Ketvirtadienis, 2023.03.23
Reklama

Susirgus depresija, Lietuvoje pagalbą gauti lengviau nei kitur ES

www.lrt.lt | 2013-09-10 09:42:16

Specialistų teigimu, net 5 proc. visuomenės patiria trumpalaikių depresijos epizodų, o tris kartus daugiau žmonių kartą gyvenime išgyvena sunkią depresiją. Tačiau VPSC atstovas Mindaugas Rusteika teigia, kad Lietuvoje yra 107 psichikos sveikatos centrai (PSC), o depresiją diagnozuoti ir gydyti gali ir šeimos gydytojas.

Mergina
Aušrinės Sinušaitės nuotr.

Komentuodamas naujienas, kad depresija sergančių žmonių mūsų šalyje per 11 metų padaugėjo nuo 380 iki 750 šimtui tūkstančių, specialistas sako, kad reikėtų pasižiūrėti, kaip Lietuva atrodo PSO ir ES šalių duomenų kontekste.

Serga 1,5 mlrd. pasaulio žmonių

Anot M. Rusteikos, PSO duomenimis, daugiau kaip 1,5 mlrd. žmonių serga psichikos sutrikimais ir trys ketvirtadaliai iš jų gyvena išsivysčiusiose šalyse. „350 mln. serga nuotaikos sutrikimais, iš kurių dažniausi yra depresiniai sutrikimai. 400 mln. serga nerimo sutrikimais, kurie taip pat gana glaudžiai susiję su depresiniais sutrikimais. Naujausiais Psichikos sveikatos organizacijos duomenimis, per praėjusius metus ES šalyse net 27 proc. visų suaugusių žmonių turėjo vieną sunkesnį ar lengvesnį psichikos sutrikimų epizodą. 18 proc. – du tokius sutrikimus, o 14 proc. – tris ir daugiau šių sutrikimų“, – vardija pašnekovas.

Daugiausia antidepresantų Europoje vartoja portugalai (15 proc.) ir lietuviai (11 proc.) – tai dvigubai daugiau negu ES vidurkis. Tačiau medikas taip pat tikina, kad panikos dėl to kelti nereikėtų. Jis atkreipia dėmesį, kad, PSO duomenimis, Europoje nepakankamą gydymą nuo sunkios didžiosios depresijos gauna 45 proc. žmonių, nerimo sutrikimų – 62 proc., panikos sutrikimų – 47 proc., o nuo priklausomybės nuo alkoholio – net 92 proc.

Lietuvoje pagalbą gauti lengviau

Pasak mediko, Lietuvos psichikos sveikatos rodikliai (savižudybių skaičius, alkoholio vartojimo mastai, prievartos ir agresijos tarp individų paplitimas) tikrai prasti. Priklausomybė nuo alkoholio – tarp „pirmaujančių“, o prievartos ir agresijos tyrimai rodo, kad paauglių ir jaunų žmonių žmogžudysčių skaičius dvigubai viršija ES vidurkį.

„Patyčių mokyklose lygmuo tikrai labai aukštas – net 70 proc. vaikų jas patyrė. O Švedijoje ir Čekijoje patyčias patyrė tik 20 proc. vaikų“, – apgailestauja M. Rusteika. Jis sako, kad mūsų rodikliai panašūs į kitų Baltijos šalių, Rumunijos ir Bulgarijos.

Vis dėlto, M. Rusteikos teigimu, psichikos sveikatos pagalbos požiūriu mes esame pavyzdys netgi išsivysčiusioms ES šalims. „Skiriamės tuo, kad 1997 m. buvo pradėti steigti psichikos sveikatos centrai, o 1999 m. tai tapo psichikos sveikatos priežiūros norma. PSC specialistai (psichiatrai, psichologai) teikia pirminio lygio pagalbą“, – pabrėžia pašnekovas.

Jis primena, kad žmogus į PSC specialistus gali kreiptis tiesiai, kaip ir į šeimos gydytoją. Be to, pagal nustatytas normas, šeimos gydytojas taip pat privalo mokėti diagnozuoti depresiją. Ir, anot pašnekovo, šeimos gydytojas turi teisę gydyti lengvesnius sutrikimus, išrašyti antidepresantus.

Paklaustas, galbūt depresija sergančių žmonių padaugėjo, nes ją diagnozuoti gali šeimos gydytojai, M. Rusteika sako, kad šuolis buvo didžiausias, kai pradėta steigti PSC. „Šiuo metu Lietuvoje yra net 107 PSC. Tada per kelerius metus depresijos atvejų padaugėjo net dvigubai. Po kelerių metų skaičius sumažėjo, ir tai parodė, kad žmonės drįsta ir randa galimybę kreiptis tiesiai į psichikos sveikatos priežiūros specialistus“, – teigia medikas.

Pasak jo, nuo kitų ES šalių mes skiriamės tuo, kad ten žmonės pirmiausia turi kreiptis į šeimos gydytoją, nes psichikos sveikatos specialistas yra aukštesnio lygio. „Jiems prieinamumas netgi blogesnis. O patirtis rodo, kad šeimos gydytojai moka diagnozuoti, bet, deja, ne taip gerai, kaip psichikos sveikatos specialistai“, – neslepia M. Rusteika.

Gydoma ilgai

Depresija, pasak M. Rusteikos, pasireiškia įvairiausiomis formomis. „Kartais būna trumpalaikių epizodų ir, PSO duomenimis, net 5 proc. visuomenės juos patiria. Tai prislėgta nuotaika, nukritęs darbingumas, paskendimas į problemas. Tačiau jie pasireiškia tam tikrais klinikiniais požymiais. O sunkią depresiją kartą gyvenime patiria net 15 proc. žmonių. Apie 20 proc. žmonių tokia depresija kartojasi kelis kartus“, – teigia medikas.

Jo tvirtinimu, depresija gydoma ilgai: „Netgi jeigu tai klinikinis atvejis ir skiriami antidepresantai, deja, pagal visas rekomendacijas, netgi praėjus ligos požymiams, vaistus reikia vartoti dar 6–12 mėnesių“.

Vis dėlto M. Rusteika ramina, kad antidepresantai yra grupė vaistų, kuri priklausomybės ir pripratimo nesukelia. „Antidepresantų vartojimas platesnis ir kažkuria prasme teigiamas. Ši vaistų grupė vartojama ne tik depresijai, bet ir nerimo sutrikimams gydyti. Netgi pageidautina, kad būtų jais gydoma“, – pabrėžia specialistas. Pasak jo, nerimo sutrikimams gydyti plačiai naudoti trankviliantai (lorafenas, diazepamas) kaip tik ir sukelia priklausomybę.

www.lrt.lt

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
Kategorijos: Įvairios naujienos
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Gydytojai perspėja tėvus: baterijos gali sukelti itin sunkias komplikacijas
Baterijos, iš pirmo žvilgsnio atrodančios nekenksmingai, yra pats pavojingiausias svetimkūnis vaikams, galintis sukelti...
Nauja riešo pažeidimų gydymo metodika žymiai sutrumpina gydymo trukmę
Respublikinės Vilniaus universitetinėje ligoninėje dirbantis gydytojas ortopedas traumatologas Simonas Sereika džiaugias...
Plečiamos slaugytojų atsakomybės – tam tikrais atvejais galėtų išrašinėti receptus ir siuntimus
Mažinant administracinę naštą gydytojams ir didinant sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumą pacientams, Sveikatos aps...
Kada reikia plaukų transplantacijos?
Plaukai – viena išraiškingiausių mūsų išvaizdos detalių. Vešlūs, sveiki plaukai yra tikra puošmena, kuria galima d...
 Miego ypatumai ir jo kokybę užtikrinantys veiksniai
Miegas – unikali mūsų organizmo savybė. Nuolat vykdomi tyrimai ir per daugybę metų atrasti miego funkcijos ypatuma...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar skiepysitės nuo erkinio encefalito?
Taip
Ne
Dar neapsisprendžiau
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų