Pirmadienis, 2025.05.05
Reklama

Sukurta unikali technologija vestibulinės funkcijos sutrikimams tirti

Šaltinis: vlmedicina | 2016-12-14 17:00:55

Kauno technologijos (KTU) ir Lietuvos sveikatos mokslų (LSMU) universitetai suvienijo jėgas bendram tikslui – vestibulinio aparato sutrikimams tirti ir jų diagnostikai tobulinti.

Vestibulinio aparato diagnostika. KTU nuotr.

Siekdami palengvinti žmonių koordinacijos ir pusiausvyros sutrikimus bei sumažinti jų pasikartojimo dažnį, mokslininkai susivienijo bendram projektui. Pagrindinis tikslas – tirti vestibulinę funkciją. Lietuvoje tai pirmoji tokia vestibulinę aparato sutrikimus nustatanti technologija, kuriai naudojama KTU Informatikos fakulteto (IF) mokslininkų sukurta virtuali realybė.

Pakeis sudėtingą diagnostiką

Pasak LSMU mokslininkės Ingridos Ulozienės, galvos svaigimas – labai dažnas sveikatos sutrikimo simptomas, pasireiškiantis ne tik vyresnio amžiaus žmonėms, bet vis dažniau ir jauniems.

„Staiga atsiradęs stiprus sisteminis svaigimas, kurį lydi pusiausvyros sutrikimas, pykinimas, vėmimas, pablyškimas, prakaitavimas (ūminis vestibulinis sindromas), kuriam laikui sutrikdo žmogaus aktyvią veiklą ir netgi gąsdina. Dėl dažnų pasikartojimų kenčia gyvenimo kokybė, nuotaika ir darbingumas. Neretai galvos svaigimas gali signalizuoti ir apie rimtesnes ligas. Deja, šios ligos diagnostika yra gana sudėtinga, tad medikams tenka paplušėti, kol ją nustato“, – teigė I. Ulozienė.

Koordinacijos sutrikimus medikai diagnozuoja atlikdami įvairius sudėtingus tyrimus. KTU ir LSMU mokslininkų grupė šį tyrimą praplėtė ir sukūrė mobilią tokios tyrimo sistemos versiją. Bendromis pastangomis pavyko sukurti inovatyvų prietaisą, pasitarnausiantį ligų diagnostikoje.

„Norėjome sukurti patogų, nebrangų, šiuolaikišką ir mobilų įrenginį, kuriuo galėtume matuoti subjektyvios vertikalės suvokimo nukrypimus ir visa tai daryti ne tik specializuotame kabinete, bet ir kitur – palatoje, šeimos ar kitų sričių gydytojų kabinetuose“, – pasakojo I. Ulozienė.

Išmanūs sprendimai

Tradicinėje medicinoje pateikiamas ne vienas pratimas koordinacijos ir pusiausvyros sutrikimams gydyti. KTU ir LSMU mokslininkai įsitikinę, kad panaudodami virtualios realybės „Samsung Gear VR“ įrenginį, valdomą rankų judesiais su tam skirta „Myo“ apyranke, gali pasiekti daug greitesnio ir efektyvesnio gydymo proceso.

„Kūrimo procesas buvo gana sudėtingas, nes dviem žmonėms reikėjo įgyvendinti visą techninį sprendimą naudojant daugybę technologijų: virtualios realybės programa, valdymas ir sąsajos su svetaine buvo kurtos naudojant skirtingas aplinkas bei programavimo kalbas. Reikėjo pasiekti, kad visos šios sudėtingos sistemos sklandžiai bendrautų tarpusavyje naudojant skirtingas komunikavimo technologijas“, – kūrimo proceso detalėmis dalijosi KTU Informatikos fakulteto docentas Tomas Blažauskas.

KTU IF atstovai taip pat ėmėsi programų dizaino ir virtualios realybės modeliavimo.

Vienintelis visoje šalyje

„Mūsų sistema – mobili, naudoja virtualią realybę ir yra valdoma gestais. Toks įrenginys yra pirmas ir kol kas vienintelis Lietuvoje. Užsienyje yra sukurta stacionari sistema, bet ji nenaudoja virtualios realybės“, – pasakojo KTU Biomedicinos inžinerijos instituto atstovas Vaidotas Marozas.

Naujasis išradimas šiuo metu išbandomas su sveikais savanoriais. Norint pasitelkti jį darbui su pacientais reikalingi papildomi tyrimai. Mokslininkai juos ketina pradėti artimiausiu metu.

Pasak T. Blažausko, pagrindinis dėmesys sutelktas į medicininius tyrimus ir sistemos patikrinimą, norint galutinai įsitikinti, kad ji iš tiesų leidžia efektyviai aptikti vestibiulinio aparato sutrikimus.

Padės senyviems pacientams

Išmanusis prietaisas leistų greičiau ir tiksliau nustatyti periferinę vestibulinę disfunkciją bei atrinkti ligonius detalesniam medicininiam ištyrimui.

„Senstančioje visuomenėje tai ypač aktualu, nes kasmet nuo 20 iki 40 procentų žmonių, vyresnių nei 60 metų amžiaus, gyvenančių namuose, griūna ar kitaip nukenčia nuo pasikartojančių pusiausvyros sutrikimų. Pasekmės gali būti ir tragiškos. Naudojant naująją tyrimo sistemą, tokią riziką turintys asmenys bus laiku atrenkami, ištiriami. Tai ne tik sumažins grėsmes, bet ir padės pasirinkti tinkamas apsaugos priemones bei kiekvienu individualiu atveju reikiamą reabilitaciją“, – teigė I. Ulozienė.

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Pasiruoškime vasarai: kaip sustiprinti organizmą ir birželį pasitikti žvaliai?
Artėjant vasarai, norisi jaustis žvaliai ir kupiniems jėgų. Tačiau daugeliui pavasario pabaigoje vis dar trūksta energij...
Kodėl vaikai pradeda vartoti psichoaktyvias medžiagas
Smalsumas, noras pritapti, draugų įtaka, nerimas, stresas. Tai tik kelios priežastys, kodėl vaikai ir paaugliai pradeda...
Mėgstate žaisti kompiuterinius žaidimus? Rizikuojate pakenkti klausai
Gegužė – pats spalvingiausias pavasario mėnuo ir jo margumą galime pajusti gėrėdamiesi ne tik vaizdais, bet ir gar...
Depresija aplanko ir gražiausiais gyvenimo momentais
Depresija – vienas dažniausiai pasitaikančių psichikos sveikatos sutrikimų, per gyvenimą paliečiantis maždaug kas...
Pūslės ant pėdų: ko turėtumėte imtis?
Pavasarį džiuginant geriems orams, natūraliai daugiau laiko skiriame fiziniam aktyvumui, o sunkią avalynę iškeičiame į l...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų