Antradienis, 2024.03.19
Reklama

Skystasis auksas – ghi sviestas: kodėl juo verta pakeisti tradicinį

Šaltinis: vlmedicina | 2022-01-25 10:00:55

Viduržemio jūros šalių gyventojai mėgstamo maisto neįsivaizduoja be alyvuogių aliejaus, o Indijoje viena iš patiekalų sudedamųjų dalių yra lydytas sviestas ghi. Jis pasižymi ne tik ypatingu skoniu, bet ir sveikatai naudingomis savybėmis, netgi stiprina imuninę sistemą.

Lydytas sviestas ghi
Lydytas sviestas / AdobeStock.com

Gaminamas iš tradicinio karvių pieno sviesto

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, pranešime žiniasklaidai pasakoja, kad ghi sviestas gaminamas iš kokybiško, riebaus karvių pieno sviesto. Nors pastaruoju metu apie šį sviestą ir jo naudą kalbama vis dažniau, jis egzistavo jau prieš kelis tūstančius metų, o jo gimtinė – egzotiškoji Indija.

„Indijoje vyrauja karštas klimatas, todėl įprastas sviestas dar prieš baigiant sunaudoti dažnai prarasdavo savybes ir tapdavo kartus. Indijos gyventojai ieškojo būdų, kaip nepakitusį sviestą išlaikyti kuo ilgiau, todėl eksperimentuodami, kaitindami įprastą sviestą jie atrado lydytą, ghi sviestą, kuris šviežias išlieka kur kas ilgiau. Ghi tūkstančius metų buvo naudojamas tradicinėje indų virtuvėje, ajurvedos ritualuose ir induistų religinėse ceremonijose. Ghi taip pat plačiai naudojamas Pakistane, Bangladeše, kai kuriose Pietryčių Azijos ir Artimųjų Rytų šalių virtuvėse“, – sako V. Juodkazienė.

Pasak jos, ghi sviesto namuose pasigaminti labai paprasta, o norint tai padaryti, tereikia paprastą, tradicinį sviestą kaitinti tol, kol iš jo išgaruoja vanduo, atsiskiria baltymai ir laktozė.

„Namuose pasigaminti ghi sviestui prireiks vos kelių dalykų: nesvylančio puodo ir gabalėliais supjaustyto sviesto. Sviestą puode ant silpnos ugnies reikėtų kaitinti tol, kol šis suputos. Vėliau, kai putos nusės į dugną ir susidarys smulkios nuosėdos, jas reikėtų nukošti ir gautą sviestą supilstyti į švarius stiklainius. Be to, sandariai uždarytą ghi sviestą namuose galima laikyti netgi 9–12 mėnesius“, – pasakoja ekspertė.

Ghi sviestą galima laikyti ne tik šaldytuve, bet ir spintelėje, kad kepant jis visą laiką būtų minkštos konsistencijos. Tik svarbu į jį merkti labai švarų, nusausintą įrankį, kad į vidų nepatektų vanduo ar kiti maisto komponentai, skatinantys produkto senėjimą.

Puikiai tinka kepti

Anot V. Juodkazienės, ghi galima naudoti visur, kur naudojate tradicinį sviestą: tepant sumuštinius, gardinant košes, gaminant įvairiausius kepinius: keksiukus, tortus, pyragus ar sausainius, tačiau labiausiai šis sviestas praverčia, kai reikia kepti riebaluose. Mat ghi degti ima tik labai aukštoje – 250 laipsnių temperatūroje, todėl jame išsikepsite ne tik omletą, bet ir jautienos ar kitos mėsos kepsnį. Be to, jis pakankamai gerai tirpsta bei duoda užtektinai riebumo. Be to, ruošiant maistą ir gardinant jį ghi – patiekalas pagaminamas liesiau nei naudojant tradicinį sviestą.

Pasak ekspertės, ghi sviestas pasižymi ypatingu skoniu, kuris gali šiek tiek priminti riešutus, o ir pats ghi yra intensyvesnio sviestinio skonio nei tradicinis sviestas. Visgi, šis lydytas sviestas ne tik pasižymi ypatingomis skoninėmis, bet ir sveikatai palankesnėmis savybėmis. Ne veltui jis vadinamas skystuoju auksu. Dėl didelio kiekio vitamino E, ghi sviesto vartojimas lėtina organizmo senėjimo procesus, skatina ląstelių atsinaujinimą, taip pat stiprina imuninę sistemą, apsaugo organizmą nuo infekcijų ir peršalimo, netgi gerina smegenų veiklą, atmintį. Nors ghi svieste, kaip ir įprastame, randama daug riebalų, jame yra didelė omega-3 riebalų rūgščių koncentracija. Šios sveikosios riebalų rūgštys palaiko sveiką širdį ir kraujagyslių sistemą.

V. Juodkazienė patiekalų su šiuo sviestu siūlo paskanauti ir namuose bei dalijasi keliais nesudėtingais receptais.

Varškės apkepas

500 g varškės

4 kiaušinių

100 ml ryžių gėrimo

4 v. š. manų kruopų

30 g ghi sviesto

2 v. š. agavų sirupo

Manų kruopas užpilkite ryžių gėrimu ir palaukite, kol kruopos išbrinks. Kiaušinių trynius atskirkite nuo baltymų. Trynius sumaišykite su kambario temperatūros ghi sviestu, agavų sirupu bei varške, o baltymus elektriniu trintuvu išplakite iki standžių putų. Išplaktus baltymus bei išbrinkusias manų kruopas palengva įmaišykite į varškės masę, tuomet viską supilkite į gilią kepimo popieriumi išklotą skardą ir pašaukite į orkaitę. Kepkite 220 °C temperatūroje, kol apkepas šiek tiek pakils – apie 10 minučių, tuomet primažinkite karštį iki 200 °C ir kepkite dar apie 20 minučių.

Pudingo pyragas

½ a. š. ghi sviesto

1 a. š. cukraus pudros

Pudingui:

180 ml pieno

2 v. š. klevų sirupo

5 g krakmolo miltelių

1 a. š. vanilės ekstrakto

Tešlai:

150 g miltų

Žiupsnelio druskos

½ a. š. kepimo miltelių

80 g medaus

1 kiaušinio

80 ml pieno

20 g sviesto

1 a. š. vanilės ekstrakto.

Į puodą supilkite 100 ml pieno, sirupą bei vanilę ir kelias minutes pakaitinkite. Likusį pieną sumaišykite su krakmolu ir supilkite į karštą pudingo masę. Nuolat maišydami virkite jį dar kelias minutes, kol sutirštės, nukelkite puodą nuo viryklės ir leiskite masei atvėsti. Ruošiant bet kokią tešlą, pirmiausia visuomet atskirai sumaišome sausuosius ir skystuosius ingredientus, taip ir šiuo atveju viename inde sumaišykite miltus, druską bei kepimo miltelius, o kitame – kiaušinį, medų, pieną ir vanilės ekstraktą. Į drėgnuosius ingredientus suberkite sausųjų mišinį, išmaišykite ir supilkite ištirpintą sviestą. Įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Ovalų arba kitos norimos formos indą ištepkite sviestu, supilkite atvėsusią pudingo masę ir tolygiai ją paskirstykite, ant viršaus supilkite paruoštą tešlą ir pašaukite pyragą į orkaitę. Kepkite maždaug 25–30 minučių. Pyrago paviršius turėtų sutvirtėti, tačiau vidus išlikti skystesnis, kremiškas. Kai iškepęs pyragas kiek pravės, papuoškite jį cukraus pudra.

Avižinė košė su keptu kiaušiniu ir moliūgų sėklomis

120 g avižinių dribsnių

400 ml vandens

40 g tarkuoto parmezano

Ghi sviesto

¼ a. š. druskos

50 g laiškinių svogūnų

2 v. š. moliūgų sėklų

2 kiaušinių.

Puode užvirkite 300 ml vandens, suberkite avižas, įberkite druskos ir virkite apie 7 minutes, kol košė sutirštės. Nukelkite puodą nuo viryklės ir į avižas įmaišykite sūrį bei ghi sviestą. Keptuvėje įkaitinkite ghi sviesto ir įmuškite kiaušinius. Juos pakepkite kelias minutes, tol, kol trynys taps norimos konsistencijos. Avižų košę patiekite dubenėliuose, ant viršaus įkomponuokite po keptą kiaušinį ir apibarstykite susmulkintais laiškiniais svogūnais bei gvildentomis moliūgų sėklomis. 

 

 

 

Įvertinkite straipsni:
Jūs dar nebalsavote
skaityti komentarus (0)
Rašyti komentarą
Pasidalinti su draugais

Susiję straipsniai

NAUJAUSI STRAIPSNIAI
Nemiga gali byloti apie galybę sveikatos sutrikimų: į ką atkreipti dėmesį
Visi esame susidūrę su nuovargiu ir žinome, kad ilgainiui jis mažina produktyvumą, blogina trumpalaikę atmintį, trukdo s...
Gydytoja psichiatrė:  kodėl vyresniame amžiuje vienatvė išgyvenama itin skaudžiai
Žmogus – sociali būtybė, kuriai bendravimas yra nepakeičiamai reikalingas. Kita vertus, nemaža dalis žmonių visišk...
Lietuvoje dažniausiai apsinuodijama alkoholiu, vaistais ir narkotinėmis medžiagomis
Šiuo metu pasaulyje yra vartojama apie 60 000 cheminių medžiagų ir preparatų, iš kurių apie 6 000 medžiagų turi labai pl...
5 dažniausios regėjimo problemos – kaip jas spręsti?
Žmogaus akis – sudėtingas organas, kuris iš aplinkos priima daugiausiai informacijos. Akių dėka žmogus ne tik mato...
Svarbiausi kokybiško poilsio komponentai: čiužinys, antčiužinis ir patalynė
Visi puikiai žinome, kad kokybiškas poilsis nakties metu užtikrina gerą nuotaiką, darbingumą ir bendrą savijautą. Vis dė...
Populiarios žymos
Ligos ir sveikata Man rūpiŠirdis ir kraujotakaPlaučiai ir kvėpavimas Virškinimo sistemaEndokrininė sistemaSmegenys, nervų sistemaŠlapimo organai ir inkstaiStuburas, kaulai, sąnariaiRaumenys ir sausgyslėsLytiniai organaiOda, plaukai ir nagaiLimfmazgiai, kraujas ir imunitetas KrūtysAkysAusys, nosis ir gerklėBurna ir dantysPsichikos ligos
 
Simptomai ir ligosAlergijaVėžys ir kraujo ligos Peršalimas ir gripasTemperatūraKūno tirpimasSkauda šonąSvorio kontrolė, valgymo sutrikimaiPriklausomybėMiego sutrikimaiNuovargis ir silpnumasInfekcinės ligos
 
PsichologijaSveika vaikystėŽvilgsnis į praeitįSveika senatvė
Sveikata be vaistų Gydymas augalaisAlternatyvios terapijosSveika mitybaSveikas ir gražus kūnasVegetarų virtuvėJogaSveika dvasiaSėkmės istorijos
Renginiai
Konsultuoja specialistas
Sveikatos apsauga
Nuomonė
ReklamaApie musLigų klasifikatoriusKontaktaiPrivatumo Politika
2015-20 © UAB “Vlmedicina”. Visos teises saugomos | sprendimas webmod: Svetainių kūrimas
Į viršų