų varikozės atvejais, o jei problema yra aukščiau kelių, patariama rinktis pėdkelnes ar kojines iki kirkšnies.

Į ką atkreipti dėmesį?

Pasak R. Pilkytės-Klimienės, taip pat labai svarbu atkreipti dėmesį į kojinių bei pėdkelnių dėvėjimo laiką – jas nešioti reikėtų nuo ankstaus ryto iki vėlyvo vakaro. Miegoti su kompresinėmis priemonėmis nepatariama, kad kojos galėtų atsipalaiduoti, nebent gydytojas įvertina būklę ir rekomenduoja daryti kitaip.

Užsimaunant kompresines kojines ar pėdkelnes reikia išlikti atidiems – medžiaga turi būti tolygiai paskirstyta, be raukšlių. Dar viena taisyklė – palaikyti kompresinių priemonių švarą, geriausia jas būtų plauti ir džiovinti kiekvieną dieną.

„Jei pasirinksime netinkamo dydžio ar kompresijos lygio kompresines priemones, gali kilti tam tikrų rizikų. Tiesa, jos pasitaiko labai retai. Jei kompresija pernelyg stipri, gali pasireikšti skausmas, įvairios odos reakcijos, pavyzdžiui, raudonis, sausumas, niežėjimas, ant kojų gali atsirasti mėlynių, žaizdelių. Tam, kad išvengtumėte šių diskomfortą keliančių problemų, o prevencija ar gydymas suteiktų geriausią galimą efektą, prieš renkantis įsigyti kompresines kojines ar pėdkelnes, reikėtų pasikonsultuoti su šeimos gydytoju ar vaistininku", – pabrėžia vaistininkė.

Dėl asmeninių sveikatos problemų VLMEDICINA.LT rekomenduoja kreiptis į šeimos gydytoją arba su jo siuntimu – į specialistą. Atsakymai, publikuojami portale, jokiais būdais negali pakeisti gydytojo konsultacijos.

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nuo išimamų protezų iki implantų: kaip susigrąžinti šypseną ir gyvenimo kokybę
Daugumos ar visų dantų netekimas – itin dažna vyresnio amžiaus žmonių problema, tačiau ji nėra neišvengiama. Pagri...
Paveldimi sindromai ir vėžio rizika: kodėl svarbu juos atpažinti?
Kai kurie genetiniai sindromai lemia didesnę piktybinių ir nepiktybinių navikų išsivystymo riziką. Nors jie reti, jų ank...
Žemo slenksčio kabinetų paslaugos: daugiau apsilankymų ir norinčių išsitirti dėl ŽIV
Žemo slenksčio kabinetai, kurių tikslas yra mažinti narkotikų vartojimo sukeliamą žalą ir stabdyti ŽIV bei kitų infekcin...
Ruošiame odą vasarai: pavasario iššūkiai ir klaida, nuo kurios kenčia veidas
Pavasarį, atšilus orams, derėtų pasirūpinti ir tinkama veido apsauga, pertvarkyti savo odos priežiūros rutiną ir įvesti...
Potrauminis stresas – įveikime pabaisą iš praeities
Ar jaučiatės tartum persekiojami praeities šešėlio, trukdančio gyventi pilnavertį gyvenimą čia ir dabar, nors, rodosi, v...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų