Antradienis, 2023.05.30
Reklama

Sukurtas naujas antibiotikas minkštųjų audinių ir odos infekcijoms

vlmedicina.lt | 2013-05-08 00:01:26

Antibiotikų poreikis augant mikroorganizmų atsparumui nuolat didėja. Antibiotikai, kurie yra efektyvūs ir turi nedaug šalutinių poveikių, kiekvieną dieną laukiami klinikinėje praktikoje.

Julija Petrina
Julija Petrina atkreipia dėmesį, jog antibiotikų sukūrimas pastaraisiais metais nėra itin aktyvus. Audriaus Privedos nuotr.

Puiki alternatyva

Vienas paskutinių sukurtų efektyvių antibiotikų, priklausančių oksazilidinonų grupei, yra linezolidas.

Neseniai atlikta studija analizavo naują šios grupės preparatą - torezolidą. Dvigubai aklame randomizuotame trečios fazės tyrime torezolidas lygintas su linezolidu. Studijoje dalyvavo 667 ligoniai, kuriems buvo diagnozuoti odos pūliniai, rožė, celiulitas, infekuotos žaizdos. Visi ligoniai buvo didelės rizikos grupės, beveik ketvirtis vartojo narkotikus. Tyrimo dalyviai suskirstyti į dvi grupes, vieniems skirtas linezolidas, kiti gydyti torezolidu. Medikamentai skirti tablečių forma.

Abiejose grupėse nustatytas labai panašus ir geras atsakas į gydymą tiek po 72 valandų, tiek po 11 dienų. Torezolido grupėje nustatyta šiek tiek mažiau nepageidaujamų poveikių, ypač viduriavimo ir kraujo pakitimų (trombocitopenijos).

„Torezolidas gali tapti puiki alternatyva linezolidui gydant minkštųjų audinių ir odos infekcijas, kurias sukelia atsparių tradicinams antibiotikams bakterijų štamai“, - tyrimo išvadas pakomentavo infekcinių ligų gydytoja Julija Petrina.

Naujų antibiotikų sukuriama mažiau

Antibiotikų sukūrimas pastaraisiais metais nėra labai aktyvus, - pasakojo J. Petrina. 60-70-ajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje buvo sukuriama po 3-4 antibakterinius preparatus kasmet.

Per pastaruosius 10 metų, literatūros duomenimis, buvo sukurti šie antibakteriniai preparatai: 2000 metais - linezolidas, 2001 - telithromycinas, 2003 - daptomycinas, 2005 - tigecyclinas, 2005 - doripenas, 2009 - telavancinas, 2010 – ceftarolinas, 2011 - fidaxomicinas. Šiais metais taip pat bandomas naujas aminoglikozidų grupės preparatas, dar neturintis pavadinimo, koduojamas ACHN-490, kuris veikia atsparias E. coli ir K. pneumoniae padermes.

Mikroorganizmų atsparumas antibiotikams – vis dar problema  

J. Petrinos pateiktais duomenimis, pasaulyje šiuo  metu yra stebimas Staphylococcus aureus, kitų Streptococc‘ų ir Enterococc‘ų, Pseudomonas aeruginosa, Clostridium difficile, Escherichia coli, Klebsiella pneumoniae, Mycobacterium tuberculosis atsparumas vienam ar keliems antibiotikams. Taip pat neseniai imta registruoti Acinetobacter baumannii, Salmonella rūšių atsparumas antibakteriniams preparatams.

„Stebint vangų naujų antibakterinių preparatų kūrimo procesą, galima pasakyti, kad ir toliau  racionalus antibiotikų vartojimas išlieka itin aktualus šiuolaikinėje medicinoje“, - sakė infektologė.

 Patarimai skiriant antibakterinius preparatus pacientams

Skirti antibiotikus tik vadovaujantis mokslinėmis rekomendacijomis, atlikus tyrimus ir diagnozavus tikslų ligos sukėlėją. Neskirti antibiotikų neatlikus tyrimų ir neįsitikinus, kad tai yra tikrai bakterinė infekcija.

Jei įmanoma, skiriami kuo siauresnio spektro antimikrobiniai preparatai, padedantys įveikti tam tikrą infekciją, o ne plataus spektro antibiotikai.

Pacientai turėtų vartoti antibiotikus griežtai nustatytu laiku, nepraleisti dozių.

Reikėtų paaiškinti pacientams, kaip palengvinti peršalinimo ir gripo simptomus be antibiotikų.

Mažinti antibakterinių preparatų vartojimą žemės ūkyje ir maisto pramonėje.

vlmedicina.lt

Šaltinis

Prokocimer et al. Tedizolid phosphate for treatment of acute bacterial skin and skin suture infections. The ESTABLISH - 1 trial. JAMA 2013, 309.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Psichiatras: didžiuotis, kad miegate 5 valandas, nėra ko – už tai atsiimsite senatvėje
Nors paskutiniu metu vis daugiau kalbama apie psichinę sveikatą, skatinama ja rūpintis ir iškilus sunkumų kreiptis į psi...
Atmintinė nėštumą planuojančioms ir jau besilaukiančioms – ką svarbu žinoti?
Nėštumas – ypatingas laikotarpis kiekvienos moters gyvenime, kupinas naujų patirčių ir potyrių. Vis dėlto planuoja...
Virškinimo sistemos ligos: sveikatai palanki mityba svarbi nuo pat naujagimystės
Virškinimo sistemos ligos itin dažnos: jomis serga apie 300 mln. žmonių Europoje. Nuo 2000 m. iki 2019 m. virškinimo sis...
Oda šiltuoju sezonu – kaip ją apsaugoti ir tinkamai pasirūpinti?
Ultravioletiniai (UV) spinduliai – ne vienintelis pavojus, tykantis odos atšilus orams. Sausa oda dėl drėgmės...
Lėtinė inkstų liga paliečia milijonus europiečių: kaip ją atpažinti?
Be jokių išankstinių simptomų organizmą apnuodijanti lėtinė inkstų liga kasdien apsunkina gyvenimą daugiau nei 100 milij...
DIENOS KLAUSIMAS
Ar naudojate odos apsaugą nuo saulės?
Taip, naudoju kremą su SPF 50
Taip, naudoju įvairius kremus
Ne, nes noriu kuo daugiau įdegti
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktai
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų